Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odebírání dětí? Nesmí to být hon na rodiče

Praha /INFOGRAFIKA/– Jak bych měl vychovávat dítě, aby mi ho sociálka nesebrala?

29.1.2015 59
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

To je otázka, která se často opakuje v diskusi po zveřejnění případu odebrání dvou malých holčiček z rodiny na Klatovsku. Údajně měly orgány sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD, lidově sociálka) začít šetření na základě tvrzení necertifikované logopedky. Té se jedno z dětí svěřilo, že se s ním tatínek koupal. Dívka měla údajně kladně odpovědět i na otázku, zda jí otec sahal mezi nohy. Otec se následně oběsil.

Debata navíc nastupuje 
v době, kdy se i na mezinárodní úrovni řeší případ rodiny Michalákových a politici kritizují postupy norské obdoby české sociálky – Barnevernetu.

Tyto dva případy jsou ale neporovnatelné, už kvůli kulturnímu rozdílu mezi Českou republikou a severní Evropou. Shodné je to, že předběžné opatření na odebrání může vydat jen soud a proti rozhodnutí je možné se odvolat.

Nicméně představa, že by sociálka mohla dávat návrh na odebrání dětí kvůli společnému koupání, vyděsila 
i přední české psychology. „Já jsem se lekl, aby mě nezavřeli, protože pro moji pětiletou vnučku je odměna, že spíme spolu, když za ní jednou za měsíc přijedu," řekl včera regionálnímu Deníku dětský psycholog Václav Mertin, který spaní rodičů s dětmi naopak vítá. „Rozvíjí to pocit bezpečí," vysvětlil odborník, podle kterého ale musí samo dítě chtít být v kontaktu s dospělými.

Situace se od dob, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí slibovalo proškolení všech sociálních pracovnic, příliš nezměnila, místo podpory rodin podle psychologa Mertina působí spíše restriktivně a formalisticky. Soudci dostali na stoly od sociálky za rok 2013 návrhy na omezení, přerušení či zbavení rodičovské zodpovědnosti ve 417 případech. Proti situaci před pěti lety, kdy v roce 2008 řešili soudci 392 těchto podnětů, se tak situace příliš nezměnila. Podle Petry Kačírkové, ředitelky české pobočky mezinárodní organizace Lumos, která se zabývá právy dětí, by se české soudy měly více zajímat také o názory dětí. „Od dvanácti let lze hovořit o povinnosti soudu dotázat se přímo dítěte, ale soudu nic nebrání zjistit si názor i od mladšího," vysvětlila regionálnímu Deníku.

Nejčastější problém, který sociálka řeší, je zanedbání péče a psychické týrání. Od roku 2013 mají sociální pracovnice povinnost spolupracovat s rodinou a pomáhat jí. Předtím neexistoval tak silný důraz na zachování rodiny.

Kancelář Šabatové českou sociálku chválí

Například kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové hodnotí situaci pozitivně. Českou sociálku chválí. „V posledních letech se situace výrazně zlepšila, lidé, kteří se sociálněprávní ochraně dětí věnují, mají více zkušeností a znalostí. Mnohem více se rodinám věnují a pomáhají jim," řekla včera Deníku mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

I tak ale ročně do kanceláře ochránce přijde okolo 200 stížností. Ne všechny jsou ale podložené, rodiče podle ní občas nechápou, že se sociální pracovnice mají snažit 
o ochranu dítěte, nikoliv 
o řešení sporu rodičů. Odebírání dětí je podle ní možné pouze v mimořádných případech.

Jak funguje celý systém

Psycholog Jan KulhánekPsycholog Jan Kulhánek regionálnímu Deníku řekl: Koupat se s dětmi je v pořádku, dokud chtějí

Vždy jde o to, aby bylo dítěti příjemně, říká psycholog Jan Kulhánek z pražské Psychoterapie Anděl. Děti by jenom neměly být vystavovány vjemům, ke kterým ještě nedozrály.

Čeho by se měli rodiče při výchově vyvarovat?
Jde o spoustu věcí, otazníky jsou hlavně ohledně fyzického kontaktu, a to jak 
u hraní, tak i u mazlení či společného koupání.

Poměrně delikátní je koupání dětí. Jaká je v tomto případě „únosná hranice"?
Jsem v těchto případech dost benevolentní. Koupání 
s dětmi ve vaně je v pořádku tam, kde to dítě vyhledává a chce do toho jít, je to jeho přání, nebrání se tomu 
a má zájem. Rozhodně bych do toho dítě nenutil. Dospělí sami mluví o tom, že se koupou s kojenci, někdy 
i s dětmi předškolního věku. Koupání ale nesmí mít jakoukoliv formu sexuální aktivity. Na druhou stranu psychosexuální vývoj u dítěte nastává v podstatě odmalička. Není nic překvapivého, když si předškolák nebo kojenec hraje se svým pohlavím a vzbuzuje si příjemné pocity. Kouká na dospělého, kterého vidí polonahého nebo nahého, a je zvědavý. To je něco, co patří k normálnímu psychosexuálnímu vývoji.

Kdy tedy nastává problém?
Když rodič vyvíjí nějakou aktivitu, u které se dítě cítí nepříjemně. Pokud je ve zdravém vývoji, bude vyžadovat a potřebovat – a k blízkosti s rodičem to patří – fyzický kontakt. Rodič ho nedělá v žádném případě proto, aby cítil sexuální vzrušení. 
A pokud si něčeho takového všimne, je to jasný alarm, že to nesmí dělat. Pokud dítě samo o sobě projeví nějaké známky nesouhlasu, například aby mu rodič přestal ve vaně mýt záda, a to se může stát i u dvouletých dětí, tak by rodič měl zase být respektující a brát to velmi vážně. Dítě si stanoví hranici a hotovo.

Tím asi nemyslíte případy, kdy je dítě špinavé a potřebuje urychleně umýt…
Ne, to vůbec. Nejde o technické mytí, kdy spadne do louže. Já sám mám malé děti a řeším problém: kdy přestanete dítěti mýt zadek. V roce, ve třech letech, v pěti letech, nebo snad až v sedmi? Je to velmi obtížné a nějakou dobu dítěti tenhle servis musíte udělat, protože to samo neumí. Vedete ho pomalu k tomu, aby se učilo intimní partie mýt samo, a vy to přestáváte dělat. Takže společné koupání s dítětem by bylo naprosto nevhodné tam, kde sexualita už propuká, tedy 
v období puberty. To v žádném případě. Jako problematické bych to bral i v období základní školy, kdy by se měl nahý rodič koupat s ním. Obecně to není úplně vhodné.

Je nahota v domácnosti přirozená?
Jsou různé rodiny, kde mají různý postoj k nahotě, 
a třeba je domácnost, kde dítě nikdy nevidělo nahého rodiče, a naopak jsou domácnosti, ve kterých není nic neobvyklého, že děti, než jdou na základní školu, vídávají, jak rodiče chodí například z koupelny do pokoje nazí a žádný sexuální podtext to nemá. Je důležité, aby dítě nebylo vystavováno něčemu, k čemu nedozrálo. Tím se myslí podněty s dospělou sexualitou. A aby nebylo nástrojem sexuality dospělých.

Může mít absence doteků vliv na vývoj?
Určitě, souvisí to s citovou deprivací. Pro zdravý citový vývoj je fyzický kontakt důležitý. A nedostatek kontaktu vede k tomu, že nějak naruší vztah dítě-rodič, navíc to nepodporuje pozitivní vztah dítěte k vlastnímu tělu. Tělo pak není zdrojem příjemných pocitů vyvolávaných fyzickým kontaktem, jako je objetí, pohlazení, hraní si, pošťuchování.

Jak je to při trestání – jste zastáncem výchovného plácnutí?
Nejsem radikálním odpůrcem. Jsou situace, kdy se dítě chová tak, že ohrožuje své zdraví. Opakovaně neposlechne, například vbíhá do ulice, kde jsou auta, leze na okno apod. Když ho rodič vezme a odvede, tak se vrací. Je to částečně hra a částečně je ve svém rauši. V tom případě výchovné plácnutí funguje, nemá bolet, jde o signál k dítěti, že musí se svou aktivitou přestat. Tam to význam podle mě má. Ale nesmí se to dělat často, protože pak plácnutí ztrácí schopnost dítě zastavit. Jenže rodiče často dávají na zadek svým potomkům 
v důsledku vlastních pocitů bezmoci, že jim výchova nejde a nevědí, jak na něj. 
A tady to určitě není dobře, je třeba hledat jiné výchovné metody. Dávat dítěti na zadek, aby mělo jelita a modřiny, nebo i páskem, to určitě není něco, co bych schvaloval.

Jan Drahorád

Autor: Redakce

29.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 59
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.
13

Facebooku hrozí pokles uživatelů, mladí používají jiné sítě

Uvedení Samsung Galaxy Note 8
DOTYK.CZ
4

Samsung představil nový Galaxy Note, jímž se chce odstřihnout od loňských malérů

AKTUALIZOVÁNO

Policie kopii spisu k Čapímu hnízdu poslancům nevydá

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru, kteří mají poslancům doporučit postoj k žádosti policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, budou do spisu moct jen nahlédnout. Jejich žádost o kopii spisu zamítlo krajské policejní ředitelství v Praze.

Motory v raketách KLDR jsou asi ruská dezinformace, řekl ukrajinský velvyslanec

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes spolu s krajany žijícími v naší zemi oslavil Den státní vlajky Ukrajiny. Při té příležitosti připomněl, že Češi vůbec nemají představu, jakých zločinů se Rusko ve válce proti Ukrajině na východě země dopouští. Vyjádřil se i k některým dalším událostem týkajícím se jeho vlasti.

Do Německa se vrátila část zlatého pokladu, ukrytá před Rusy v zahraničí

Německá ústřední banka ve středu oznámila, že se jí podařilo tři roky před plánovaným temínem dokončit iniciativu, na jejímž základě se vrací do Německa polovina německých zlatých rezerv, ukrytých během studené války v zahraničí.

Češi na cestách? Vítězí u nich hlavně exotika, i díky levným letenkám

/INFOGRAFIKA/ Letecká doprava se těší stále větší popularitě. I Češi už objevili kouzlo levných letenek, díky kterým se dostanou do vzdálenějších destinací za ceny, které by ještě před pár lety byly utopií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení