Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny – dnes desetiletého Denise a šestiletého Davida – v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání. Krajská komise by měla posuzovat žádost matky i otce, který se chce s chlapci vídat. Vyslechnout by měla svědky, dostane i důkazní materiál.

„Jsme v napětí. Neočekáváme, že by norská sociální služba ustoupila ze svých pozic. Celé martýrium trvá už tři čtvrtě roku," řekla členka výboru, poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09).

Zapojení diplomatů

Do případu se zapojila česká diplomacie, premiér Sobotka i prezident Miloš Zeman, který napsal dopis norskému králi. Předseda vlády začátkem září výboru napsal, že česká strana v diplomatickém tlaku nepoleví, aby zajistila spravedlivé posouzení případu s respektem k nejlepšímu zájmu dítěte. List má redakce k dispozici. Sobotka v něm apeloval na české právníky a norské právničky Evy Michalákové, aby efektivně prokazovali všechny okolnosti k návratu chlapců k matce a podložili důkazy i matčinu kritiku na postup norských úřadů.

Česko podle premiéra považuje pěstounskou péči za dočasné opatření. Bude se soustředit na to, aby Norsko „věrohodně osvědčilo, zda pracovalo s rodinou tak, aby k návratu chlapců mohlo dojít".

Předseda vlády v dopise uvedl, že rozhodování komise je pouze první krok v celém procesu, pak může následovat soudní přezkoumání u několika norských instancí a řízení před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku. „Prostředkem podpory rodiny se tak může stát intervence ČR ve prospěch svých občanů v tomto řízení," napsal premiér.

Štrasburský soud

Matka podle svých právníků už jednou všechny soudní prostředky vyčerpala a žádost ke krajské komisi dala na radu českých úřadů. „Vláda by měla v případě neúspěchu před krajskou komisí poskytnout české rodině okamžitou diplomatickou ochranu," míní Chalánková. Čekání na štrasburský soud podle ní představuje „konečnou" a matčina výhra bude znamenat jen odškodnění, ne vrácení dětí. „Není žádný důvod, aby se nemohly vrátit domů. Chci zpět své děti, ne odškodnění za chyby úřednic," sdělila prostřednictvím výboru Michaláková.

Michaláková má v Česku řadu podporovatelů. Podle některých ochránců dětských práv se ale upřednostňuje zájem matky nad zájmem hochů, politici nemají o případu všechny informace a zjištění o situaci chlapců se neberou v potaz.