VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpadový zákon: Konec igelitek zdarma

Praha - České obchody ročně rozdají až tři miliardy igelitových tašek, což představuje devět tisíc tun plastů, které nakonec skončí ve spalovnách a na skládkách. Ministerstvo životního prostředí tomu chce zabránit.

27.2.2009 33
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Reuters

Připravilo proto nový zákon o odpadech, který obchodům zakazuje rozdávat jednorázové igelitové tašky zdarma. „Například v Irsku to velmi zabralo. Podíl igelitových tašek v komunálním odpadu se u nich snížil z pěti procent na 0,22 procenta. Irové si uvědomili, jak špatné tyhle tašky jsou,“ prohlásil v pátek ministr životního prostředí Martin Bursík při představování nové podoby zákona. Irové platí za igelitky jednotnou cenu dvaadvacet eurocentů.

Co si o novém návrhu zákona myslíte? Podělte se o svůj názor s dalšími čtenáři v diskuzi!

Některé obchodní řetězce už nyní dávají lidem na výběr mezi igelitkou zdarma nebo ekologičtější taškou.

Ministerstvo také chce změnit systém plateb za svoz komunálního odpadu. „Nyní devadesát procent obcí vybírá paušální částku v maximální výši pět set korun ročně od všech lidí. To je velmi nemotivující. Nově by se měl poplatek rozdělit na pevnou složku, která by byla až dvě stě padesát korun. Druhou část by domácnosti platily podle množství vyprodukovaného odpadu, maximálně však sedm set padesát korun,“ vysvětlil Bursík, podle kterého to má lidi motivovat k větší recyklaci.

Někteří starostové však upozorňují na opačný efekt. A to, že lidé budou odpad místo do popelnic odhazovat v lese. „Věřím, že by to mohl být problém. Nemyslím si ale, že by to dělali místní lidé. Dobře totiž vědí, že v tom prostředí žijí a chodí na procházky. Přece si ho nebudou ničit. Výrazného nárůstu černých skládek se proto nebojím,“ prohlásil starosta Hvozdce na Brněnsku Lubomír Košvica.

Podobný názor má i odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček. „V některých městech podobný motivační program už existuje a nevzrostl v nich počet černých skládek. Aby to bylo opravdu motivační, tak město musí nabídnout takové služby, aby se lidem nevyplatilo chodit daleko do lesa,“ tvrdí Kropáček.

Zákon proto počítá také s tím, že všechny obce budou muset nabídnout svým obyvatelům dostatek míst pro bezplatné třídění pěti základních druhů odpadů, tedy papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů. Nově musí obce zajistit také možnost sběru biologicky rozložitelného odpadu.

V pátek představený zákon přináší i další změny. Například obchody elektro budou muset od zákazníků vybrat zpět malé elektrospotřebiče, aniž by si museli koupit jiný. „Zajistit zpětný odběr musí výrobci včetně smluv s obchody. Pokud tak neučiní, vystavují se hrozbě správního řízení, ve kterém mohou dostat až milionovou pokutu,“ řekla ředitelka odboru odpadu ministerstva Zdeňka Bubeníková.

Zákon nyní musí schválit vláda. Ministerstvo ho pak chce do dvou měsíců předložit poslancům k projednání.

#nahled|http://g.denik.cz/1/f6/odpad_zakon_infografika_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/1/f6/odpad_zakon_infografika.jpg|Co přinese nový zákon o odpadech#

Bursík: Chceme lidi motivovat k větší recyklaci

Chceme snížit množství odpadu a zvýšit podíl recyklace, tvrdí ministr životního prostředí Martin Bursík o hlavních cílech nové podoby odpadového zákona, který v pátek oficiálně představil

V Česku lidé stále moc odpad netřídí. Změní to nějak zákon?
Recyklovaného odpadu je u nás stále jen dvaadvacet procent, což je velmi málo. Rádi bychom tento podíl do roku 2020 zvýšili až na čtyřicet procent. Právě k tomu bude sloužit nový zákon.

Donutí lidi více recyklovat?
Zavádí takzvanou enviromentální spravedlnost. Lidé budou platit za svoz odpadu podle toho, kolik ho vyprodukují. V současnosti devadesát procent obcí vybírá od všech paušální částku pět set korun ročně, což je demotivující. Lidé se totiž oprávněně ptají, proč mají platit stejně, jako někdo, kdo má dvoj nebo trojnásobné množství odpadu. Nově bude platit úměra, čím méně odpadu, tím nižší cena.

Nepovede to ale naopak spíš k tomu, že lidé ve snaze ušetřit budou odpadky vyhazovat v lesích a poroste tak počet černých skládek?
Účelem zákona není eliminovat takzvané české uličky, jimiž lidé hledají různé možnosti jak ho obejít, ale podpořit vyšší recyklaci. Jeho plnění musí zajistit jednotlivé obce. Některá města navíc už podobný systém plateb zavedla dříve a při startu se podobné obavy objevovaly. Nakonec se ale nepotvrdily. Je na obcích, jaký systém zvolí, aby byl pro obyvatele výhodný. S tím souvisí i povinnost zajistit místa pro sběr pěti složek odpadů – papíru, plastu, skla, kovů a nápojových kartonů. Postupně musí obce také umožnit sběr biologicky rozložitelného odpadu, který nyní tvoří až polovinu komunálního odpadu končícího na skládkách.

Zákon zvyšuje také poplatek za uložení odpadu na skládkách. Proč?
Ukládání odpadu na skládky nesmí být výhodné. V roce 2015 proto bude poplatek za uložení jedné tuny komunálního odpadu 1300 korun. I to by mělo obce přimět k tomu, aby své obyvatele motivovaly k větší recyklaci. Chceme postupně transformovat Českou republiku na zemi, kde se s odpadem nakládá jako s cennou surovinou. Rádi bychom v tom našli podporu celé veřejnosti.

Jech: Lidé budou odpadky házet do příkopů a k sousedům

Výkonný místopředseda Svazu měst a obcí České republiky Jaromír Jech varuje, že nový systém plateb za svoz komunálního odpadu a zvýšení ceny za skládkování by mohlo vést k většímu počtu černých skládek.

Ministerstvo životního prostředí představilo novou podobu odpadového zákona. Měli už zástupci svazu možnost nějak se k němu vyjádřit?
Zatím jsem ho neviděl, bylo to dost utajené. Nějaké informace však máme. Odpady se navíc zabýváme dlouhodobě, dokonce jsme nechali udělat vlastní odbornou koncepci nakládání s odpadem.

Co z ní vyplývá?
Jako jednu z věcí, kterou chceme, je mnohem větší podíl separace odpadu. Neměli bychom také zapomínat na jeho energetické využití.

V tom se shodujete s ministerským návrhem zákona. Co říkáte na rozdělení plateb za svoz komunálního odpadu na dvě části, základní a „množstevní“?
I to je věc, kterou jsme chtěli dát obcím. Aby samy podle potřeby rozhodly o výši poplatků. Ty současné vůbec nestačily.

Nepovede to ale podle vás spíš k tomu, že se v okolí obcí budou rozrůstat černé skládky?
Neumím si představit, že by to bylo masové, přece jen se to u nás za poslední roky hodně zlepšilo. Vzhledem k současné finanční krizi se ale lidé budou snažit ušetřit. Proto je velmi reálné, že budou odpadky radši házet do příkopů nebo sousedovy popelnice. Navíc pokud se zvýší poplatky za ukládání komunálního odpadu na skládkách, tak se počet černých skládek opravdu může razantně zvýšit. Příkladem může být jinak čistotné Švýcarsko, kde před lety neúměrně zvýšily tyhle poplatky, a odnesla to právě příroda.

Jaký postup teď jako zástupci obcí a měst zvolíte?
Příští týden máme jednání v Hradci Králové a jedním z hlavních bodů programu je právě odpadový zákon. Do té doby se s ním podrobně seznámíme a naše případné připomínky zveřejníme potom.

Autor: Filip Sušanka

27.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
38

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

Silnice ze Lhenic do Prachatic. Víc se stojí než jede.
EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME
188

Jižní Čechy trápí sněhová kalamita, tisíce domácností bez proudu

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Východ Moravy ve střehu: noční déšť zvedl hladiny řek, akutně hrozí vylití

Vydatné noční dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři zvýšili odtok z některých přehrad. U některých řek hrozí vylití z koryt.

EXKLUZIVNĚ

Babiš vrací úder, píše poslancům. Bude jim to stačit?

Deník získal dopis, v němž se předseda hnutí ANO a donedávna majitel Agrofertu Andrej Babiš vyjadřuje ke svým finančním transakcím. Dnes ho odešle předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi.

Trump o krizi s KLDR: Hrozí nám velký konflikt

Americký prezident Donald Trump včera řekl, že dává přednost diplomatickému řešení krize. Nechal se nicméně slyšet, že velký konflikt je možný. Odborníci zpochybnili americké obranné systémy.

Sobotka se k Babišovu vysvětlení vyjádří příští týden. Rozbít vládu nechce

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se k vysvětlení nabytí majetku a nákupu jednokorunových dluhopisů vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) vyjádří příští týden, až se s dokumentem seznámí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies