„Byl jsem nakoupit v Altenbergu a vše bylo v pohodě. Policisty jsem míjel, ale bez kontroly. Stojí na parkovišti na sjezdu od Cínovce, vybírají auta namátkově. Zpátky to bylo bez problémů, na hranicích na Cínovci byl naprostý klid," uvedl Roman Juk z Teplic.

Kontroly se na hranice na českoněmeckou hranici vrátily téměř po osmi letech. Kvůli návalu uprchlíků je zavedla německá strana, česká zatím vyčkává. Mnohem důslednější jsou kontroly na Ústecku, přes které vede dálnice do Německa. „Fronta je dlouhá asi 200 až 300 metrů.

Rychlost je zpomalená na dvacet kilometrů v hodině. Auta popojíždějí krokem, němečtí policisté se dívají dovnitř, odstavují zejména dodávky a auta, do kterých není vidět, nebo je v nich více lidí. Zdržení je pouze několik minut," popsal situaci na této hranici ve čtvrtek dopoledne jeden z redaktorů Deníku.

Do sousedního Saska jezdí lidé z Teplicka kvůli práci, nákupům i zábavě. „Jedeme s kluky dnes na fotbal do Drážďan. Tak uvidím co a jak. Vyjedeme raději dřív, abychom někde neuvízli na kontrolách," říká Vlastimil Kratochvíl z Teplic, velký fanoušek drážďanského fotbalového týmu. Cestovat do Německa prý bude, i když budou kontroly.

Krušnohorské obce

V Sasku jsou nyní hraniční kontroly prováděny také u krušnohorských obcí Oberwiesenthal a Marienberg. Většina uprchlíků, kteří míří do Německa, ale zatím do spolkové republiky přicházejí přes rakousko-bavorskou hranici. Na ní byly proto kontroly obnoveny už o víkendu.

Česká policie zatím nebude reagovat na zavedení německých kontrol. Od neděle nicméně zpřísnila opatření na českorakouské hranici kvůli obavám, že by tudy mohlo směřovat větší množství migrantů.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové zatím není důvod stávající opatření měnit, protože se počet zachycených migrantů výrazně nemění a uzavření hranic sousedních zemí se dosud neprojevuje.

„Není na místě upravovat policejní opatření, uvidíme, co bude dál," uvedla Rendlová.

V Česku byly zavedeny zvýšené policejní kontroly na silnicích i železničních tratích před třemi měsíci, a to 17. června. Policie od té doby zajistila 2 866 uprchlíků, od začátku roku pak 6092 cizinců. Pro drtivou většinu uprchlíků je Česko tranzitní zemí, přes kterou projíždějí při cestě do západoevropských zemí, především pak do Německa. To už ale lavinu uprchlíků přestalo zvládat proto začalo přísněji střežit hranice.

Kontroly skončily na hranicích 21. prosince 2007; tehdy se stalo Česko součástí schengenského prostoru. Ten se nyní kvůli uprchlické vlně otřásá v základech. Anketapod článkem: Jste pro kontroly na hranicích?