V obci, kam se jezdí rekreovat, nemají totiž trvalé bydliště a tím pádem zde nejsou právoplatnými voliči. Občanské sdružení Obava proto připravilo petici, díky níž mohou i oni sdělit, co si o rozhodnutí vlády myslí.

„Nemohl jsem se zúčastnit referenda a to v Nových Heřminovech žiji už pětadvacet let. Nejdřív jsem tady žil střídavě a teď, co jsem v důchodu, jsem tady na trvalo,“ řekl Oliver Rotík.

Další místní chalupářka Lenka Kedroňová z Ostravy proto připravila petici na podporu občanů Nových Heřminov proti plánované výstavbě protipovodňové vodní nádrže a proti souvisejícím dopravním stavbám, zejména přeložce silnice vedoucí z Bruntálu do Krnova. „Petice už v chatové osadě koluje asi týden. Je zde nyní přibližně třicet podpisů. Prozatím je v Nových Heřminovech, ale dostane se i do okolních obcí,“ konstatovala předsedkyně sdružení Obava Vítězslava Erbenová.

Hudbou proti přehradě

Podpisovou akci chce sdružení podpořit i zábavou. Na neděli 21. září připravilo program s názvem Hudbou proti přehradě. Na volejbalovém hřišti v Nových Heřminovech zahrají dvě kapely a připraveny jsou i další atrakce. „Nebudeme chodit s transparenty nebo blokovat silnice. Dáme lidem možnost se sejít, dát si pivečko, popovídat si a podepsat se pod petici. Už jenom účastí na této akci dají lidé najevo svůj názor,“ řekl Rotík. Hrát bude skupina Karavana z Opavy a Way Out z Bruntálu.

„Sdružení nás oslovilo a nám se nápad líbil. Taky jsme proti tomu. Bylo by nám líto přírody a zničeného údolí,“ řekl muzikant z Way Out Jan Staroba jehož doplnil kolega z kapely Alexandr Zubov. „Navíc dům našeho basáka má být také zatopený, takže rozhodování bylo tím pádem jednoduché,“ vysvětlil.

Smysl obou akcí vidí členové Obavy v posílení výsledků referenda. To se uskutečnilo 30. srpna a z dvou set dvaceti voličů jich k volební urně dorazilo sedmasedmdesát. Proti přehradě bylo pětapadesát lidí. Chalupářů a chatařů se do Nových Heřminov jezdí pravidelně rekreovat přibližně dvě stovky.

Zuzana Pršalová