Středočeši kolem Petra Tluchoře, Jihočeši hlubockého pána Pavla Dlouhého a Pražané Davida Vodrážky odešli jako zpráskaní psi. Politologové nicméně upozorňují, že nešlo o nějaké osvícení shůry, ale o racionální úvahu. „Většina delegátů kandidujev komunálních volbách a úspěšní mohou být jen tehdy, vrátí-li se ODS na místo jasného lídra české pravice,“ míní Jan Kubáček z Fakulty sociálních věd UK.

Ne do vlastní kapsy

Nečas dal jasně najevo, že důvěru si jeho strana může získat jen viditelnou prací pro stát, nikoli pro vlastní peněženky. „Stát není kořist. Vládnutí neznamená rozparcelovat tuto zemi na pašalíky vlivu. Být ministrem neznamená pojímat ministerstvo jako léno, kam vtrhne ministr s partičkou svých kamarádů. Kdo to nepochopí, z vlády odejde, to vám můžu garantovat,“ sdělil Nečas ve svém nominačním projevu. Odmítl sice nálepku pana Čistého, neboť prý i on je hříšníkem, nicméně dodal: „Jedno můžu říct naprosto sebevědomě – nekradu a jsem neúplatný.“ Too sobě mohou prohlásit i všichni noví místopředsedové, Miroslava Němcová, Alexandr Vondra, Pavel Blažek, Pavel Drobil a Jiří Pospíšil.

Právě oni budou mít za úkol stranu nejen připravit na podzimní volby, ale především dotáhnout koaliční jednání. „Vzkaz delegátů byl zřetelný v tom smyslu, že ODS musí být vládní jedničkou a nepřepustit hlavní slovo Miroslavu Kalouskovi,“ soudí Kubáček.

Nečas: Nechceme válku s Prahou

Na kongresu Petr Nečas exceloval, teď musí dovést do konce vládní jednání.

Jaké hlavní mise vás teď čekají?

Prvním úkolem je příprava senátních a komunálních voleb, druhým dotažení koaličního jednání o sestavení vlády rozpočtové odpovědnosti a třetím pracovat intenzivněna vnitřních změnách ODS, abychom zvýšili svou důvěryhodnost v očích české veřejnosti.

K té proměně vás jasně vyzvali jak voliči, tak nyní delegáti. Znamená to, že místopředseda Blažek bude mít hlavní úkol rozbít regionální lobbistické struktury tak, aby za ODS mluvili jen autentičtí politici, ne jejich loutkáři?

Je to součást kroků, které musíme udělat.

Věřil jste, že vám delegáti až tak půjdou při volbách místopředsedů na ruku?

Kongres do značné míry dopadl tak, jak jsem chtěl a předpokládal.

V projevu jste uvedl, že koaliční kompromis není sprosté slovo. Budete tedy ustupovat?

Členové ODS si jistě uvědomují, že dosažení koaličních dohod je možné jen na základě vyjednávání a poté, co jsou dohodnuty kompromisy.

Uvedl jste, že garantem za ekonomický program vlády chcete být vy. Mělo by to mít i formální podobu?

Základní kroky reforem musí být podniknuty pod vedením premiéra. Bez ohledu na to, kdo bude ministrem financí. To je základní úkol vlády a jako takový se nemůže týkat jen několika resortních ministrů.

Na kongresu dostaly na frak zákulisní dohody, ale také Praha, která nemá ani jednoho zástupce ve vedení ODS. Budete ji chtít odškodnit vládním křeslem?

Nemáme žádný zájem na ostrakizaci pražského regionálního sdružení. Samozřejmě je to region, který má osobnosti schopné zvládnout vládní odpovědnost.

Topolánek: Udělal jsem chyby

Expředseda ODS Mirek Topolánek na kongres nedorazil. Poslal jen zprávu, v níž například uvedl, že na 20 procent voličské podpory ODS spadla až po jeho potupném odvolání.

„Strana, která se neustále hádá, jejíž poslanci se podílejí na pádu vlastní vlády a která prakticky neustále po osm let zpochybňuje svého lídra, nakonec přestává být pro voliče čitelná a přitažlivá. Strana,v níž vítězí byznysové a regionální zájmy nad zájmy politickými a zájmem celku, rychle ztrácí důvěru lidí,“ sdělil Topolánek

Podle něj jeho snaha o personální obnovu ODS narážela na takřka zuřivý odpor. „Vždy jsem říkal, že musí jíto skutečnou generační výměnu, ne o kosmetické změny či palácový převrat, a že je třeba rozbít některé regionální struktury. Ty jsem docela výstižně nazval kmotrovskými,“ vrátil se ke svému výrazu Topolánek. Pojmenoval i své tři největší omyly: „Těmito chybami je jednoznačně posazení Vlastimila Tlustého na post ministra financí, znovuzvolení Václava Klause prezidentem republiky a nominace Jana Fischera na post premiéra.

Nečas: Konec machrování

Lídr ODS Petr Nečas delegátům sdělil, že jejich strana má nejlepší program, kvalitní odborníky, pevné ideové základy, reálnou vizi, vzdělané politiky. Pokud chce ale obstát v budoucnu, musí k tomu přidat důvěru voličů. „To jev politice často důležitější než všechno ostatní. Nedá se to koupit, nedá se to utrhnout, nedá se to získat za noc nebo týden, nezískáme to jedním či dvěma obstojnými činy. Je to běh na dlouhou trať,“ uvedl Nečas.

Přesvědčivě apeloval, aby ODS řekla tvrdé stop těm, kteří v politice hledají především uspokojení svých vlastních ekonomických zájmů, a nikoliv prosazování politických názorů. Podotkl, že machrování a zákulisní lobbistické dohody jsou jistou cestou k degradaci a ztrátě společenského vlivu.

„Idealismus v politice není jenom řečnický obrat určený k ošálení naivních posluchačů, nýbrž esence politické moudrosti, zvláště, je-li ve správném poměru k bytostnému pragmatismu a ke schopnosti stát oběma nohama na zemi. Selský rozum zasnoubený s idealismem, to je pravá škola vysoké politiky,“ uzavřel Nečas.

Klaus: Změna přišla pozdě

Prezident a otec ODS Václav Klaus po roztržce před dvěma roky ztracenému dítěti pootevřel dveře zpět. Delegátům poslal zdravici, v níž podpořil Petra Nečase a vyjádřil přesvědčení, že změna ve vedení přišla bohužel pozdě.

„Vznik ODS a celá její dosavadní historie nebyly jen soubojem s politickými konkurenty na levici. Od počátku jsme vedli zápas i o politický systém jako takový,“ napsal. A vyslovil se pro návrat ODS k ideovým kořenům.

„Odmítali jsme zákulisní hry různých, za elitní se považujících nátlakových a zájmových skupin, které o standardní politiku nemají zájem. Odmítali jsme přeměnu politických stran v nástroj lobbistických skupin. Věděli jsme, že je tím demokratický politický systém vážně narušován, a vždy nám záleželo na tom, aby tyto tendence u nás nezvítězily. Bude-li ODS znovu důvěryhodnou, jednotnou a ideově pevnou pravicovou stranou, může v tom sehrát podstatnou roli,“ uvedl prezident v dopise.

Na závěr vyjádřil přání: „Chci věřit, že budu moci pociťovat hrdost na to, že jsem větší část svého politického života spojil s ODS.“

#nahled|https://g.denik.cz/1/65/infografika_kongres_ods_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/1/65/infografika_kongres_ods.jpg|Nové tváře v čele občanských demokratů.#
Základní biografická data nového předsedy ODS Petra Nečase (45):

19. listopadu 1964 - narodil se v Uherském Hradišti.
1983 - absolvoval gymnázium v Uherském Hradišti.
1988 - dokončil studium fyziky na Univerzitě J. E. Purkyně v Brně. Během studií se oženil (s manželkou Radkou mají syny Ondřeje a Tomáše a dcery Terezu a Marii).
Září 1988 - složil na Univerzitě J. E. Purkyně rigorózní zkoušku a získal doktorát (RNDr.).
1988-1989 - absolvoval základní vojenskou službu u vrtulníkového pluku v Prostějově.
1988-1992 - technolog, výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov pod Radhoštěm.
Říjen 1991 - vstoupil do ODS, zvolen předsedou oblastní rady ODS ve Vsetíně.
6. června 1992 - poprvé zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, znovu zvolen v letech 1996, 1998, 2002, 2006 a 2010.
1995-1996 - první náměstek ministra obrany.
Květen 1995 - ODS jej navrhla na uvolněné místo ministra vnitra; návrh nejprve přijal, po několika dnech odmítl, a to, podle jeho slov, z osobních rodinných důvodů.
1996-1998 - předseda výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny.
1998-2000 - místopředseda poslaneckého klubu ODS.
1998-2002 - předseda výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny.
1998-2006 - ministr obrany stínové vlády ODS.
1999-2004 - místopředseda ODS.
2004-2006 - první místopředseda ODS.
4. září 2006-8. května 2009 - místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí.
2006-2010 - místopředseda ODS.
25. března 2010 - jmenován hlavním lídrem ODS pro volby do Poslanecké sněmovny.
12. dubna 2010 - pověřen řízením ODS do volebního kongresu.
4. června 2010 - prezident Václav Klaus jej pověřil jednáním o sestavení vlády.
20. června 2010 - předseda ODS.
Přehled statistických údajů o složení nové Poslanecké sněmovny

- Poslanecká sněmovna má celkem 200 členů. Svůj mandát letos ve volbách obhájilo jen 86 poslanců, před čtyřmi lety jich bylo 115. Mezi nejdéle sloužící zákonodárce patří především Marek Benda a Petr Nečas z ODS a Hana Orgoníková (ČSSD), kteří se v parlamentu pohybují již 18 let.
- Nejsilnější klub má ČSSD (56 poslanců), za ní následují ODS (53), TOP 09 (41), KSČM (26) a Věci veřejné (24).
- Do sněmovny se dostaly dvě nové strany (TOP 09 a Věci veřejné), naopak dvě strany vypadly - Strana zelených a tradiční parlamentní strana KDU-ČSL.
- Do sněmovny bylo zvoleno 44 žen, což je rekordní zastoupení v historii sněmovny. Největší procento žen je mezi poslanci z KSČM - z 26 zákonodárců je 15 žen (42,31 procenta). Naopak nejméně žen je v klubu ČSSD, necelých devět procent.
- Průměrný věk nové sněmovny je 47,21 roku (v roce 2006 to bylo 47,9 roku). Průměrný věk zvolených mužů je 47,68 roku, u žen je to 45,55 roku. Nejmladší poslance mají Věci veřejné (40,08 roku), naopak nejstarší zákonodárci jsou opět z KSČM (50,23 roku).
- Nejstarším poslancem je předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (72 let). Naopak nejmladším zákonodárcem se stal sociální demokrat Adam Rykala (23 let).
- Mandát získalo 20 nestraníků, což je od roku 1996 jednoznačně nejvíce. Na kandidátkách dvou nových stran se do sněmovny dostali i členové s jinou stranickou příslušností - za TOP 09 získali mandát tři členové hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a dva členové hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Za Věci veřejné uspěli tři členové SNK ED.
- Více než čtyři pětiny nových zákonodárců se mohou pyšnit nějakým akademickým titulem. Nejvíce je inženýrů - 62.

Kateřina Perknerová a ČTK