Právě soudy totiž v boji proti domácímu násilí sehrávají velmi důležitou roli. Nejenže ve finální fázi ukládají podmíněné a nepodmíněné tresty agresorům, ale v samém počátku pomáhají obětem takzvanými předběžnými opatřeními. Na jejich základě lze agresorovi až na jeden rok zakázat vstup do společného obydlí. Oběti pak mají dostatek času, aby si rozmyslely, co dál.

Až na rok

Předběžná opatření vesměs navazují na institut vykázání, kterým policie násilníka na deset dnů přinutí odejít ze společné domácnosti.

Soudy poté na žádost obětí rozhodují o vykázání na dalších třicet dnů, případně až na jeden rok. Podmínkou však je, že návrh musí podat samotná oběť. „Učinit to nemůže nikdo jiný, ani policie, ani příbuzný. Je to pouze na oběti,“ uvedl místopředseda Okresního soudu v Ostravě Jan Rýznar.

Lhůta

U návrhu na měsíční vykázání musí soud rozhodnout do osmačtyřiceti hodin, většinou to ale stihne podstatně dříve. Pokud má soud k dispozici dostatek písemných a dalších důkazů, například policejní protokoly z předchozích napadení, je rozhodování rychlé.

Návrh na měsíční vykázání lze podat i bez toho, aby policie agresora předtím vykázala či v bytě kdykoliv zasahovala. Prověření a dokazování je však v takovém případě komplikovanější a trvá déle. Pokud soud návrhu vyhoví, je na místo okamžitě vyslán soudní vykonavatel, který agresora vykáže. Dovolí mu vzít si pouze osobní věci a doklady. Dotyčný poté vykonavateli odevzdá klíče od bytu. „Obětem samozřejmě doporučujeme, aby si raději vyměnily zámky. Násilník si již dříve mohl vyrobit náhradní klíče, neboť mohl vykázání očekávat,“ řekl Rýznar.

Výjimky

Soud většině žádostí o měsíční vykázání vyhoví. Jsou však i výjimky, a to dokonce i tehdy, kdy policie agresora krátce předtím na deset dní vykázala. „Nestává se to často, ale i to jsme již zažili,“ řekl Rýznar s tím, že soud musí pečlivě zvážit, zda se ze strany navrhovatele nejedná například o naschvál při rozvodovém řízení. „Vykázat někoho na třicet dnů z bytu je velký zásah do jeho práv a mohlo by to pro něj znamenat osudové následky v osobním i profesním životě,“ vysvětlil Rýznar.

Čas

„Smyslem předběžných opatření je chránit oběť a zároveň jí dát čas na to, aby si v relativním klidu uspořádala svůj život, zejména otázku bydlení. Měla by si to vyřešit do jednoho roku, například žalobou na zrušení společného nájmu nebo žalobou na vyklizení podanou proti agresorovi,“ doplnil Rýznar, který všem obětem domácího násilí doporučil, aby nejprve vyhledaly odbornou pomoc. Tu například poskytují intervenční centra, která mimo jiné radí i při sepisování návrhů na předběžná opatření.

Poplatek

Součástí podání návrhu k soudu je zaplacení pětisetkorunového poplatku. Jak ale dodal Rýznar, lidé s nízkými příjmy a v tíživé sociální situaci mohou požádat o osvobození od tohoto poplatku. Soud se však návrhy bude zabývat, i když poplatek není uhrazen spolu s návrhem, neboť zaplatit lze dodatečně i po vydání rozhodnutí. Navíc, pokud soud žadateli vyhoví, je agresor povinen oběti tuto sumu zaplatit, jinak mu hrozí exekuce.