Pod cedulemi označujícími začátek obce se na některých místech od osmé hodiny ranní objevily tabule s nápisem Daňově diskriminovaná obec. Celou akci organizuje celostátní Sdružení místních samospráv, jejím cílem je donutit stát lépe přerozdělovat peníze ze sdílených daní.

„Analýza, která loni zkoumala nakládání se státními penězi, ukázala, jak nedostatečně jsou financovány vesnice a města s méně než tisíci obyvateli,“ vysvětluje v průvodním dopise osloveným obcím předseda sdružení Josef Bartoněk.

Průzkum provedla Vysoká škola ekonomická v Praze. Jeho výsledky jsou podle zástupců sdružení alarmující!

Stejně velké výdaje

„Ukázalo se, že všechny obce mají přibližně čtyřicet procent výdajů na jednoho obyvatele stejně vysoké bez ohledu na to, zda jde o malou vesnici, městečko či velké město. Dnes se však rovným dílem dělí pouze tři procenta sdílených daní,“ upozornil Bartoněk.

Větší částky než vesnice podle něj přitom velká města vydávají pouze například na bezpečnost, dopravu nebo kulturu.

„Naopak obecní úřady musejí vynaložit více financí na požární ochranu, odvádění a čištění odpadních vod nebo na zajištění pitné vody,“ vyjmenoval předseda.

Fakt, že velká města ze státní kasy dostávají neúměrně více peněz, podle něj potvrzují i další údaje z analýzy.

Praha má víc

„Čtyři největší města v Česku, což jsou Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, dostávají od státu téměř polovinu všech peněz určených na rozvoj obcí. Přitom v nich ale žije jen asi dvacet procent veškerých obyvatel republiky. Mezi ostatní vesnice a města se tedy rozděluje menší polovina peněz, přitom v nich ale žije přes osmdesát procent Čechů,“ podivuje se Bartoněk.

Proto se Sdružení místních samospráv rozhodlo podat zástupcům státu návrh na změnu.

„Schválili jsme ho na druhém republikovém shromáždění v dubnu v Jihlavě. Podstata návrhu je jednoduchá: dělit daně ne podle velikosti obcí, ale podle jejich výdajů na jednotlivé činnosti,“ nastínil předseda.

Samotní starostové vesnic a městeček mohou tento návrh podpořit právě vyvěšením cedule s nápisem daňově diskriminovaná obec. A to ať už jsou členy Sdružení nebo ne.