Novela omezí billboardy u silnic a přidá slevu na mýtné
Ilustrační fotografie. Autor: Archiv VLP
8.2.2012 13:35
Praha /AKTUALIZOVÁNO/ -Tady jsem! prosí každých pět set metrů o řidičovu pozornost nějaký z reklamních poutačů na českých dálnicích. Jestliže billboardy šoférovy oči doopravdy zlákají, nezřídka se může schylovat k maléru.
Tomu ve středu poslanci udělali přítrž. Do pěti let má naprostá většina reklamních billboardů z okolí českých dálnic a silnic zmizet. Sněmovna totiž ve středu přijala novelu zákona, která počet současných 2200 billboardů kolem dálnic podstatně zredukuje.
Po omezení reklamních poutačů v okolí rychlostních silnic už dlouho volá například Asociace dopravních psychologů nebo některá občanská sdružení, jako je například Acta non verba.
„Je to vyvrcholení našeho tříletého boje. Díky tomu jsme se velmi přiblížili západní Evropě, ale jde o to, jestli billboardy za pět let opravdu zmizí. My nemáme špatné zákony, ale nedodržujeme je,“ uvedl Vojtěch Razima, šéf společnosti Acta non verba.
Během vteřiny
Podle psychologů zahraniční studie upozorňují na souvislost mezi nehodovostí a reklamními poutači u dálnic. České policejní statistiky z roku 2010 uvádějí, že nepozornost stála za více než 12 tisíci nehodami. Při nich pak zemřelo 88 lidí. Dopravní psychologové přitom tvrdí, že kvalitní billboard je schopen upoutat řidičovu pozornost i na několik vteřin, během nichž může jít o život.
To jako by ve sněmovně potvrzovali i někteří poslanci. „Ve chvíli, když je kousek od dálnice billboard s tou již zmíněnou pěknou dlouhonohou slečnou, tak si prostě nemůžu pomoct a já se podívám,“ uvedl například poslanec za Věci veřejné Viktor Paggio.
Všechny poutače z dálnic nezmizí. Svoji reklamu budou moci vystavit majitelé restaurací, benzinek nebo motelů, ale jen do vzdálenosti 200 metrů od svého podniku.
Souboj o pozici na trhu
Poslanci ovšem na billboardy kolem dálnic nehledí stejně. Zejména opozice novelu zákona kritizovala. Třeba komunistický poslanec Pavel Hojda považuje novelu za souboj různých skupin o pozici na reklamním trhu.
Bývalý poslanec za ODS a dnes nezařazený Michal Doktor se zase domnívá, že novela vychýlí poměry na reklamním trhu. „V době, kdy reklamní trh strádá stejně jako jiné části ekonomiky, někoho přidusit a jiného nechat žít a ještě pohladit znamená přece jediné, že ten přidušený prostě pojde,“ řekl.
Se svým pozměňovacím návrhem přišel do sněmovny nezařazený poslanec Stanislav Huml. Ten požadoval, aby současné reklamní poutače, které mají řádné povolení, mohly fungovat i nadále po dobu, na kterou jsou povoleny. Sněmovna nakonec pozměňovací návrh Stanislava Humla nepřijala.
Jinde poutače zakázali
Praha /ROZHOVOR/ - Kvalitní billboard je schopen upoutat řidičovu pozornost na několik vteřin. Za tu dobu se může stát cokoliv. Podle šéfa Asociace dopravních psychologů Aloise Hudečka přitom řidiči dostávají během jízdy tolik informací, že je jejich mozek dokáže stěží zpracovat. Informace z reklamních poutačů jsou tedy navíc.
Jsou billboardy na dálnicích opravdu tak nebezpečné?
Co se týče dálnic a silnic pro motorová vozidla, kde se auta řítí stokilometrovou rychlostí a vyšší, jsou vjemy rušitelné. Je to česká specialita. Nikde za hranicemi kolem silnic billboardy tohoto typu nejsou. Řidič má dostávat takové informace, které potřebuje k řízení motorového vozidla, popřípadě že je někde nějaký motorest.
V čem tedy nebezpečnost spočívá?
Když je billboard opravdu kvalitní, zaujme pozornost na několik vteřin. Víte, kolik člověk ujede stovkou za vteřinu? Pozornost je tedy několik vteřin, není to zlomek sekundy, odkloněna od toho, čemu by se měl řidič věnovat. Zakazujeme tu telefonování za volantem, kdy není vizuální periferní vnímání ohrožené tak dalece, jako když člověk čte a něco ho zaujme.
Existují studie, které nebezpečnost billboardů potvrzují?
Jsou to převážně zahraniční studie. Nicméně na jejich základě zakázali billboardy v Rakousku, Švýcarsku, Německu nebo ve Francii. V Rakousku jsou povoleny jenom billboardy, které upozorňují řidiče na to, jak se mají chovat. Řidič má za volantem tolik informací, že je jeho mozek jen tak tak zpracovává. Každá informace navíc, která může rozptýlit jeho pozornost, je špatně.
Přehled výroků z jednání o novele omezující billboardy u silnic
Viktor Paggio (VV): "Ve chvíli, když je kousek od dálnice billboard s tou již zmíněnou pěknou dlouhonohou slečnou, tak si prostě nemůžu pomoct a já se podívám."
Vít Bárta (VV): "Já tvrdím, že tady hlasování napříč sněmovnou o billboardech nebude ničím jiným než hlasováním dobře saturované reklamní lobby snažící se napříč Poslaneckou sněmovnou zablokovat návrh, který je jen cestou do Evropy."
Miroslav Kalousek (TOP 09): "Když jedete přes Vysočinu, kde krajina je naprosto nádherná, a na každých 50 metrech máte jeden odporný hyzdící plakát, tak je to skoro ostuda."
Jaroslav Škárka (nezařazený): "Samozřejmě v tomhle návrhu nejde o to, aby se zachránily lidské životy, ale jde o to, aby se přinesly peníze některým kamarádům a přátelům Věcí veřejných a pana Bárty. To je zřejmé a to je evidentní."
Michal Doktor (nezařazený): "Pan ministr financí je vyhlášený krajinný gurmán. O jeho motivaci v této věci vůbec nebudu spekulovat ani se jí věnovat v hlubším detailu."
"V době, kdy reklamní trh strádá stejně jako jiné části ekonomiky, někoho přidusit a jiného nechat žít a ještě pohladit znamená přece jediné, že ten přidušený prostě pojde. Odpusťte mi ten výraz, ale takhle to je. Pokud to nechápe pan poslanec Bárta, nevím, co s tím činit."
Jiří Koskuba (ČSSD): "Je poměrně zvláštní, že jakmile jde o byznys, tak sněmovna zpozorní, rozdělí se na různé části, zájmové skupiny, a slyšíme zde jistě i oprávněná plamenná slova o trhu."
Jan Bureš (ODS): "Oni mě varovali, že tenhle zákon nebude jednoduchý, protože tomu rozumí každý, kdo má řidičský průkaz. Já se tedy cítím také povolaný, protože i já mám řidičský průkaz."
VILÉM JANOUŠ
ČTK
Autor: Redakce
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Lhář z Břeclavi se omlouvá křivě obviněným Romům: Mám mezi nimi kamarády!
Případ chlapce z Břeclavi, který kvůli útoku Romů přišel o ledvinu, dojal celou zemi. Lidé za něj… celý článek ›
Sexy doping před EURO! Manželky ukrajinských fotbalistů se svlékly
S lehkou nadsázkou se dá říct, že na Ukrajině už neví, jak fotbalistům pomoct. Doma se snaží jak můžou.… celý článek ›
Komentář Františky: Petro, příště radši bez!
Petra Paroubková (38) se vydala na choulostivou půdu prodejného sexu! Samozřejmě jen jako vydavatelka,… celý článek ›
Otec tenistky Strýcové šokoval: Drogy kupoval za její peníze!
Tohle je silná káva. Jindřich Strýc (57), otec české tenisové reprezentantky Barbory Záhlavové- Strýcové… celý článek ›
