Ačkoliv se lidem v Česku dostává podobně kvalitní péče jako v jiných zemích Evropské unie, hrozí teď nemocným něco jiného. Nedostatek odborníků.
„Již na konci loňského roku chybělo onkologickým pracovištím 40 lékařů. Pokud se nyní situace vyhrotí a dojde k dalšímu úbytku, může to mít na naši péči významné dopady,“ obává se Karel Odrážka, šéf Společnosti radiační onkologie.

Ze třinácti komplexních onkologických center v republice je na tom nejhůře nemocnice Na Bulovce.
„Z našeho Ústavu radiační onkologie podalo výpověď 14 z 27 lékařů. Máme připraveny krizové plány, které ještě dolaďujeme,“ říká Jakub Hoffmann, mluvčí nemocnice Na Bulovce.

Nový pavilon i léčba

Ke Světovému dni rakoviny ve čtvrtek dostal dárek Masarykův onkologický ústav. Ten totiž získal nový pavilon za téměř půl miliardy korun se čtyřmi operačními sály a moderním vybavením.

Na rakovinu zatím nebyla objevena stoprocentně účinná léčba. Vývojem léků se zabývají vědci po celém světě, Česko nevyjímaje. Pracují na něm nejen farmaceutické firmy, ale také například chemici z Ústavu organické chemie AV ČR nebo Ústavu chemie Masarykovy univerzity.
Novinkou ve výzkumu rakoviny je například objev čínských vědců, který pomůže při boji proti mozkovým nádorům, léčba vyvinutá americkými odborníky zabraňující tvorbě metastáz a zpomalující růst nádoru nebo odhalení nových principů při vzniku leukémie publikované kanadským týmem.
V Česku vytvořil na podzim novou účinnou protinádorovou látku obsahující platinu brněnský tým Petra Sovy a Adolfa Mistra.

Rakovina


Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti: Reformy onkologii pomohou

Profesor Jiří Vorlíček šéfuje České onkologické společnosti a Masarykovu onkologickému ústavu v Brně.

Dotknou se úsporná opatření a zdravotnické reformy výrazně onkologické péče?
Situace je taková, že se nebudou navyšovat rozpočty, bude se více zvažovat nákup přístrojů a léková politika. Množství peněz bude stagnovat, což je v současné situaci zcela pochopitelné. Rezervy, které díky racionalizaci vzniknou, se pak mohou rozdat do platů.

Nemůže kvůli zredukování nákupu zdravotnických přístrojů dojít k tomu, že bude péče o pacienty s rakovinou omezenější?
Pokud jde o racionalizaci nákupu nových zařízení, pak jsem jednoznačně pro. Česká onkologická společnost demonstruje to, že vytvořením třinácti komplexních onkologických center, kam se soustřeďují ti nejtěžší, nejsložitější a nejdražší pacienti, se šetří peníze. Investice pak není třeba dávat do všech nemocnic. Trend k tomu, aby nejdražší a nejsložitější péče byla centralizovaná, by měl pokračovat. Povede totiž k dalším úsporám.

Kde by se podle vás mohly najít další finanční rezervy?
V Česku máme výrazný nadbytek akutních lůžek, která je nutné předělat na lůžka doléčovací, a tím se ušetří další velké množství peněz.

Podali někteří lékaři v Masarykově onkologickém ústavu protestní výpověď?
Ze 180 doktorů u nás nepodal výpověď nikdo.

Čtěte také: Náklady VZP na léky na rakovinu výrazně stouply