VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práci policie ochromují chybějící stovky lidí

ČR - Policie České republiky postrádá téměř čtyři tisíce lidí. Chybějící muže zákona zatím suplují jejich kolegové z jiných útvarů, ale stav není udržitelný

10.2.2008 1
SDÍLEJ:

Kontrola řidičeFoto: Ilustrační foto: Archiv VLP

Nejhorší situace je v metropoli. kde do plného stavu chybí více než osm set policistů. Leden byl pro policejní správu hlavního města Prahy klíčový v několika ohledech. Byl to především měsíc avizovaných odchodů velkého počtu policistů. Postupné doplňování početního stavu může znamenat pro zbylé muže zákona v činné službě problém.

„S touto, jak doufám, dočasnou skutečností, se musíme vyrovnat. Dohled nad bezpečností Pražanů bude zachován i nadále,“ tvrdí Petr Želásko, ředitel pražské policejní správy. Pro hlavní město je plánovaný optimální stav 7009 policistů. Vlednu odešlo 292 mužů, přijato jich bylo 304. K6. únoru tak v metropoli operuje 6191 policistů. Praze tedy chybí 818 mužů zákona.
Klikněte pro zvětšení

Za chybějící síly nastupují ostatní


„Konkretizovat, v kterých složkách chybí nejvíc policistů, samozřejmě z pochopitelných důvodů nemohu. Určitě nás záporné číslo početního stavu netěší, ale nepodléháme skepsi. Například posílení dopravní policie nebo pohotovostní motorizované jednotky operativně nahrazujeme v daných případech přeskupováním policistů z jiných útvarů. Po splnění úkolu se pak vracejí na svá stávající pracoviště,“ vysvětloval Zdeněk Bezouška, náměstek pražského policejního ředitele.

Některé služebny nevyhovují


Kriminalita v hlavním městě má v posledních letech sestupnou tendenci, z čehož mají policisté pochopitelnou radost. Pražané nyní mají k dispozici 54 místních policejních služeben. Všechny ale zatím nedostály požadavkům důstojného prostředí pro práci. „Proto existuje projekt P 1000, který je určen pro modernizaci policejních služeben. Chápu určitou netrpělivost některých policistů, že musejí zatím pracovat v nevyhovujícím prostředí. Řešíme modernizaci postupně, jinak to ani nelze. V Praze jsme předali již osmou zmodernizovanou služebnu a plánujeme jich v tomto roce předat dvacet. Peníze na tuto investici jsou, čerpáme je ze strukturálních fondů Evropské unie,“ vysvětloval manažer projektu Petr Žídek.

Přibližně deset procent podstavu hlásí jablonecká policie. „I když úplně přesně se stavy snad spočítat ani nedají. Člověk k nám nastoupí, ale před službou ještě dva roky trvá, než absolvuje školy a kurzy,“ uvedla Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie. Podle jejích slov je situace na Jablonecku o to složitější, že velkou část území tvoří turistické oblasti. „Zvláště kolem Vánoc narostl počet odcizených vozidel. Důvodem je zimní sezóna a příjezdy zvláště zahraničních turistů s drahými vozy,“ upřesnila Knopová.

Ministr neodpovídá


Již před vstupem do schengenského prostoru vyjádřily některé obce a města obavy před přenesením kriminality z okolních států, zejména Polska, na české území. Starosta Desné Marek Pieter dokonce inicioval dopis ministerstvu vnitra, v němž společně se starostou obce Kořenov žádal navýšení počtu policistů. Oba starostové popisovali situaci jako ohrožení.
„Obavy se potvrdily. Bohužel, ministr vnitra na náš dopis nereagoval, byť jsem mu text zaslal na tři mailové adresy,“ konstatoval Pieter. Podle jeho slov mu dá za pravdu statistika ukradených a vykradených automobilů.

Nesplňují požadavky


Obvyklý nedostatek policejních sil, který je problémem v celé České republice, se týká také bývalého okresu Karviná. Také ten se proto aktivně účastní celorepublikové náborové kampaně. Příznivé pro zdejší policisty možná je, že zájem o tuto práci bývá veliký. Věc má ale jedno „ale“. „Na základě náborové kampaně se nám lidé hlásí prakticky denně. Z toho ale nelze vycházet. Všichni účastníci musejí pochopitelně nejprve projít sítí fyzických a psychologických testů. Teprve na jejich základě můžeme uvažovat, co dále,“ přibližuje okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Nedostatek policistů však způsobuje problémy zejména v místech s vysokou kriminalitou, jako je například Orlová-Poruba. „Je veřejným tajemstvím, že v případě, kdy se člověk stane svědkem, nebo obětí trestného činu, je třeba o víkendech vždy lepší okamžitě oslovit místní strážníky. Policie má víkendové služby o několika mužích, z nichž třeba jeden vůbec do terénu nemůže, protože musí vykonávat funkci dispečera,“ zní názor jednoho z nejmenovaných obyvatel města, kteří tamní situaci dobře znají.
 

Nejhorší policejní služebna: bývalá poliklinika v Libušině

 
Chomutov/ V polovině letošního roku by se mělo několik policejních oddělení konečně nastěhovat do nových prostor na náměstí T. G. Masaryka. Nejvíc na to asi čekají policisté z obvodního oddělení v Libušině ulici, jejichž sídlo, bývalá poliklinika, je v ostudně zchátralém stavu.
 
„Pravdou je, že objekt v ulici Libušina je ostudou,“ přiznal před časem v našem online rozhovoru ředitel chomutovské policie Jiří Volprecht. „Na druhé straně o záměru využít budovu bývalého okresního úřadu se ví již delší dobu, a proto veškeré investice do objektu Libušina byly zastaveny.“
 
Objekt na náměstí se nyní uvnitř přizpůsobuje potřebám policie. „Bohužel to finančně nevyšlo na celkovou rekonstrukci, takže zvenčí objekt v současné době opravován nebude,“ dodal Volprecht. V budově bude kromě obvodního oddělení z Libušiny ulice sídlit také hlídková služba, z Kordů se sem přestěhuje dopravní služba a budou tu také cely.
 
Najaté stavební firmy mají konečný termín říjen 2008, ale podle Volprechta to vypadá, že dokončí svou práci dřív. „Počítám, že do nové budovy se budou policisté stěhovat v září 2008,“ uvedl.
 
O stěhování se mluví už několik let. Myšlenka se objevila v podstatě hned poté, co okresní úřad ukončil činnost a nabídl budovu policii. Několikrát se ale upravoval projekt. „Například cely byly původně plánované v suterénu, ale podle předpisů v nich musí být denní světlo a v suterénu okna nejsou,“ uvedl jako příklad Volprecht.
10.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

S novým rokem se opět mírně upravují pravidla pro přiznání důchodu: rozhoduje nejen dosažení zákonem stanoveného věku, ale rovněž doba pojištění.

Co je dobré stihnout, než odejdete do důchodu

Divadlo Bez zábradlí. Ilustrační fotografie.
16

Kavárna divadla, kde hraje žena Stropnického, nemá EET. Prý nemusí

Mládek nevydržel, Sobotka ho odvolal. Na tahu je Zeman

/ANALÝZA/ - Volby se nevyhrávají díky potlesku velkých firem, ale díky lidem, kteří vhazují hlasovací lístek do urny. Většinou to dělají na základě svých zkušeností – u lékaře, ve škole, při pohledu na výplatní pásku nebo na účet od mobilního operátora. A právě ten je nepřiměřeně vysoký celé tři roky, kdy vedl ministerstvo průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Čeští vojáci měli konflikt s policií v Litvě

Pětice českých vojáků, kteří jsou na tříměsíčním cvičení v Litvě, měli v noci na neděli incident s policií v přístavu Klaipeda. Vojáci byli údajně opilí a dožadovali se vstupu do nočního klubu. Informoval o tom server iHned.cz s odvoláním na litevskou policii a ruská a litevská média.

VIDEO: Ve Zlíně na cyklostezce spálili korán

„Proč pálíme korán? Chceme podpořit slovenskou aktivistku, která řekla svůj názor a byla za svůj čin zatčena," komentoval David Nepimach ze Zlína akt, při kterém v pondělí ve Zlíně společně s desítkou zúčastněných spálil na cyklostezce na Vršavě svatou knihu muslimů.

EET? Prázdné výlohy a strach

Po restauracích, barech a hotelech, které už mají za sebou skoro tři měsíce zkušeností, míří elektronická evidence tržeb (EET) do dalších provozoven. Od začátku letošního března čeká živnostníky podnikající v maloobchodě i velkoobchodě. Někteří jsou už teď dokonale připraveni, jiní podlehli strachu a s podnikáním raději končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies