Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice se předháněla v příměrech na adresu vlády, vedl Titanic

Praha – Opoziční poslanci se dnes při kritice vlády, která požádala sněmovnu o vyjádření důvěry, předháněli v lodních příměrech na adresu kabinetu i jeho vicepremiérky Karolíny Peake a poslanců kolem ní.

27.4.2012 20
SDÍLEJ:

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při vystoupení na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která má 27. dubna na programu hlasování o důvěře vládě premiéra Petra Nečase.Foto: čtk

Nejčastěji mluvili o Titaniku. Přeborníky byli Miroslava Strnadlová (ČSSD) a národní socialista Jiří Šlégr, kteří ve svých projevech vyjmenovali hned několik typů plavidel.

Strnadlová nejprve směřování vlády označila za „smrtelný slalom" Titaniku mezi ledovci, aby následně prohlásila: „Krutou součástí plavby rozbouřenými vlnami politiky je to, že vláda ničí vše vpravo a vlevo kolem sebe jako zdivočelý bitevník. Jednoho dne tato šílená plavba skončí. Vládní vlajková loď se potopí ještě před cílem." Svou řeč pak zakončila slovy: „Naše společnost, spíše než vládní Titanic, potřebuje ledoborec."

Rovněž Šlégr začal s asi nejznámější lodí, když řekl, že Peake „učarovala palubu tohoto pomyslného vládního Titaniku". Nyní ale podle Šlégra „připomíná spíše nechvalně proslulého kapitána potopené výletní lodi Costa Concordia". „Jen s tím rozdílem, že ona s předstihem opustila potápějící se bárku Věcí veřejných a místo na pevninu si to zamířila na jiný parník," dodal.

Lodní tématika

Lodní tematiku, i když jen obecně, použil také Václav Votava (ČSSD) při hodnocení odchodu poslanců kolem vicepremiérky Karolíny Peake z VV. „Holt, když se loď potápí, tak – každý si domyslí sám, co bych chtěl doříci," uvedl.

Za Votavu to otevřeně dořekl Adam Rykala (ČSSD), podle něhož „poslanci kolem rebelující Karolíny Peake opustili Věci veřejné jako krysy, které prchají z potápějící se lodi". „Jen ještě neví, že přestoupili na loď s názvem Titanic," vrátil se vzápětí k nejcitovanějšímu tématu.

„Na palubě Titaniku se dnes večer bude slavit, popíjet šampaňské a pojídat kaviár. Kapitán Titaniku Petr Nečas s pobočníkem (Karlem) Schwarzenbergem se budou poplácávat po rameni, jak to s Peake dobře vymysleli. Co na tom, že námořníci z této lodi vyhazují zlato do připravených člunů a tuto loď rozkrádají. Co na tom, že v podpalubí této lodi lidé dřou a umírají hlady," líčil Rykala, co se podle něj bude dít po očekávaném obnovení důvěry kabinetu.

Přehled výroků při jednání sněmovny o vyslovení důvěry vládě

Otto Chaloupka (VV): „Mnoho lidí volá po změně, po předčasných volbách. Podpořil bych tyto snahy, kdybych měl jistotu, že národ je schopen zvolit si do Sněmovny nové poslance, kteří zde nikdy neseděli a tedy nejsou propojeni s různými zájmovými skupinami. Ale to se nestane."

Adam Rykala (ČSSD): „Poslanci kolem rebelující Karolíny Peake opustili Věci veřejné jako krysy, které prchají z potápějící se lodě, jen ještě nevědí, že přestoupili na loď s názvem Titanic. Na palubě Titaniku se dnes večer bude slavit, popíjet šampaňské a pojídat kaviár. Kapitán Titaniku Petr Nečas s pobočníkem Schwarzenbergem se budou poplácávat po rameni, jak to s Peake dobře vymysleli. Co na tom, že námořníci z této lodi vyhazují zlato do připravených člunů a tuto loď rozkrádají. Co na tom, že v podpalubí této lodi lidé dřou a umírají hlady."

Jiří Paroubek (NS-LEV 21): „Vršit důvody pro ukončení existence Nečasovy vlády není nic složitého. Každá vláda, která přijde po té současné vládě, nemůže být tak špatná jako tato, i kdyby špatná byla."

Vít Bárta (dříve VV): „Nepodpořím tuto vládu a nepodpořím ji ne proto, co se mně stalo, ne pro osobní útoky proti mé osobě vedené, ale protože Věci veřejné za poslední rok bojovaly a v následující době bezesporu dále budou bojovat."

Jan Chvojka (ČSSD): „Dámy a pánové z Věcí veřejných, véčkaři, i z platformy Karolíny Peake, péčkaři, dle mého názoru jste spáchali politickou sebevraždu a za to, kam jste dovedli českou politiku, skončíte bezesporu, pokud existuje, skončíte v politickém pekle. Své voliče byste podle mne měli prosit každý den o odpuštění."

Ladislav Šincl (ČSSD): „Tak trochu mi tato platforma bez programu připomíná slavný americký seriál, kde se děj odehrává v jednom americkém městečku, které se také na první pohled zdá být normální, ale ve skutečnosti je plné překvapení, bizarních scén, rozdvojených osobností, podivuhodných postav, které postupně odhalují svá skrytá tajemství. Tento seriál, jak jistě z vás někteří tuší, se jmenuje Městečko Twin Peaks."

Václav Klučka (ČSSD): „Vy také ve svých reformních krocích lehce osolíte, lehce opepříte, lehce ozeleníte, ale nakonec, když tento talíř vystavíte, nikdo ho nejí, nikomu to jídlo nechutná a lidem, věřte mi, je z toho nevolno."

Miroslava Strnadlová (ČSSD): „Vládá ničí vše kolem sebe jako zdivočelý bitevník."

Jiří Šlégr (NS-LEV 21): „Když zde hovořím o Karolíně Peake, která učarovala palubu tohoto pomyslného vládního Titaniku, ta dnes připomíná spíše nechvalně proslulého kapitána potopené výletní lodi Costa Concordia, jen s tím rozdílem, že ona s předstihem opustila potápějící se bárku Věcí veřejných a místo na pevninu si to zamířila na jiný parník."

„Myslím, že by stálo za to sebrat odvahu a sestoupit do podpalubí mezi obyčejné lidi. Rázem byste zjistili, že jim některým už voda nesahá jen po kotníky, ale mají ji stejně jako vás už po krk."

Pavel Kováčik (KSČM): „Diskuse o tom, jestli přeběhlictví je mezi vládou a opozicí nebo jestli je vnímáno mezi jednotlivými stranami nebo ze strany pryč, mi připadá zástupná. Ostatně řečeno s klasikem, ať nazvu lejno růží, po růži přece vonět nezačne."

Premiér Petr Nečas (ODS): „Přeběhlík je člověk, který přejde od koalice k opozici, anebo z opozice ke koalici… Kdo zůstává s vládou, kdo zůstává s jejím programem, kdo zůstává s její politikou, není v mých očích žádný přeběhlík."

„Musíme pokračovat v reformách. Pokud je neuděláme dnes, budou se muset dělat v budoucnosti a budou ještě sociálně bolestivější, než jsou dnes. Nemůžeme sejít z této cesty, nemůžeme zastavit konsolidaci veřejných financí, nemůžeme zastavit modernizační reformy této země. Je to správná politika, ano, i když v tuto chvíli není zrovna populární."

Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Vláda se tady bude opírat o platformu, kterou nikdo nevolil a nikdy nekandidovala v žádných volbách. Nečasova vláda se bude opírat o poslance, kterým hrozí trestní stíhání. Nečasova vláda se bude opírat o poslance, kteří se bojí nových voleb."

„Je to prostě nepravda a nesmysl, že nás vládní reformy vzdalují od propasti. Není pravda, že nás vzdalují od řecké cesty. Skutečností je, že to, co dělá vláda v oblasti rozpočtové a hospodářské politiky, tak nás do rozpočtové a hospodářské propasti přímo žene."

Vojtěch Filip (KSČM) na adresu Nečase a vlády: „Vy jste způsobil stav, kdy lidé ztratili naději, kdy lidé cítí více bezmoci než schopnosti svým aktivním konáním změnit tuto situaci. Vy bráníte tomu, aby se Česká republika dál rozvíjela. Vedete Českou republiku k stagnaci, a proto si důvěru nezasloužíte."

Lubomír Zaorálek (ČSSD): „Já sám bych nejraději řekl, že úplně nejlépe by bylo, kdyby pan premiér Nečas i pan (Miroslav) Kalousek si vzali všechny své pány Dobeše, Bárty i pana Klause a někam šli možná rychlostí pikosekund."

Vicepremiérka Karolína Peake: „Každý z nás koaličních poslanců a ministrů k této situaci nějak přispěl. Někdo tím, že málo razantně prosazoval svůj názor ve vlastní straně, někdo tím, že raději nechá problém hnít, než aby jej řešil, jiný zase tím, že se ke kolegům chová jako mazák k bažantovi na vojně. Rozhodnutí, které jsem učinila minulý týden, je snahou o nápravu mé dřívější slabosti."

David Rath (ČSSD): „Tady spíš než o přeběhnutí jde o neuvěřitelné setrvávání. Něco asi jako když vás chytne klíště, tak tady se paní Peake a lidé kolem ní drží moci a funkcí, jako klíšťata se drží třeba vaší šíje."

„Tak jsem si všiml, že se v této sněmovně zastavil čas. Máme nějakých 12:37, a tady je stále 12:23. Nevím, jestli je to náhoda, anebo pro udržení vlády jste zastavili i čas, aby se nic nezměnilo. Možná se dočkáme toho, jako v tom zakletém zámku, že premiér Nečas už tady bude navždy, na věčné časy."

Kateřina Klasnová (VV): „Dovolte mi být trošku osobní na závěr a vzkázat svým již bývalým kolegům a hlavně vicepremiérce Karolíně Peake: Co platno člověku, kdyby i celý svět získal, ale na své duši škodu utrpěl."

Michal Hašek (ČSSD): „Bohužel nežijeme v zemi, kde jsou názory občanů důležitější než přilnavost k vládním křeslům, a proto dnes Česká republika může získat vládu, kterou nikdo nechce, ale která přesto bude dál vládnout jako vláda nechtěných a jako vláda odmítaných."

„Byla to koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, která v posledních dvou letech svojí praktickou politickou činností bohužel přispěla k tomu, že rostou preference Komunistické strany Čech a Moravy."

Pavel Kováčik (KSČM): „Lidé přestali věřit na to bezduché strašení komunisty, mysleli si, a začínají si myslet, a já si myslím, že oprávněně, že to, co je tady teď, může být ještě horší. Proto dávají preference komunistům."

Autor: ČTK

27.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Před parlamentem na Zélandu se upálil český emigrant. Zřejmě na protest

Herečka Květa Fialová
15

Pohřby neměla ráda. U mě stačí svíčka a šampaňské, říkávala Květa Fialová

AKTUALIZUJEME

Tragédie na Českolipsku. U Novin se zřítilo malé letadlo. Dva lidé zemřeli

V úterý ráno se nedaleko Novin pod Ralskem zřítilo malé obchodní letadlo. Podle záchranářů pád nepřežili dva lidé.

Vypište nové referendum o brexitu, žádá starosta Londýna Sadiq Khan

Starosta Londýna Sadiq Khan požaduje druhé referendum o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Podle něj vláda není schopna s EU vyjednat rozumnou dohodu. O konečném znění dohody by se tak mělo hlasovat. Znění otázky, na kterou by měli občané odpovídat ale nevyřkl.

Po nové dálnici k voličům. Znalci: K smíchu, ale neškodné

Do parlamentních voleb zbývá pár týdnů. Tradicí se již v Česku v předvolebním období stává rychlé dokončování a otvírání nových dálničních úseků, byť jde obvykle jen o pár kilometrů. Pomůže opravdu kus asfaltu politikům „nahnat“ body u voličů?

Jak slíbila, tak udělala. Předsedkyně Petryová odchází kvůli neshodám z AfD

Předsedkyně protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová se chystá vystoupit ze strany. Své rozhodnutí oznámila v úterý v Drážďanech. Krok potvrzuje pokračující vnitřní problémy strany, která se v nedělních volbách poprvé dostala do parlamentu s téměř stovkou svých zástupců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení