Když se sedmdesátisedmiletá paní Libuše na ortopedii v Městské nemocnici Ostrava dověděla neradostnou prognózu časem vám ten zdevastovaný kloub budeme muset vyměnit , překvapilo ji, co si pod pojmem „časem“ má představit.

Poškozené koleno, kvůli kterému nemůže dobře chodit a bolí ji i v noci, jí tu nahradí umělým nejdříve za tři roky. „To dřív umřu,“ posteskla si žena.

Jde o peníze

Proč musí, stejně jako mnoho dalších pacientů, tak dlouho čekat? Není to ani tak kvůli tomu, že by doktoři nestíhali, problém je podle mluvčích ostravských nemocnic v penězích a ve smlouvách se zdravotními pojišťovnami.

„Můžeme ročně odoperovat pouze tolik operací, kolik nám pojišťovna uhradí. Pokud bychom v tomto nebyli limitováni, čekací doby by byly výrazně kratší,“ vysvětlil mluvčí Městské nemocnice Ostrava Jiří Maléř. V této nemocnici na výměnu kloubů pacienti čekají okolo tří let.

„V současné době je čekací doba těžko odhadnutelná. Je totiž znovu kontrolován a aktualizován pořadník. Snahou nemocnice je, aby se nečekalo déle než tři roky,“ upřesnil Maléř.

Infografika - operace

Poptávka převyšuje nabídku

Pokud jde o čekání na výměnu kolene nebo kyčelního kloubu, nemá se čím chlubit ani ostravská fakultní nemocnice. Než se pacient dočká operace, s bolestmi se pere i dva a půl roku.

„Je to dáno limity zdravotních pojišťoven a také velkým zájmem pacientů o naše služby. Jednoznačně u nás poptávka převyšuje nabídku. V této chvíli stav nedokážeme ovlivnit,“ konstatoval mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Tento špitál, stejně jako všechny ostatní fakultní nemocnice v zemi, splnil nařízení svého zřizovatele ministerstva zdravotnictví a na svých webových stránkách zveřejnil, jak dlouho tu nemocní musejí čekat na neakutní vyšetření a zákroky. Údaje se budou pravidelně aktualizovat. Na webu tak pacienti najdou typy plánovaných operací, na které v ostravské fakultní nemocnici budou čekat déle než dva měsíce, a vyšetření, na která je objednací lhůta delší než tři týdny.

Změny pouze primář

Se třemi měsíci čekání tak musíte počítat s vyšetřením na ortopedii, alergologii nebo revmatologii. Na vyšetření srdce si počkáte šest týdnů. Pokud máte potíže se zuby a stomatologa potřebujete na sanaci chrupu, počítejte s tím, že se vám na ně podívá až za půl roku.

Veřejný je také pořadník pacientů, kteří v ostravské fakultní nemocnici čekají na výměnu kloubů.

„Pokud je pacient zařazen do seznamu čekatelů na umělý kloub, obdrží unikátní kód, pod kterým je v pořadníku veden. Může tak sledovat své aktuální postavení. Změny v seznamu může provádět pouze primář, eventuálně jeho zástupce, z důvodu výrazného zhoršení a rozpadu kloubu nebo z důvodu změny v nasmlouvaných počtech výkonů u konkrétní zdravotní pojišťovny,“ popsal Oborný.

Vítkovická ani městská nemocnice délku čekání nezveřejní

Městská nemocnice Ostrava oficiálně nikde čekací doby neuvádí. Zatím ani nemusí. „Je to s ohledem na pacienty, skutečně může být v pondělí jiná čekací doba než v pátek, záleží to na mnoha okolnostech. Pacienti se vše dozví, když se na operace objednávají.

Každopádně děláme vše pro to, aby byly čekací doby co možná nejkratší. A to i vzhledem k tomu, že nabízíme kompletní zdravotnické služby a ve spádové oblasti máme statisíce potenciálních pacientů,“ konstatoval mluvčí fifejdské nemocnice Jiří Maléř.

Deník mimo jiné zjistil, že na operaci pupeční nebo tříselné kýly budete na Fifejdách čekat od deseti dnů do tří týdnů. Kosmetický či kožní zákrok na očním oddělení vám provedou do týdne až dvou.

„Ty čekací doby jsou orientační, mohou být delší i kratší záleží na tom, jak je pacient na zákrok připravený od praktického lékaře, zda je nutné dělat nějaká předoperační vyšetření a podobně,“ podotkl Maléř.

Dokud nebude ministerstvem zdravotnictví, případně zdravotními pojišťovnami stanovena jednotná metodika pro tvorbu seznamů čekacích lhůt, o jejich zveřejnění neuvažuje ani zdravotnická skupina Agel. V Ostravě jí patří Vítkovická nemocnice.

„S pacienty se domlouváme individuálně a snažíme se jim vyjít vstříc. Máme také zkušenost, že u neakutních zákroků obvykle lidé ani nechtějí nastoupit do nemocnice okamžitě nebo v několika následujících dnech. Jsou rádi, když si nejdříve mohou vyřídit všechny rodinné záležitosti a potřebné věci v zaměstnání nebo na úřadech. Například u operace křečových žil si pacienti už teď sami žádají, že by zákrok rádi podstoupili až v zimě, případně na jaře,“ uvedla mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

POSTŘEH MIRKY CHLEBOUNOVÉ

Je dobré vědět…

Všechny fakultní nemocnice v zemi musely zveřejnit, jak dlouhou nich pacienti čekají na plánované operace, zákroky a vyšetření.

Když si člověk pohraje s tabulkami, poměrně snadno zjistí, kam zajet, aby se co nejrychleji zbavil bolesti kloubů, křečových žil nebo rozostřeného vidění. Osobně bych u těchto údajů ráda viděla i míru úspěšnosti jednotlivých zákroků. A nejenom ve fakultních nemocnicích.

Tyhlety informace by podle mého měly pacientům dát na vědomí všechny špitály. Aby ti, kteří chtějí být co nejdřív zase v kondici a třeba vydělávat státu na daně, měli možnost výběru.

Zajet si pro nové koleno do Prahy, nebo zatnout zuby a počkat v Ostravě? V tomto případě je lepší podstoupit zákrok v hlavním městě.

K umělému kloubu tu totiž člověk přijde třikrát dříve. Bez těch seznamů bych to nevěděla.