„Sbíráme tu pravidelně padesátilitrové pytle s běžným komunálním odpadem,“ říká se známkou rezignace v hlase starosta Hory sv. Šebestiána Karel Hejduk. „Všechny nás to stojí nemalé peníze, protože je uklízejí lidé dosazení úřadem práce, placení z daní nás všech,“ pokračoval starosta.

Další nešvar, který kazí výhled na horské panorama, je pohled na „vyvržené“ staré lednice u silnice. „Romové je převážejí z Německa na českou stranu a kšeftují s nimi s Ukrajinci,“ popisuje starosta. Pokud ale v tajném obchodě lednice pro svoje stáří neobstojí, přijde alespoň o svůj kovový obsah, který se dá zpeněžit a její nevábné zbytky zůstanou roztroušené podél silnice.

„Jeďte se podívat pár metrů nad Novou Ves. Od minulého týdne tam jsou dvě nebo tři takové,“ vyzývá Hejduk. Jak ale starosta dále podotýká, staré lednice leží na území Pozemkového fondu. O jejich odstranění se tak starají pracovníci Správy a údržby silnic. Podle jejich slov je nepořádek podél komunikace od hranice s Německem až po Chomutov. Nejhorší je ale v úseku od hraničního přechodu po Horu sv. Šebestiána.

Nabízí se tedy otázka, proč nejsou pohraničníci důslednější při svých kontrolách. „Přes veškerou snahu neumíme stoprocentně garantovat, že pře hranice nikdo pytel s odpadky nepřeveze,“ hájí se Miroslav Vlach z cizinecké policie.

„Jsme povinni zajistit plynulé odbavení, a tak není možné každého žádat, ať nám nechá nahlédnout do kufru auta.“

Zpět do vnitrozemí jsou tak vraceni jen hříšníci podrobení namátkové kontrole. Konec nebude ani přesunu starých lednic z Německa k nám.

„Kontrolujeme, v jakém stavu je vozidlo a jestli má dotyčný v pořádku doklady. V případě lednic se ale z našeho pohledu jedná o zboží a to i v případě, že jsou nefunkční.