Rok 2009 bude pro českou diplomacii zřejmě nejdůležitějším za několik posledních desítek let. České předsednictví Evropské unii, návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy a ruského premiéra Vladimira Putina, summit EU–Čína či příjezd papeže Benedikta XVI. To je výčet těch nejdůležitějších návštěv, které se letos budou v Česku konat.

Jako první zavítá 4. a 5. dubna do Prahy šéf Bílého domu Obama, pro něhož se Česko stane čtvrtou zastávkou na jeho evropském turné, hned poté, co navštíví trojici „nejdůležitějších“ zemí, tedy Británii, Francii a Německo. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg již dříve pro International Herald Tribune prohlásil, že jeho návštěva vyšle jasný signál Rusku, které střední Evropu nadále považuje za svoji sféru zájmu.

Americký prezident do Prahy přijede kvůli summitu EU–USA, který má podle Bílého domu „vybudovat silnější partnerství mezi Spojenými státy a unií“. Vztahy s řadou evropských zemí ochladly zejména po americké invazi do Iráku za prezidentství George Bushe.
Obamova návštěva by kromě jiného mohla vyjasnit i nejasnosti kolem amerického protiraketového deštníku a případné radarové základny v Brdech. Na přetřes jistě přijde i řešení ekonomické krize.

Setkání EU–ČLR bude o ekonomice

Druhou důležitou akcí českého předsednictví bude summit mezi unií a Čínou, který je naplánován na druhou polovinu května. Přestože to oficiální místa nepřiznají, načasování rozhodně není ponecháno náhodě: v březnu uběhlo totiž 50 let od protičínského povstání v Tibetu a 4. června uplyne dvacet let od masakru na náměstí Tchien-an-men; tyto události si Peking velmi nerad připomíná.

Zda se summit odehraje, nelze s jistotou říci; například setkání evropských a čínských představitelů naplánované na loňský prosinec se vůbec nekonalo. Čína tímto způsobem protestovala proti schůzce francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, jenž tehdy EU předsedal, s dalajlamou. Tibetské vlajky vyvěšené na některých českých státních institucích Peking plánovanou schůzku zatím zrušit nepřiměly. Rozhodně summit v Praze se bude točit hlavně kolem finanční krize a ekonomických záležitostí. Předpokládá se, že na něm opět zazní odmítavé reakce vůči protekcionismu.

Zástupy věřících v Boleslavi

Další dvě prominentní akce se odehrají až na podzim, tedy po skončení českého předsednictví EU.
Zářijová návštěva papeže Benedikta XVI. zřejmě přitáhne tisícové davy věřících. Všeobecně se předpokládá, že hlava katolické církve zavítá 28. září do Staré Boleslavi poklonit se památce svatého Václava, mluví se také o návštěvě Brna, kde úřady již jednají o pronájmu letiště pro mši. V Česku by papež měl strávit maximálně tři dny.

Nejméně podrobností je známo ohledně plánované návštěvy ruského premiéra Vladimira Putina. Ruská strana zatím jen na konci ledna pozvání potvrdila, načasování, program a detaily je třeba doladit. Zřejmě však Putin do Česka dřív než na podzim nedorazí, jak Deníku potvrdily zdroje z ruského velvyslanectví. Důvody mohou být nejen organizační. Už v květnu se v Moskvě uskuteční summit EU–Rusko a na podzim bude i vhodnější doba pro diskusi o energetické bezpečnosti a dodávkách zemního plynu.

Najde v Praze unie s Čínou jednotný hlas?

Washington, Brusel, Peking - Květnový summit mezi Evropskou unií a Čínou, který se bude točit hlavně kolem ekonomických témat, bude klíčový nejen pro Peking, ale i pro Brusel. Unie chce setkání využít k vylepšení své vyjednávací pozice.
„Domnívám se, že je důležité, aby EU vůči Číně našla v některých záležitostech jednotný hlas, a právě k tomu může sloužit jarní summit. Jde o to, že řada členských zemí dosud jednala o ekonomických záležitostech s ČLR bilaterálně,“ řekla Deníku Alice Savovová, výkonná ředitelka pražské Asociace pro mezinárodní otázky.

Podle ní na programu jednání kromě globální hospodářské krize mohou zaznít i otázky týkající se životního prostředí, dodržování autorských práv či způsobů, jak zlepšit pozice evropských firem na čínském trhu.
„Právě tím, že unie nemá žádnou jednotnou pozici, škodí sama sobě. A evropské firmy proto přicházejí o mnohem více peněz, než ty americké,“ vysvětlila Savovová s tím, že by se sedmadvacítka mohla s Čínou dohodnout alespoň na některých společných pozicích.
Podle Savovové však na rozdíl od USA Brusel stále nedoceňuje význam ČLR.
„V Evropě převažuje představa, že je nám Asie vzdálená. Ale krize přinesla v Americe uvědomění, kdo že to drží státní dluhopisy a má vliv na ekonomiku,“ řekla Deníku.

O lidských právech raději moc nemluvit

Na dotaz, zda krize neupozadí například debatu o porušování lidských práv v zemi, Savovová prohlásila, že tato agenda byla vždy v pozadí a že prim hraje ekonomika.

„Některé instituce se snaží tyto problémy projednávat a upozorňovat na ně, ale pro nastartování vztahů mezi Bruselem a Pekingem budou beztak klíčové hospodářské otázky,“ dodala.
Jak se zdá, doby, kdy se na Čínu ale i na další rozvojové státy pohlíželo jako na podružnou zemi, jsou již minulostí. Nezápadní země si v současnosti také mnohem více uvědomují své možnosti a častěji jich využívají.

Změnu západní politiky lze vypozorovat nejen právě v souvislosti s nadcházejícím summitem v Praze, ale i se signálem, který vyslala administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy.
Šéf Bílého domu totiž v rámci své zahraničně–politické strategie vyslal šéfku diplomacie USA Hillary Clintonovou na její první cestu právě do Asie; jeho předchůdci tradičně své emisary vysílali do Evropy. (rsk)


Rok 2009 je pro úřady organizační bolehlav

Fakt, že se v letošním roce, a obzvlášť v prvních šesti měsících během našeho předsednictví, dveře do Česka netrhnou, přináší zemi nejen prestiž a pozornost světových médií a státníků, ale i řadu starostí, jak protokolárních, tak organizačních.

„Během našeho předsednictví navštíví Česko na 30 tisíc zahraničních delegátů, kteří tu stráví zpravidla nejméně 1,5 dne,“ řekla Deníku Jana Hendrichová, náměstkyně místopředsedy vlády pro evropské záležitosti. Podle ní je třeba se starat o řadu věcí, jako například o doprovod delegátů, zasedací pořádek, pohoštění, květinovou výzdobu, dárky, kulturní program či program pro partnerky a partnery státníků. Služeb soukromých firem vláda využívá hlavně pro catering.

Větší pozornost podle Faruka Mahreziho z Úřadu vlády bude například nutno věnovat návštěvě čínské delegace, která do Prahy přijede kvůli summitu EU–ČLR. Přestože se protokol primárně prý řídí zvyklostmi hostitelské země, někdy je ho zapotřebí přizpůsobit okolnostem, aby nedošlo k případným nedorozuměním. (red)