Za typicky socialistický označil návrh rozpočtu předseda ODS Petr Fiala. Není podle něho investiční, ale přerozdělovací. „Bere všem a dává jen někomu," uvedl. Vláda si podle něho kupuje voliče na účet všech daňových poplatníků, místo aby jim peníze nechala.

Exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zopakoval, že vláda proti minulým letům ekonomické recese zvyšuje výdaje a zároveň snižuje investice i částky pro vědu a výzkum. Více peněz podle něho půjde do provozních výdajů státu a do sociálních dávek. Opět taky řekl, že návrh rozpočtu je učebnicovým projídáním budoucnosti.

TOP 09 navrhla Sněmovně, aby vládě rozpočet vrátila k přepracování tak, aby byly výdaje a schodek nižší nejméně o 20 miliard korun a objem investic z národních zdrojů vzrostl nejméně na úroveň roku 2012, tedy alespoň o osm miliard. „To je ten rok, kdy jste nás všichni tak strašně kritizovali, že hrozně málo investujeme a škrtíme ekonomiku," poznamenal Kalousek. O vrácení předlohy kabinetu hovořil i předseda ODS Fiala a předseda poslanců hnutí Úsvit Radim Fiala.

Podle předsedy Úsvitu Tomia Okamury je rozpočet málo ambiciózní. „Nedochází k podpoře investic," podotkl. Úsvitu chybí taky výhled na snižování deficitu a plán, jak se dopracovat k vyrovnanému rozpočtu a splácení starých dluhů.

Babiš: investice vzrostou

Ministr financí Babiš tvrdí, že investice ve státním rozpočtu vzrostou. V minulých letech byly sice podle něj rozpočtovány jako vyšší, ale zůstávaly nedočerpány a nikdo nehleděl na jejich efektivitu. Ve výzkumu a vývoji se podle Babiše v minulosti plýtvalo. Prioritou vlády je podle něj prosazování takových výdajů do vědy a výzkumu, které povedou k prokazatelným a dlouhodobým přínosům pro českou ekonomiku. Zvýšené rozpočtové výdaje podle něj povedou i k růstu spotřeby obyvatel.

Šéf sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) zase upozornil na to, že stomiliardový schodek neznamená, že se příští rok o tuto částku zvýší celkový státní dluh. Podle něho zůstane na stejné úrovni.

Vedle ČSSD návrh rozpočtu podpořili taky lidovci. Restrikce minulých vlád způsobily v ekonomice podle místopředsedy klubu KDU-ČSL Jaroslava Klašky obavy z budoucnosti. Nynější státní rozpočet se podle něho snaží vrátit důvěru v hospodářský vývoj. „Nemyslím, že by spotřeba domácností byla sprosté slovo, u nás vytváří asi 50 procent HDP," podotkl Klaška.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš řekl, že rozpočet je poněkud štědřejší, pokud jde o sociální transfery i některé investiční cíle, ale celkově není prorůstový. Komunisté však podle něj nepodpoří vrácení k dopracování, ale nepodpoří ani návrh rozpočtu a zdrží se hlasování.

Schodek podle návrhu vlády klesne příští rok proti deficitu plánovanému na letošek o 12 miliard korun. Příjmy se mají zvýšit z 1,099 na 1,119 bilionu Kč a výdaje z 1,211 na 1,219 bilionu ko­run.