Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Péče o nemocné příbuzné. Lidé dostanou placené volno

Rodiny, jejichž jeden člen je dlouhodobě nemocný, to od poloviny příštího roku budou mít snazší. Jejich příbuzní si budou moci v práci vzít dlouhodobé volno, aby o svého maroda mohli celodenně pečovat.  

14.7.2017 2 AKTUALIZOVÁNO 15.7.2017
SDÍLEJ:

Cvičení důchodců v Koukolově vileFoto: Deník/Hana Kratochvílová

Zná to nemalá část rodin v Česku. Kdo se postará o babičku, která si například zlomila nohu v krčku?

Poslanci včera schválili vládní novelu zákona o nemocenském pojištění, která zaměstnancům až na 90 dní umožní čerpat novou dávku – dlouhodobé ošetřovné. Rodinní příslušníci by se navíc při domácí péči mohli střídat. Změna vstoupí v platnost, pokud ji schválí také senátoři a podepíše prezident.

#clanek|3286994# 

Ošetřovatelské volno se týká zaměstnanců, kteří si platí nemocenské pojištění. „Chceme, aby měli možnost postarat se například o dítě po vážném úraze, o nemocného seniora, kteří se tak budou moci léčit doma, a nikoli ve zdravotnickém zařízení,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Za dlouhodobé ošetřování příbuzného budou pracovníci dostávat 60 procent platu.

ULEVÍ SE ÚSTAVŮM

Nová úprava podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ulehčí léčebnám a nemocnicím, v nichž se pacientům nedostává míst. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že čtvrtina pacientů, o něž se zaměstnaní příbuzní budou chtít dlouhodobě starat, by jinak skončila v ústavu. Jejich rodina by si nemohla ekonomicky dovolit o ně pečovat.

Je také prokázáno, že pobyt v domácím prostředí prospívá rekonvalescenci více, než když se léčí v nemocnici. „Jsem rád, že poslanci přijali naši argumentaci, že za péči o příbuzného by neměl být člověk ekonomicky trestán,“ prohlásil Sobotka.

Podle zaměstnavatelů však může nově zavedené volno čerpat příliš široký okruh lidí. „Nezbývá nám než věřit, že nebude docházet k jeho zneužívání,“ řekla Deníku mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková. Upozorňuje také na to, že již nyní firmy pociťují kritický nedostatek volné pracovní síly na trhu práce a další absence pracovníků je proto ještě více zatíží.

OBAVY ZE ZNEUŽÍVÁNÍ

Možnosti zneužívání dávky se obává také Hospodářská komora. Pokud budou zaměstnanci pobírat dlouhodobé ošetřovné a jejich nemocní příbuzní příspěvek na péči, může to být podle jejích představitelů pro pracovníky spolu s nárokem na ostatní dávky výhodnou alternativou k práci.

Hospodářská komora připouští, že tíživou situaci zaměstnanců, kteří mají nemocného příbuzného, je třeba řešit. „Ale to by měla přinést reforma sociální politiky, nelze odpovědnost státu přenášet na zaměstnavatele,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Co je dlouhodobé ošetřovné?
Zaměstnanci s nemocenským pojištěním mohou až 90 dní pečovat o nemocné příbuzné po jejich nejméně týden trvající hospitalizaci. Za péči dostanou 60 % platu.

Pracující členové rodiny se mohou v péči o příbuzného střídat.

Zaměstnavatel může poskytnutí volna z vážných provozních důvodů odmítnout.

Autor: Jiří Janda

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Euro, ilustrační foto
4

Duel Deníku: Měla by Česká republika přijmout euro?

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto.
1 6

Někteří nynější poslanci nemají obhajobu mandátu jistou

Nastavme pojištění pro nemocnice jako povinné ručení u aut, navrhují poslanci

Pojištění odpovědnosti je příliš drahé, stěžují si české špitály. Suma roste i těm, které chyby nedělají. Nejčastěji se dostávají do sporů porodníci a chirurgové, tvrdí právník.  

DOTYK.CZ

Kolonie o sto lidech na Měsíci. To je vize Bernarda Foinga pro rok 2040

Během několika desetiletí se objeví první "měsíční miminka" - děti, které budou žít se svými rodiči na Měsíci. Tvrdí to Bernard Foing, jenž svou vizi osídleného Měsíce představil na Evropském kongresu planetárních věd v lotyšské Rize.

Dokumenty v kinech: Rodina v háji a stáří v samotě

Hned dva české dokumenty se sešly v kinech. Oba na aktuální téma. Rodinné modely a život ve stáří. 

Čtyři možnosti, jak vyřešit spaní v obýváku

Někdy to zkrátka jinak nejde. Nejčastějším kompromisem v malém bytě je spojení obývacího pokoje s ložnicí dohromady. V článku si přiblížíme čtyři možnosti, jak to elegantně vyřešit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení