Detaily Nečas neuvedl. Nedávno hovořil o tom, že obě témata hodlá spojit v jediné hlasování v českém parlamentu. Schvalování by se tak ale mohlo zkomplikovat v Senátu, kde má převahu opozice, která výjimku z Listiny základních práv EU odmítá.

Nečas se dnes setkal s polským premiérem Donaldem Tuskem, jehož země nyní EU předsedá a chce během svého vládnutí dokončit přístupovou smlouvu s Chorvatskem. Postoj Senátu by mohl Chorvatsku cestu do EU ztížit. Polsko nebo následující předsednická země a celá EU by tak musely tento problém řešit.

„Bylo dosaženo v létě roku 2009 na evropské radě dohody, že s ratifikací této přístupové smlouvy bude probíhat i ratifikace české výjimky s tím, že o konkrétních podrobnostech na evropské i národní úrovni se nadále bude jednat,“ uvedl dnes Nečas na dotaz médií. Výjimku si vyžádal prezident Václav Klaus jako ochranu před údajnými případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR, přestože s tím podle mnohých právníků lisabonská smlouva o reformě institucí EU ani ke smlouvě připojená listina nijak nesouvisejí.

Opoziční ČSSD žádá Nečasovu vládu o to, aby se o výjimce a vstupu Chorvatska do EU hlasovalo v českém parlamentu odděleně.

Nečas už dříve poslancům z výboru pro EU řekl, že do sněmovny a Senátu chce dát k ratifikaci přístupovou smlouvu i s výjimkou, a to podle ústavy. „To znamená jako jeden smluvní dokument s tím, že by to mělo být jedno hlasování, tedy současně s přístupovou smlouvou Chorvatska i hlasování o této výjimce,“ řekl. „Jsem přesvědčen, že všichni budeme respektovat rozhodnutí Evropské rady, které na tuto výjimku přistoupilo,“ zdůraznil koncem června Nečas.

Přístupové smlouvy, a tedy i rozšíření unie o Chorvatsko, musí schválit všech 27 států EU.