„Výpovědní hodnota studie je nulová,“ říká mluvčí iniciativy Jan Žižka a dodává, že studie spíš vypovídá o tom, že to vláda nemyslela vážně. „Práce neprošla oponenturou, obsahuje data rozporná s předchozími údaji a některé klíčové údaje v ní naprosto chybí,“ rozčiluje se Žižka. „Je to jen další důvod k vyhlášení referenda,“ uzavírá.

„Práce byla vypracována řadou odborníků a dokument schválil jak hlavní hygienik, tak hlavní armádní hygienik,“ nesouhlasí vládní koordinátor komunikace okolo radarové základny Tomáš Klvaňa. Podle něj se ale vláda jakékoli další oponentuře nebrání. „Navíc - měření expertů přímo na Marshallových ostrovech prokázala, že naše výpočty byly ještě přísnější než faktické vyzařování radaru,“ dodává.

Další z kritiků kampaně, sociolog Jan Keller tvrdí, že selhala i slibovaná informační kampaň. „Za šest měsíců nových informací ani jeden poslanec nezměnil svoje stanovisko. Je tedy zřejmé, že se nerozhodují podle informací ani podle svědomí, ale podle stranické disciplíny,“ komentuje Keller.

Zástupci iniciativy Pro referendum také chtějí, aby se začalo mluvit o dalších aspektech umístění radaru. „Buď radar odmítneme a pak nám hrozí úder z Íránu, nebo ho přijmeme a pak nám hrozí úder z Ruska. Umírat čeští občané nechtějí, a proto by o tom měli také rozhodnout,“ zamýšlí se Jakub Rolčík z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a dodává, že vládní kampaň se snaží s názory lidí manipulovat.

Podle Rolčíka je příkladem takové manipulace výzkum agentury STEM pro Ami Communication. „Otázky byly manipulativně položeny, do jedné otázky byly zahrnuty vlastně dvě. Jedna se ptala na postoj k radaru a druhá na dostatek informací, a to nelze v rámci jednoho výzkumu,“ komentuje začátek vládní kampaně Jakub Rolčík. To ale ostře odmítá šéf agentury STEM Jan Hartl. „Je to úplný nesmysl! V rámci průzkumu byly pokládány dvě otázky. Teprve v rámci jeho prezentace byly protříděny do kombinační typologie názorů, aby tomu bylo lépe rozumět,“ vysvětluje Hartl.

Vláda už dříve slibila, že lidé budou mít možnost seznámit se všemi dostupnými informacemi na centrálním webu www.protiraketam.cz. Ten měl být spuštěn v polovině října, bohužel se tak nestalo. „Ještě opravujeme drobné chyby v materiálech, stránky poběží příští týden,“ slibuje Klvaňa.