Vystřídá v ní sociálního demokrata Vladimíra Špidlu. „Po shodě největších politických stran se vláda rozhodla nominovat pana ministra Füleho,“ potvrdil v úterý premiér Jan Fischer. „Je to rozumné řešení, v Bruselu jde o známou tvář s dobrou pověstí,“ zhodnotil vládní krok analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Bacovský.

Kdo "pohřbil" Špidlu?

Na české politické scéně se vyjasnilo, všichni si oddechli, i když nikdo není nadšený. „Nešlo o vítězství 10:0 pro žádnou stranu. Pro veřejnost je pozitivní, že jsme se dokázali dohodnout,“ uvedl šéf ODS Mirek Topolánek. Obě velké partaje díky rošádě získají ministerská křesla. ODS obsadí svým člověkem resort pro evropské záležitosti, ČSSD vybere šéfa legislativní rady.

Překvapující je, že sociální demokraté rezignovali na prosazení Špidly. Mezi předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem a Zelených Ondřejem Liškou se rozhořel spor o to, kdo Špidlu pohřbil. „Pan Špidla byl prosaditelný kandidát. Nechápu, proč pan Paroubek couvl,“ uvedl Liška. Naopak Paroubek tvrdí, že Zelení se zachovali dětinsky a neodpovědně. „Špidlu byli ochotni podpořit až deset minut před zahájením vlády. Tak se ale jednat nedá,“ oznámil lídr ČSSD.

Liška konstatoval, že Füle je výsledkem „negativní selekce, nikoli shody na odborně nejzdatnějším kandidátovi“. Vadí mu, že byl předlistopadovým komunistou. „Nejsem pan Žáček, který vede Ústav pro studium totalitních režimů. Pro mne je klíčová kvalifikace,“ opáčil Paroubek. Rozmazaný dojem z Füleho potvrdil novinářům i prezident Václav Klaus: „Na pana Füleho nemám žádný názor, je dobře, že nedošlo k silovému hlasování, kdy by druhá strana byla na věky rozhořčena a považovala by to za podraz a zradu.“

Jaký resort bude řídit?

Nikoho přitom netrápí, že Füle si sice v Bruselu popovídá s kýmkoli o čemkoli, ale kvůli průtahům s nominací i Klausovu postoji k Lisabonu, nemá šanci získat atraktivní resort. „Füle je diplomat, nemá žádnou výhodu v odbornosti a z tohoto důvodu zřejmě získá průměrné nebo mírně podřadné portfolio. Dobrý post jsme si prohráli během ratifikačního procesu,“ potvrzuje Bacovský. Může jít třeba o komisaře pro mnohojazyčnost.

Špidla, kterého by Paroubek rád viděl jako budoucího senátora za ČSSD, z Bruselu odejde po pěti letech s tučnou výslužkou. Jako komisař pobíral plat 19 900 euro měsíčně, tedy zhruba 520 tisíc korun. Po tři roky bude dostávat měsíční příspěvek pro přechodné období ve výši 260 tisíc korun. A po dosažení 65 let stotisícový důchod.

KDO JE ŠTEFAN FÜLE
narozen 24. května 1962 v Sokolově
ženatý, dcery Eliška a Veronika, syn Michael
Vzdělání:
1988 studijní program pro odzbrojení Organizace spojených národů
1981 – 1986 Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě
1980 – 1981 Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Profesní a veřejná činnost:
2009 – ministr pro evropské záležitosti
2005 – 2009 velvyslanec a vedoucí stálé mise ČR při NATO
2003 – 2005 mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska
2001 – 2002 první náměstek ministra obrany ČR
1998 – 2001 mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR v Litevské republice (2000 – 2001 velvyslanec kontaktní ambasády NATO v Litvě)
1996 – 1998 ředitel odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí ČR
1995 – 1996 ředitel odboru OSN Ministerstva zahraničních věcí ČR
1994 – 1995 člen delegace a zastupující představitel ČR v Radě bezpečnosti OSN
1990 – 1995 první tajemník Stálé zastoupení ČSFR při OSN v New Yorku
1987 – 1990 referent odboru OSN Ministerstva zahraničních věcí
Držitel:
řádu velkovévody litevského Gediminase 3. třídy (2002)
záslužného kříže ministra obrany ČR I. stupně (2002)
vyznamenání Zlaté lípy ministryně obrany České republiky (2008)
(Zdroj: vlada.cz)

Nervózní Barroso

České politické špičky se v úterý rozhodly, koho vyšlou za Česko do Evropské komise. Její šéf José Barroso už je nervózní z tradičního českého kverulantství a žádá po premiéru Janu Fischerovi, aby do středy sdělil očekávané jméno.

Jenže strany, které po březnovém pádu vlády odevzdaly dobrovolně moc do rukou vrchního statistika Fischera, jsou teď vyvedené z konceptu a chovají se jako děcko, kterému spadla oblíbená hračka do kanálu. ODS trvá na svém kandidátovi, jímž je bývalý vicepremiér a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. To je ovšem člověk nepřijatelný pro sociální demokraty. Ti naopak prosazují současného eurokomisaře Vladimíra Špidlu, který má v EK na starosti sociální věci. Podle lídra ČSSD Jiřího Paroubka by Špidla měl v nové komisi šanci na místopředsednic­ký post.

Fischer ani Tůma

Do neprůstřelného klinče vstoupil nečekaně sám Jan Fischer, když se údajně o komisařské angažmá sám přihlásil. Tvrdí to alespoň předseda ODS Mirek Topolánek. Více čtěte: Eurokomisařem bude současný premiér Fischer, spekulují média

Z tohoto mráčku ale nezapršelo. Po rozpačité reakci prezidenta Klause Fischer prohlásil, že o bruselské poslání zájem nemá, neboť jeho prioritou je dovést zemi k řádným volbám. Sám pak navrhl do EK guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu. Více čtěte: Fischer proti politikům, chce Tůmu

Tůmu nechce ODS ani ČSSD

Na toho se pro uměnu kysele zatvářily ODS i ČSSD. V orientačním hlasování kabinetu tak žádný z navržených mužů nezískal letenku do Bruselu. Ministři za ČSSD zvedli ruku pro Špidlu, za ODS pro Vondru, dva za Zelené pro Jana Švejnara a Fischer hlasoval pro Tůmu.

Ze hry jsou nominanti KSČM Vladimír Remek a lidovců Pavel Svoboda. Politici se ale dohodnout musí. „Ve hře je bezesporu udržení či další oslabení naší pozice v rámci Evropské unie. Chci zabránit tomu, abychom se stali tentokrát zcela oprávněným terčem kritiky evropských politiků a institucí. Politici se musí dohodnout a neprohlubovat obraz nestabilního politického prostředí jak pro veřejnost doma, tak pro zahraniční pozorovatele,“ připomněl Topolánek. V podobném duchu hovoří i Paroubek. Během odpoledne se dozvíme, jak vážně svá slova míní.