Nejlepší maturanti jsou z Prahy, nejhorší z Ústecka
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš. Autor: DENÍK/Michal Bílek
25.8.2011 10:36
Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Při státních maturitách dopadli nejlépe studenti z Prahy, Královéhradeckého, Jihomoravského kraje a Vysočiny.
Nejhorší výsledky byly v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že do konce srpna dostanou všechny školy zprávu o tom, v čem jejich studenti vynikají či zaostávají. Analýzu se srovnáním škol v regionu dostanou také hejtmani krajů, mohou podle ní rozhodovat o případných změnách v síti škol. U letošních státních maturit propadla nebo nebyla připuštěna pětina žáků.
Zpětná vazba o výsledcích
„Školy 31. srpnu dostanou komplexní zpětnou vazbu o výsledcích, to by mělo přispět ke zvýšení kvality na těchto školách,“ uvedl Dobeš. Výsledky podle krajů prý překvapily třeba tím, že školy Moravskoslezského kraje, kde je mnoho dětí z problémových rodin, si nestojí nijak špatně. Kraj je podle výsledků maturit až šestý od konce. Naproti tomu je prý zarážející propad Středočeského kraje, kde se očekávaly lepší výsledky, byl však čtvrtý od konce.
„Středočeský kraj se ostře ohrazuje proti opakovaným lžím ministra školství Josefa Dobeše, který pomlouvá středočeské školy a tvrdí, že měly jedny z nejhorších výsledků státních maturitních zkoušek,“ reagoval bezprostředně po Dobešově konferenci náměstek středočeského hejtmana a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), známý kritik státních maturit. Kraj prý má zástupce mezi nejúspěšnějšími školami republiky, minimálně ve vyšší úrovni zkoušek prý skončily středočeské školy v první polovině žebříčku krajů. Chládek proto vyzval ministra k omluvě.
Srovnání tříd
Ve zprávách pro školy prý bude kromě srovnání se zbytkem ČR také srovnání jednotlivých tříd dané školy a také srovnání se všemi třídami stejného oborového zaměření z celé republiky. „Učitelé tak budou moci zjistit, která témata nebo které učivo bylo silnou, nebo naopak slabou stránkou jejich žáků,“ uvedlo centrum pro přípravu maturit Cermat. Žebříčky jednotlivých škol ale nechce ministerstvo sestavovat.
„Velice varuji, aby tyto výsledky byly bičem, aby byly kárným opatřením,“ upozornil ministr. Na základě analýzy nemají ředitelé rozdávat odměny nebo výpovědi. Výsledky jsou prý první zpětnou vazbou pro školy a měla by to pro ně být podpora, aby věděly, kde přidat a co se jim daří. Šéf Cermatu Pavel Zelený doporučil školám, aby se zaměřily hlavně na podrobné výsledky z matematiky, kde byly mezi studenty velké rozdíly. U cizích jazyků prý zase mělo hodně žáků problémy s poslechem.
| Pořadí | Kraj |
| 1. | Praha |
| 2. | Královéhradecký |
| 3. | Jihomoravský |
| 4. | Vysočina |
| 5. | Jihočeský |
| 6. | Zlínský |
| 7. | Pardubický |
| 8. | Olomoucký |
| 9. | Moravskoslezský |
| 10. | Plzeňský |
| 11. | Středočeský |
| 12. | Liberecký |
| 13. | Karlovarský |
| 14. | Ústecký |
Zdroj: ministerstvo školství
Autor: ČTK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Poslanci schválili státní maturity
Praha - Patnáct let bojů o státní maturitu skončilo. Poslanci schválili již v prvním čtení novelu školského zákona, jímž se zavádí od roku 2010 státní maturita.
Státní maturity za dva roky. Rozdělí se na lehčí a těžší
Praha - Jednotné maturity měly být spuštěny letos. Poprvé se jich studenti ale dočkají až za dva roky a nebudou ani jednotné.
Senát schválil dvouletý odklad státních maturit
PRAHA - Start společných státních maturit se zřejmě nejméně o dva roky odkládá, poprvé by měly studenty čekat až v roce 2010. S dvouletým odkladem počítá novela školského zákona,…
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Otec tenistky Strýcové šokoval: Drogy kupoval za její peníze!
Tohle je silná káva. Jindřich Strýc (57), otec české tenisové reprezentantky Barbory Záhlavové- Strýcové… celý článek ›
Komentář Františky: Petro, příště radši bez!
Petra Paroubková (38) se vydala na choulostivou půdu prodejného sexu! Samozřejmě jen jako vydavatelka,… celý článek ›
Slastné loučení. Guardiola získal s Barcelonou španělský pohár
FOTO | Trenér Pep Guardiola se rozloučil s Barcelonou ziskem čtrnácté trofeje během svého čtyřletého… celý článek ›
Výměna manželek: Podváděný David nebyl svatý, nevěrný byl i on!
Oko za oko, zub za zub. Tak by se dala charakterizovat situace u partnerů z Frýdku-Místku z páteční… celý článek ›
