Napjatou situaci na severu Čech vyhrotil počátkem srpna útok pětice Romů s mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později se další incident odehrál v Rumburku. Do ulic severočeských měst kvůli nepokojům vyrazily policejní posily, a to 50 policistů z pražské pořádkové jednotky. Podle původních informací měli zůstat dva až tři týdny. Starostové ale žádají trvalé řešení. Ministerstvo vnitra přislíbilo, že na přelomu roku vznikne speciální pořádková jednotka, jejích asi 200 mužů bude působit na Šluknovsku.

Podle premiéra nynější posily zůstanou na místě, "jak bude nezbytné, aby byl zajištěn pořádek a bezpečnost". Nečas dodal, že situaci zhodnotí vedení policie a ministerstva vnitra, která rozhodnou o dalším postupu. Podotkl, že resort uvažuje o zřízení až čtyř mobilních policejních jednotek, které by se mohly v podobných situacích na místo potřeby přesouvat. Podle náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka je možné případně nasadit vedle pražských policistů i dva moravské útvary. Vedení policie chce sestavit pořádkovou jednotku v Ústí nad Labem, řekl Husák.

Nečas uvedl, že se problémy na Šluknovsku či jinde nedají vyřešit v krátké době. Na zvládnutí situace pracuje vládní agentura pro začleňování. Premiér zdůraznil, že řešení stojí na třech pilířích - na vazbě mezi vyplácením sociálních dávek a posíláním dětí do školy, na vazbě dávek na prospěšnou práci pro obec a na stejných pravidlech pro všechny. "Veřejná služba se rozšíří, udělá se jasná vazba mezi tím, že když beru dávku, musím něco pro společnost odvést," řekl.
Do budoucna by se podle Nečase mohl omezit i počet lidí na plochu bytu. Počítá se se zřízením centrální evidence přestupků či postihy zneužívání dávek. Premiér novinářům řekl, že správným krokem by mohlo být i definování nočního klidu v zákoně, aby ho bylo možné vymáhat.

Sobotka: Policie nemá dost peněz

Postup vlády kritizoval šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj policie nemá dost peněz na provoz a slibovaným mobilním jednotkám "v polovině příštího roku dojdou prostředky na benzín". Nečas řekl, že "provozní peníze" policie se příští rok navýší o miliardu.

Podle Sobotky vláda svou politikou situaci v rizikových regionech ještě zhoršuje. Poukazoval na snižování počtu policistů a na méně peněz na aktivní politiku zaměstnanosti. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka bude "situace eskalovat", protože na lidi s nízkým příjmem v příštím roce dopadnou vládní škrty a reformy.

Kabinet podle Sobotky zareagoval na problémy na Šluknovsku opožděně. Premiérovu reakci na vzniklé události označil za úřednickou. "Vláda nejednala včas, policie včas nezasáhla, včas se neřešily problémy zaměstnanosti," řekl šéf ČSSD. Na sever Čech svolal zasedání své stínové vlády.

Podle předsedy koaliční TOP 09 Karla Schwarzenberga se ale chyba děje "posledních 20 let", kdy se Romové začali sestěhovávat. Podotkl, že po změně režimu "bystří lidé skupovali baráky ve středu města" a s pomocí radnic, které "nebyly z Romů nadšeny", je vystěhovávali. Schwarzenberg míní, že stát problémy vypozoroval pozdě. Řešením je podle něj "zrušit existující ghetta, lidi vracet tam, kde byli". Doufá, že vládní agentura s takovými návrhy přijde.

Sobotka za nebezpečné považuje to, že na situaci "začínají parazitovat" extremisté. Tomu je nutné zabránit i podle premiéra. Šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta řekl, že se krajní pravice snaží při událostech na severu Čech zviditelnit.