VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolání Hermana z funkce ředitelel ÚSTR bylo protiprávní

Praha - Obvodní soud pro Prahu 3 dnes vyhověl žalobě nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a označil jeho loňské odvolání z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jako protiprávní. Verdikt zatím není pravomocný, protistrana může podat odvolání. Ústav to podle mluvčího učiní. Případ by pak projednával městský soud.

2.5.2014 18 AKTUALIZOVÁNO 2.5.2014
SDÍLEJ:

Daniel Herman.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Hermanovo odvolání z funkce nebylo podle soudu po právu. Soudkyně Markéta Písaříková více verdikt nezdůvodnila. Na to poukázal mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. „Rozsudek nás velmi překvapil, protože podle našeho názoru nemohl tímto způsobem dopadnout. Ale dokud neznáme odůvodnění, tak k této části se můžeme vyjádřit jenom těžko," uvedl.

O dalším postupu podle něj rozhodne rada ústavu, která se sejde dříve než na plánovaném červnovém zasedání. „Nedovedu si ale představit, že by se postupovalo jinak než odvoláním proti rozsudku," prohlásil Ryjáček.

Pro ministra je to především morální záležitost

Ministra, který se jednání účastnil, rozsudek naopak nepřekvapil. „Jsem velmi rád, že zvítězilo právo a zvůle není možná," řekl novinářům. Zatím nechce spekulovat o tom, zda by se například vzdal funkce ministra kultury a vrátil se do vedení ÚSTR. „Počkejme, až věc bude pravomocná, a pak se budeme zabývat těmi otázkami, které budou aktuální," dodal. Již dříve ale uvedl že věc považuje především za morální záležitost. Pokud se však rozsudek stane pravomocným, ústav by se dostal do stejné pozice jako nedávno Policie ČR – také by měl dva šéfy.

Novinářka Petruška Šustrová, která vedla Radu ÚSTR v době Hermanova odvolání, za tímto krokem stojí a nic protiprávního v něm nevidí.„Já dost dobře nechápu, jak může být to rozhodnutí neprávní," řekla České televizi. Zákon o ÚSTR totiž podle ní dává radě právo jmenovat a odvolávat ředitele bez stanovení nějakých podmínek nebo procedur.

Rezignace vědecké rady

Odvolání Hermana před rokem spustilo slovní přestřelku mezi tehdy vládnoucí ODS a levicí. Občanští demokraté označili tento krok za důkaz prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. Obě tehdy opoziční strany to odmítly. Kvůli Hermanovu sesazení rezignovala celá vědecká rada ústavu. Hermana pak nahradila přechodná šéfka Pavla Foglová. Novým ředitelem se v polovině dubna stal Zdeněk Hazdra.

Ústav má za úkol nestranně zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismu a nacismu. Jeho činnost provázejí již od jeho založení v roce 2007 spory politiků i zaměstnanců a někteří odborníci zpochybňují zaměření ústavu.

Také volba Hazdry vzbudila ostré reakce. Například podle místopředsedy Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslava Vodrážky šestičlenná rada zvolila tu nejhorší variantu. Zhruba polovina zaměstnanců už loni údajně upozorňovala, že Hazdra není na post šéfa přijatelný. Hazdra po svém zvolení řekl, že nedovolí, aby ústav dál ovlivňovali politici. Chce se zaměřit na badatelskou práci. Podle Vodrážky ale hrozí, že kromě Hermanova soudu mohou pokračovat i další spory.

Porušení zákoníku práce

Herman označil v žalobě své odvolání z funkce ředitele za neplatné mimo jiné kvůli tomu, že při něm prý byl porušen zákoník práce. Výpověď podle něj nebyla projednána s odbory a ani mu nikdo nenabídl jiné místo. Rada ústavu odvolala Hermana z funkce loni v dubnu kvůli tomu, že nebyla spokojena s jeho prací. Týkalo se to údajně řady nedostatků, posledním důvodem údajně byla jeho pracovní cesta do USA, která prý neměla žádný přínos.

Ministr je přesvědčen o tom, že za jeho odchodem z čela ústavu byl politicky motivovaný puč, což radě vyčítali také její kritici. Původce puče nechtěl jmenovat, ale údajně si to s nimi „vyříkal". Šustrová ale politické ovlivňování popřela.

Odvolání Hermana před rokem spustilo slovní přestřelku mezi tehdy vládnoucí ODS a levicí. Občanští demokraté označili tento krok za důkaz prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. Obě tehdy opoziční strany to odmítly. Kvůli Hermanovu sesazení rezignovala celá vědecká rada ústavu. Hermana pak nahradila přechodná šéfka Pavla Foglová. Novým ředitelem se v polovině dubna stal Zdeněk Hazdra.

Přečtěte si také: Minulé vedení ÚSTR loni neplánovaně zvyšovalo platy a odměny

Daniel Herman řekl Deníku: Mám důkazy, že to byla naplánovaná akce

Daniel Herman: Divím se bianco šeku nepopsatelným subjektům

Výběr událostí kolem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) od zvolení Daniela Hermana jeho ředitelem:

12. srpna 2010 – Rada ÚSTR vybrala do funkce ředitele ústavu Daniela Hermana, jenž nahradil prozatímního šéfa ÚSTR Zdeňka Hazdru.

26. ledna 2012 – Herman odvolal ředitelku Archivu bezpečnostních složek (ABS) Janu Poddanou. Zdůvodnil to váznoucí komunikací. Místo po Poddané obsadila Zlatuše Kukánová.

5. prosince 2012 – Senát, ve kterém má většinu ČSSD, zvolil tři nové členy rady ÚSTR, mezi nimi politologa Lukáše Jelínka, blízkého sociální demokracii, a antropologa Michala Uhla.

3. ledna 2013 – Rada zasedla poprvé v novém složení; předsedkyní zvolila Petrušku Šustrovou, jejím zástupcem Jelínka.

19. února 2013 – Rada ÚSTR oznámila, že je znepokojena fámami, které podle ní šířili někteří členové kolegia ředitele Hermana. Zástupci kolegia tvrdili, že se část členů rady netají úmyslem postupnými kroky instituci paralyzovat, a poté zlikvidovat.

20. března 2013 – Senát do rady zvolil pouze historika Jana Bureše z ČSSD, neprošel bývalý člen ODS Jiří Liška.

21. března 2013 – Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že má „důvodnou obavu", že paralyzace ÚSTR je podmínkou, kterou si dala komunistická strana pro případnou povolební spoluprací s ČSSD. Sociální demokraté to odmítli.

5. dubna 2013 – Konfederace politických vězňů podpořila ředitele Hermana a konstatovala, že nové složení rady ústavu znesnadňuje jeho práci a plnění zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu.

10. dubna 2013 – Rada ÚSTR odvolala ředitele Hermana. S jeho činností byli radní nespokojeni – kritizovali hlavně způsob, jakým instituci řídil, a také údajně chaotickou digitalizaci dokumentů. Herman řekl, že s rozhodnutím rady nesouhlasí a považuje ho za zpolitizované. Kvůli Hermanovu odvolání se rozpadla vědecká rada ústavu. Dočasnou ředitelkou ÚSTR byla jmenována Pavla Foglová.

18. dubna 2013 – Foglová oznámila některé personální změny. Později například odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou, na její místo jmenovala Světlanu Ptáčníkovou.

15. května 2013 – Rada ústavu schválila 12 navržených členů vědecké rady. Složení rady kritizoval například premiér Nečas s tím, že členy se stali i někteří bývalí komunisté.

5. června 2013 – Rada ústavu schválila poslední tři členy vědecké rady. O týden později byl předsedou vědecké rady zvolen švýcarský historik Adrian Portmann.

24. září 2013 – Rada ÚSTR vyhlásila výběrové řízení na ředitele.

29. října 2013 – Předsedkyní rady ÚSTR se stala Emilie Benešová; nahradila Petrušku Šustrovou, jíž skončil mandát.

15. ledna 2014 – Platforma evropské paměti a svědomí pozastavila členství ÚSTR, protože údajně nedokázal rozptýlit podezření na porušení etických kodexů platformy a infiltrovali se do něj komunističtí spolupracovníci; v únoru ÚSTR z platformy vystoupil.

16. dubna 2014 – Ředitelem ÚSTR byl zvolen náměstek Zdeněk Hazdra.

2. května 2014 – Obvodní soud pro Prahu 3 nepravomocně rozhodl, že Herman, jenž se mezi tím stal ministrem kultury, byl z čela ÚSTR odvolán protiprávně.


Autor: ČTK

2.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ladislav Okleštěk
6 33

Hejtmanem olomouckého kraje je Okleštěk. Sesazený Košta asi ANO opustí

Ilustrační foto.
6

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

Nemocnice se propadají do dluhů. Bez injekcí z krajů by neměly na provoz

/INFOGRAFIKA/ Nemocnice jsou na tom stále hůř, přestože účty pojišťoven bobtnají – jen za poslední dva roky se jejich přebytky navýšily o 11,5 miliardy korun. Kde je problém? Experti tvrdí, že je české zdravotnictví špatně nastaveno.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Národní galerie má novou ostrahu. V úterý už bude přístupná expozice

Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies