VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osoba blízká? Odvrátit pokutu už nepomůže

Praha /INFOGRAFIKA/ – Notoričtí přestupkáři to budou mít od zítřka těžší. Začne totiž platit novela zákona o pozemních komunikacích a na poměrně časté výmluvy, že auto řídil někdo jiný, už úředníci nebudou koukat tak bezmocně jako dosud. Vymluvit se na osobu blízkou a vyhnout se tak postihu za přestupek by už nemělo být tak jednoduché jako dosud.

18.1.2013 18
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Stulír Drahomír

„Odpovědnost za vozidlo ponese primárně jeho majitel či provozovatel. Ten ručí i za to, že osoba, které je vozidlo zapůjčeno, je odpovědná nejen vůči pravidlům silničního provozu, ale i vůči bezpečnosti sobě vlastní a ostatních účastníků," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Jinak řečeno, pokud se úředníkům nepodaří najít řidiče, který přestupek způsobil, úředníci sice správní řízení zastaví, ale postihu se nemusí vyhnout majitel auta. Neztratí žádný bod, ale může dostat až desetitisícovou pokutu.

Zbytečné řeči

A že se řidiči na osobu blízkou vymlouvají často, potvrzují úředníci i strážníci. „Ve dvaceti až třiceti procentech se řidiči na osobu blízkou vymlouvali. To jsou stovky lidí ročně," přiblížil šéf mělnické městské policie Ladislav Hošmánek.

V takových případech radnice přicházejí o značné peníze. Karel Rouč z kanceláře primátora ústeckého magistrátu uvedl, že se jedná o miliony korun. „Jen v roce 2012 se na osobu blízkou odvolalo 
2403 majitelů aut," doplnil. Změny v zákoně vítají i odborníci na dopravní problematiku. „Pokud úředníci budou případy projednávat kvalitně, mělo by to mít efekt. Je to pokus, který stojí za to, i když ve světě existují elegantnější řešení," míní dopravní expert Robert Šťastný.

V některých evropských zemích se totiž na osobu blízkou u přestupků nelze vymluvit vůbec, což si obhájily i před Evropským soudem pro lidská práva. Naposledy například Rakousko. Jinde, zejména v Severní Americe, zase majitel vozu, který nemá vypořádané přestupky spáchané jeho vozem, musí počítat s tím, že nedostane technickou nebo mu nebude obnoven řidičský průkaz.

Nepraktická změna

Někteří odborníci však krotí optimismus úředníků. Třeba advokát Josef Biňovec, který se dopravním právem zabývá, se domnívá, že lidé institut osoby blízké budou využívat i nadále. „Ta změna není zbytečná, ale moc praktická nebude. Potrvá jen pár měsíců, než lidé najdou způsob, jak to obejít," řekl.

Podle něho by bezpečnosti na silnicích přispěla důslednější práce policistů. „Měli by jezdit v neoznačených autech, přestupky filmovat a pak řidiče ztotožňovat. Policisté vůbec nepůsobí preventivně. Jezdím po soudech po celé republice, ale nikde je nevidím," doplnil právník.

Osoba blízká však není jediná změna, na kterou si budou muset řidiči od zítřka zvyknout. Zákon například zvyšuje věk řidičů, kteří usilují o oprávnění k řízení náklaďáku nebo autobusu. Svoji roli sehraje i zkušenost. Třeba silnější motorky budou moci osedlat právě řidiči, kteří už budou mít něco najeto se slabšími stroji. „Zohlednění praxe povede k bezpečnějšímu provozu. Zkušenost totiž dodá řidičům trochu pokory," poznamenal Robert Šťastný.

Nově dostanou možnost řídit skútr s automatickou převodovkou o výkonu až 125 ccm (nyní to byla „padesátka") majitelé řidičáku skupiny B, aniž by museli absolvovat kurz na motorce.

Tato změna by podle Roberta Šťastného mohla prospět městskému a příměstskému provozu. „Ale uvidíme, co přinese praxe," dodal.

Řidičáky

Výmluvy budou postrádat smysl. Odpovědnost má majitel

Bezpečnější a ekologičtější provoz a hlavně už konec výmluv. To by podle zástupkyně ředitele odboru legislativy ministerstva dopravy Šárky Homfray měly přinést změny v zákoně o pozemních komunikacích, které začnou platit od zítřka.

Kterou ze změn považujete za nejdůležitější?
Rozhodně změny v souvislosti s institutem osoby blízké, na který se do této chvíle vymlouvalo hodně řidičů. Nově tak odpovědnost za vozidlo ponese jeho majitel či provozovatel, který ručí i za to, že osoba, které je vozidlo zapůjčeno, s ním bude jezdit podle zákona a nespáchá přestupek. Důležité je, že pokud se v případě spáchání přestupku správnímu orgánu řidiče nepodaří dohledat, existuje možnost takové správní řízení zastavit a zahájit řízení s majitelem či provozovatelem vozu.

Ubude řidičů, kteří se budou 
na osobu blízkou vymlouvat?
Taková výmluva bude v podstatě postrádat smysl. Jelikož v souvislosti se zjištěným přestupkem je obvykle oslovován provozovatel vozidla, který bude mít nově stanovenou odpovědnost za jeho provoz, postihu za protiprávní jednání se nevyhne. Nové ustanovení by mělo pokrýt i případy těžko dosažitelných cizinců nebo případně řetězení řidičů, ke kterému údajně docházelo. Zastavení nebo odložení případů by pak mělo pokrýt i nové výmluvy na takzvanou osobu vzdálenou 
a podobně.

S jakými pokutami mají řidiči 
v těchto případech počítat? Dostane ten, kdo s výmluvou přijde, hned nejvyšší pokutu?
Obecně se dá říct, že pro poctivé řidiče to bude výhodnější. Pokud na základě písemné výzvy u přestupku s možností řešení ve formě blokové pokuty, tedy do 2500 korun, uhradí ve lhůtě do 
15 dnů určenou částku, nebude už dále vedeno správní řízení se všemi důsledky. Úřad pak případ odloží. Pokud věc dojde až do poslední fáze, hrozí provozovateli vozidla pokuta odpovídající sazbě za příslušný přestupek, nejvýše však 10 tisíc korun. Zde se ovšem samozřejmě jedná jen o drobné přestupky.

Řidiči s „béčkem" budou moci na skútr bez autoškoly. Neohrozí to bezpečnost? Přibude skútrů v ulicích?
Domnívám se, že tento zásah bezpečnost neohrozí. Podle řady odborníků jsou tyto stroje naopak bezpečnější a snáze ovladatelné než řada malých motocyklů. V každém případě ovšem doporučuji kondiční jízdy každému řidiči, který se skútry do 125 ccm nemá zkušenosti. Připomínám ještě, že se novela vztahuje na stroje s výkonem do 11 kW a s automatickou převodovkou. Pokud skútrů na ulicích přibude, současně na nich patrně bude jezdit méně aut, čímž se sníží ekologická zátěž a obecně dopravní situace ve městech.

Proč vůbec ke změnám došlo?
Jedná se o standardní novelizaci zákona a snahu zlepšit a zjednodušit stávající praxi v oblasti silničního provozu. Některé ze změn vyplývají z unijního práva, jehož transpozice do našeho právního řádu byla povinná.

Vycházejí tyto změny ze zkušeností z jiných zemí? Kde jste se inspirovali?
Inspiraci jsme čerpali z právních úprav i v praxi fungujících například v Rakousku, Německu, Velké Británii a Irsku. Právě v těchto státech znají například úpravu takzvané blokové pokuty na dálku, případně posun od odpovědnosti konkrétního řidiče k odpovědnosti provozovatele vozidla.

Autor: Vilém Janouš

18.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Pavel Bělobrádek.
18 8

Bělobrádek: Minimální mzdu dramaticky zvedat nebudeme

Ovocnáři bojují s mrazem pomocí zadýmení.
7

Poručme mrazu! Sadaři chrání úrodu mlhou

Volby ve Francii ONLINE: obrovský zájem voličů, měl by pomoci Macronovi

Lid Francie hlasuje v prvním kole voleb, je o ně bezprecedentní zájem. Ve volebních místnostech se tvoří fronty, jaké nebyly k vidění posledních 36 let. Podle politilogů to pomůže centristovi Emanuelu Macronovi. V desítkách evropských měst se demonstruje na podporu EU, tedy proti Le Penové. Favoritce voleb se povedl lapsus - nestihla zaslat své plakáty do volebních místností v zahraničí.

Co s korunou po intervencích? Zavedení eura je v kurzu

Po uzavření intervencí se mezi politiky i byznysmeny otevírá otázka přijetí eura. Je prioritou i pro Svaz průmyslu a dopravy. Česko se při svém vstupu do EU zavázalo euro přijmout. Proti zavedení evropské měny je ministr financí Andrej Babiš.

Inkluze není nepřítel, dojímá příběh chlapce s vzácným syndromem

/ROZHOVOR, VIDEO/ Nechci pro své dítě nic speciálního, chci jen, aby měl stejnou šanci, jako ostatní.  Tato slova napsala Hana Kubíková z Liberce. Maminka kluka se vzácným Wiliamsovým syndromem. Už několik let se snaží své okolí přesvědčit, že inkluze nemusí být strašákem. „Člověk může hodně dokázat, pokud to aspoň zkusí," říká.

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies