„Loni se v průběhu července až září zvýšil počet nezaměstnaných absolventů o necelých 18.000,“ komentoval pro ČTK vývoj nezaměstnanosti čerstvě dostudovaných studentů analytik ČSOB Petr Dufek. „Letos jich může být více, ale nedá se říct předem, o kolik,“ uvedl. Celkovou míru nezaměstnanosti však podle něj příliv nových absolventů zvýší zhruba jenom o 0,3 procenta.

Zvyšování míry nezaměstnanosti absolventů očekává i Branislav Hunčík z Pricewaterhou­seCoopers. „Když jsme na začátku tohoto desetiletí zažili poslední větší recesi, trval růst míry nezaměstnanosti absolventů tři roky,“ řekl. Současná situace je podle něj výrazně horší, takže můžeme čekat další růst nezaměstnanosti absolventů.

Skeptický z hlediska jejich uplatnění je také Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). „Trh práce nepojme očekávaný počet čerstvých absolventů,“ konstatoval za Svaz Milan Mostýn. Spíše než v letních měsících však podle SP ČR nastane problém s umístěním absolventů až na podzim.

Ministerstvo připravuje nový projekt

MPSV pro zvýšení uplatnitelnosti absolventů zvažuje nový projekt financovaný z Evropského sociálního fondu. „Zaměří se na praxe pro mladé lidi do 29 let, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než pět měsíců a doposud nezískali pracovní zkušenosti,“ sdělila ČTK Štěpánka Filipová. Další podrobnosti však neuvedla.

Kromě toho jsou podle MPSV absolventi prioritně zařazováni do rekvalifikací. Firmy mohou také využít příspěvek na společensky účelné pracovní místo, které zaměstnavatel po dohodě s úřadem práce vyhradí pro konkrétního uchazeče o zaměstnání. U mladých lidí do 20 let může být zaměstnavateli na základě dohody s úřadem práce vyplácen příspěvek na zapracování přijatého uchazeče o zaměstnání, a to až do poloviny minimální mzdy.

K tomu, aby se neopakoval současný stav, je však podle analytiků potřebnější spíše změna struktury vzdělávání než pobídky firmám. „V květnu bylo evidováno v ČR 27.000 nezaměs­tnaných absolventů škol. Naproti tomu se na trhu práce stále hledá 4300 absolventů škol, což svědčí o tom, že není optimálně nastavená struktura školského systému,“ uvedl Mostýn. Například na některých technických vysokých školách podle něj chybí stovky studentů a počet zájemců o některé technické obory trvale klesá, přitom firmy se i nadále potýkají s nedostatkem lidí v některých profesích. Právě užší návaznost studia na poptávku trhu by mohla v budoucnu situaci změnit.