VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O prezidentský úřad se bude ucházet nejméně devět kandidátů

Praha – Nejméně devět lidí pravděpodobně splňuje podmínky kandidatury na českého prezidenta, o němž poprvé rozhodnou občané místo parlamentu, a to v lednu příštího roku. K odevzdání přihlášky ministerstvu vnitra zbývají zájemcům jen poslední dva dny. Někteří adepti závěrečný finiš stále využívají k hledání podpory mezi lidmi nebo mezi zákonodárci.

4.11.2012 4
SDÍLEJ:

Pražský hrad.Foto: VLP/Miroslav Rendl

Oficiálně se již registrovali místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, bývalý ekonomický ministr Vladimír Dlouhý, poslední úřednický premiér Jan Fischer, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a bývalý předseda ČSSD a někdejší premiér Miloš Zeman.

V pondělí se k nim připojí bývalá europoslankyně Jana Bobošíková (Suverenita) a výtvarník a skladatel Vladimír Franz, oba na základě nominace řadových občanů.

Potřebné hlasy shání i herečka Táňa Fischerová a podnikatel a nový senátor Tomio Okamura. O splnění podmínek se do poslední chvíle snaží též prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který nově hledá podporu i mezi zákonodárci. Celkem ohlásilo zájem obsadit křeslo po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi na 25 lidí. Spojuje je kromě prezidentských ambicí i to, že žádný z nich není Václav.

Nejvíce hlasů má Miloš Zeman

Nejvíce hlasů od lidí podporujících kandidaturu se podařilo shromáždit Zemanovi, získal 105.000 hlasů. Překonal tak Fischera, jehož podpořilo zhruba 101.000 lidí. Fischer ale se sběrem přestal dřív a dřív se i zaregistroval. Roithové se pod petici podepsalo přibližně 81.000 lidí. Dlouhý, který studentům nabídl sbírání podpisů jako brigádu, shromáždil podpisy asi 60.000 lidí. Dienstbierovi dalo podpis 55.000 občanů, využil ale stranickou nominaci svých kolegů ze Senátu. Senátní nominací disponoval také Zeman. Podpisy nesbírali kandidáti TOP 09 a ODS Schwarzenberg a Sobotka, které nominovali straničtí kolegové v parlamentu.

Ministerstvo vnitra dostalo také přihlášku od inženýra Jiřího Kesnera, ale bez patřičné podpory. Pokud uchazeč k nominaci nedodá petici s nejméně 50.000 podpisy na podporu své kandidatury, případně ho nenavrhne alespoň 20 poslanců či deset senátorů, z volby bude vyřazen. Kandidáti budou muset do úterý 6. listopadu založit svůj volební výbor, který bude zodpovídat za financování volební kampaně a pořídit si bankovní účet pro financování kampaně.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 11. a 12. ledna 2013. Pokud v něm žádný z kandidátů nedostane nadpoloviční většinu hlasů, lidé si budou vybírat hlavu státu ze dvou nejúspěšnějších ve volebním finále o dva týdny později.

Výběr uchazečů o funkci prezidenta České republiky

(řazeni abecedně; první kolo volby se bude konat 11. a 12. ledna 2013):

Uchazeči, kteří mají podporu potřebného počtu poslanců či senátorů, nebo oznámili, že již získali 50.000 podpisů:

Jana Bobošíková (48; kandidátka strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové) – bývalá europoslankyně neúspěšně kandidovala v prezidentských volbách v únoru 2008, navrhla ji KSČM. Koncem září její strana oznámila, že má potřebných 50.000 podpisů. Kandidaturu chce oficiálně podat v pondělí 5. listopadu.

Jiří Dienstbier (43; kandidát ČSSD) – senátor, místopředseda ČSSD, právník, syn prvního polistopadového ministra zahraničí. Přestože měl potřebnou podporu zákonodárců ČSSD, sbíral i podpisy. Kandidaturu oficiálně podal v pátek 2. listopadu. Využil nominaci senátorů své strany, souběžně získal také 55.000 podpisů občanů.

Vladimír Dlouhý (59; nezávislý) – ekonom, poradce investiční banky Goldman Sachs, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), bývalý ministr průmyslu a obchodu. Hranici 50.000 podpisů pod peticí překročil začátkem října, a do 2. listopadu, kdy se zaregistroval, mu přibylo dalších 10.000 podpisů.

Jan Fischer (61; nezávislý) – viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, bývalý úřednický premiér, předtím strávil svůj profesní život v ČSÚ. Do pondělí 22. října nasbíral přes 101.000 podpisů a jeho tým poté oznámil formální zahájení registrace.

Zuzana Roithová (59; kandidátka KDU-ČSL) – europoslankyně, bývalá ministryně zdravotnictví. Začátkem října oznámila, že získala 67.000 podpisů. Nominaci podala 29. října, pod peticí bylo podepsáno asi 81.000 lidí.

Karel Schwarzenberg (74; kandidát TOP 09 a STAN) – ministr zahraničí a předseda strany TOP 09. Má potřebnou podporu od zákonodárců TOP 09 a STAN, 4. října získal podpisy všech 40 poslanců své strany a spřízněného hnutí.

Přemysl Sobotka (68; kandidát ODS) – první místopředseda Senátu, předseda ODS v Libereckém kraji. Má potřebnou podporu od zákonodárců ODS. Svou kandidaturu podal 25. října, podpořili ho všichni poslanci a senátoři ODS.

Miloš Zeman (68; kandidát Strany práv občanů – zemanovci, SPOZ) – bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD, nyní čestný předseda SPOZ. Na podporu kandidatury nasbíral 105.439 podpisů a 1. listopadu petici zaregistroval na ministerstvu vnitra.

Uchazeči, kteří podle dostupných informací možná získají potřebných 50.000 podpisů:

Táňa Fischerová (65; nezávislá) – herečka, bývalá poslankyně koalice US-DEU a lidovců. Angažuje se v řadě charitativních organizací. Toto úterý měla podle Literárních novin nasbíráno přes 42.000 podpisů.

Vladimír Franz (53; nezávislý) – hudební skladatel a pedagog. Jeho kandidatuře předcházela recesistická akce na sociálních sítích, na jejíž úspěch pak Franz reagoval. Jeho příznivci oznámili, že mají nasbíráno 49.411 podpisů a čekají ještě na dodání archů z krajů. Kandidaturu chce oficiálně podat v pondělí 5. listopadu.

Tomio Okamura (40; nezávislý) – senátor, podnikatel, druhý viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Kandidaturu potvrdil 20. října poté, co byl zvolen do Senátu. Do konce října nasbíral kolem 40.000 podpisů.

Výběr z ostatních uchazečů, kteří ohlásili zájem kandidovat v přímé volbě hlavy státu:

Petr Cibulka (62; Volte Pravý blok) – předseda strany Volte Pravý blok (celý název strany na www.cibulka.net).

Martin Fafejta (43; nezávislý) – sociolog, vysokoškolský učitel.

Ladislav Jakl (52; kandidát Strany svobodných občanů) – tajemník prezidenta republiky, hudebník, někdejší novinář. Získal zhruba 20.000 podpisů, jeho strana oznámila, že se pokusí sehnat podpisy poslanců.

Jiří Kesner – Kandidaturu sebe sama již poslal ministerstvu vnitra, ovšem bez potřebné petice s 50.000 podpisy.

Rut Kolínská (59; nezávislá) – zakladatelka a organizátorka mateřských center.

Pavel Kořán (51; nezávislý) – podnikatel. Někdejší vědecký pracovník a majitel firmy LAO, která se zabývá laserovými a optickými systémy. Koncem října měl asi 25.000 podpisů.

Karel Muzikář starší (72; nezávislý) – lobbista, podle médií dříve blízký Václavu Klausovi.

Jana Lysoňková (55; nezávislá) – léčitelka, kartářka a vědma

Jaroslav Popelka (56; nezávislý) – aktivista, bývalý disident, představitel Holešovské výzvy.

Karel Randák (57; nezávislý) – bývalý ředitel civilní rozvědky, spolupracovník protikorupčního fondu Karla Janečka. Počet podpisů pod jeho peticí se koncem října pohyboval v řádu tisíců.

Klára Samková (49; nezávislá) – advokátka. V roce 2003 ji prezident Václav Klaus nominoval na ústavní soudkyni, Senát ji ale odmítl. Podle svých slov měla před týdnem několik tisíc podpisů.

Jan Šinágl (59; nezávislý) – publicista, politický aktivista.

Jaroslav Vojtek (65; kandidát Československé strany socialistické) – předseda Československé strany socialistické.

Lidé, kteří zájem kandidovat na prezidenta nejprve ohlásili a později stáhli:

Emil Adamec (39; nezávislý) – sochař, žije v Hongkongu. Kandidaturu přerušil začátkem října, údajně kvůli nedostatku peněz. Měl asi 700 podpisů.

Jiří Karas (70; nezávislý) – velvyslanec v Bělorusku, bývalý poslanec KDU-ČSL, oficiálním kandidátem strany ale nebyl.

Tomáš Vandas (43; kandidát Dělnické strany sociální spravedlnosti, DSSS) – předseda krajně pravicové DSSS. Konec svého pokusu získat podpisy ohlásil 1. listopadu, do té doby měl 39.000 podpisů.

Milan Zelený (70; nezávislý) – ekonom působící na Fordham University v New Yorku a dalších univerzitách. Možné kandidatury se vzdal již v létě.

Autor: ČTK

4.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
David Rath.
17 21

Rath posílá prezidenta Zemana k Ústavnímu soudu

Trend, dobře známý například v Budapešti, představil v Brně Marek Fišer pod názvem Kološkopek.
2 3

Do Brna se řítí cyklohospoda. Lidé si vychutnají pivo při šlapání do pedálů

Děti zůstávají v ústavech. Může za to jejich vyšší věk i stávající krize rodiny

V boskovickém dětském domově momentálně žije čtyřiatřicet dětí. Pracovníci navíc čekají na dvě další, které se vrací od pěstounů. Stejně na tom bylo zařízení ústavní výchovy loni. Tak jako další na Vyškovsku i Blanensku potvrzuje celorepublikový fenomén – počet chovanců v ústavech se nedaří snižovat.

150 milionů korun. Tolik pošle Česko na pomoc s migrací

Česko letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Ministerstvo vnitro v tiskové zprávě uvedlo, že částku v rámci jeho koncepce pro asistenci uprchlíkům na dnešním jednání schválila vláda. Prvních 40 milionů korun z této částky by mělo jít na obnovu uprchlického tábora Azrak v Jordánsku.

Stánky ve Znojmě jsou prázdné. Trhovkyně: Nechci se učit novoty kvůli EET

Brambory, cibuli, jablka nebo třeba česnek od místních prodejců si mohli obyvatelé Znojma donedávna koupit na stáncích na Masarykově náměstí. Zhruba desítka prodejců zde nabízela zboží každé dopoledne vždy od pondělí do soboty. Nyní zůstala prodejní místa opuštěná, i když na konci března již vždy trhovci bývali na svých místech.

Výuka venku? Většina dětí i rodičů ji vítá

Učit se občas venku na čerstvém vzduchu místo mezi čtyřmi stěnami učeben? K tomu se kloní ve spoustě škol. Však venkovní učebny se dají využít od jara do podzimu. Jenže ne vždy je na jejich vybudování v městské či obecní kase hned dost peněz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies