VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osteoporóza je stejnou hrozbou jako rakovina

Olomouc/ Nestaráme se o své kosti. Hlavně stárnoucí populace, zejména ženy po padesátce, by na ně podle odborníků měly začít myslet, protože riziko, že zemřou na komplikaci zlomeniny krčku stehenní kosti, je u nich v dalších letech úplně stejné, jako úmrtí na rakovinu prsu.

5.9.2009 3
SDÍLEJ:

Kost postižená osteoporozouFoto: Archiv

V Olomouci je přitom hned několik pracovišť, kde lékaři dokáží pomocí speciálních denzitometrů zjistit, jak má pacient kosti kvalitní a odhalit osteoporózu. V příštím roce přibude další.

„Konkrétně na Hané je u šedesátileté ženy, neužívá-li hormonální substituci, riziko padesát na padesát, že si při sebemenším úraze, například v zimě na chodníku, zlomí krček. Bohužel v takových případech je velké procento pacientů, kteří do roka umírají na komplikace,“ uvedl olomoucký gynekolog a člen Českého národního fóra proti osteoporóze Aleš Skřivánek.

Nedostatečná prevence!

Poukázal na to, že v České republice je zcela nedostatečná prevence onemocnění osteoporózou a velká část nemocných není včas a správně podchycena a léčena. „Osteoporózou je postiženo 500 tisíc žen a 200 tisíc mužů, přitom léčeno je asi pouze deset a až patnáct procent z nich. Dalších 500 tisíc obyvatel je postiženo lehčím stupněm odvápnění,“ sdělil Skřivánek. Problém je i v tom, že v Česku je pětkrát méně denzitometrických pracovišť. Konkrétně v Olomouci jsou tři: ve Fakultní nemocnici Olomouc, v bývalé železniční poliklinice. Ve čtvrtek je otevřela i gynekologická ambulance G-Centrum Olomouc a zaměřuje se na diagnostiku a léčbu osteoporózy zejména u žen nad 50 let věku.

„Vyšetření budeme provádět na základě doporučení zejména praktických lékařů. V případě, že pacientka bude bez indikace, nabídneme ji vyšetření za symbolický poplatek 150 korun,“ uvedl gynekolog Skřivánek z G-Centra. Jejich špičkový denzitometr přišel na 1,5 milionu korun, část financí dostal od města. Pomocí přístroje mohou vyšetřit dvě až tři pacientky za hodinu. Skřivánek poukázal na to, že v tuzemsku je stanovení diagnózy osteoporózy kvůli vykazování dalších zbytečných vyšetření nakonec dražší než samotná léčba. „My chceme jít cestou nízkých nákladů a více se zaměřit právě na léčbu,“ uvedl Skřivánek. Velký „nával“ a s ním i dlouhé čekací doby na vyšetření neočekává: „Vzhledem k tomu, že na pravidelné gynekologické preventivní prohlídky chodí 38 procent žen, nečekám masový zájem,“ podotkl.

Čím více, tím lépe

Podle lékaře Borise Chmelíka z bývalé železniční polikliniky v Olomouci (pozn red. nyní Dopravní zdravotnictví z holdingu Agel) je otevření každého dalšího pracoviště přínosem: „Denzitometrií vzhledem k tomu, jak se lidé nehýbou a nutnosti prevence, nikdy nebude dost,“ poznamenal s tím, že na poliklinice funguje pracoviště již bezmála deset let a momentálně je objednací doba na vyšetření několik týdnů.

S několikadenními objednacími lhůtami musejí počítat pacienti na denzitometrii na III. Interní klinice ve fakultní nemocnici, kam pacientky mohou na doporučení specialisty či praktického lékaře. „Nejde vyloženě o preventivní vyšetření, ale spíše jsou k němu doporučeny pacientky určitých rizikových skupin, například ženy s předčasným klimakteriem před 47 rokem věku, pacientky s výraznými projevy klimakterických změn a podobně,“ uvedl Pavel Horák ze III. interní kliniky s tím, že jedině vyšetřením denzitometrií a včasnou léčbou lze předejít rozvoji osteoporózy.

Začít by se mělo už v dětství

V příštím roce chce kostní denzitometr na měření hustoty kostí pořídit i olomoucká poliklinika SPEA. „Ano, máme to v plánu. Je to potřeba a my chceme poskytovat co nejkomplexnější péči,“ reagoval Ilja Spurný ze společnosti SPEA.

Kdy by se tedy žena měla začít o kvalitu svých kostí zajímat? Podle lékařů by se s prevencí osteoporózy mělo začít v dětství. „Pokud jde o nejohroženější skupinu, pak po posledních menzes do dvou tří let by se žen aměla začít zajímat o vyšetření,“ upozornil Aleš Skřivánek. Právě pokles hladiny ženských hormonů v přechodu totiž urychluje ztrátu kostní hmoty a může způsobit rozvoj osteoporózy.

Jak takové vyšetření hustoty kostí vypadá? Trvá kolem dvou minut a je zcela bezbolestné. „Je podobné vyšetření na klasickém rentgenu,“ přiblížil Skřivánek. Hustota kostí se měří v oblasti bederní páteře a kyčelního kloubu. „Tato místa jsou nejvíce riziková a nejlépe vypovídají o stavu celého skeletu,“ dodal.

OSTEOPORÓZA

Osteoporóza je nemoc, která nebolí, právě proto je prevence způsobem změření hustoty kostí velmi důležitá. Kosti při ní řídnou. Snižuje se kostní hmota, kosti jsou křehčí a snadno se lámou. Nejčastěji se vyskytuje u žen po přechodu – její výskyt má souvislost se změnou hladin hormonů v těle ženy. Nevyhýbá se však ani mužům. Statistiky ukazují, že osteoporózou onemocní každá třetí žena a každý pátý muž starší padesáti let. Může se však vyskytovat i v mladším věku.

Desatero v boji proti osteoporóze:
1. S prevencí osteoporózy je nutné začít již v dětství
2. Pro vznik osteoporózy jsou krizická období dospívání, menopauzy a stáří
3. Optimálním zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky
4. Tvrdé sýry jsou vhodnějším zdrojem vápníku než sýry tavené
5. Laktóza a kyselé prostředí zvyšují využitelnost vápníku
6. Některé druhy zeleniny jsou doplňkovým zdrčojem vápníku
7. Vitaminy (D, C, B6, K1) mají prioritní význam při vstřebávání vápníku a jeho ukládání
8. Pro prevenci a léčbu osteoporózy je důležitý pohyb, cvičení a dostatečný příjem vápníku a vitaminu D
9. Kouření a nadměrné pití černé kávy působí negativně na metabolismus vápníku
10. Při nedostatku vápníku ve stravě jsou nezbytné přípravky s vápníkem

Jednoduchý orientační test rizika osteoporózy:
1. Utrpěl některý z vašich rodičů zlomeninu krčku stehenní kosti v důsledku malého násilí nebo pádu?
2. Utrpěla jste nějakou zlomeninu následkem malého násilí nebo pádu?
3. Užívala jste někdy celkově kortikosteroidy (prednison apod) po dobu delší než tři měsíce?
4. Snížila se vám tělesná výška o více než tři centimetry?
5. Pijete často alkohol
6. Kouříte?
7. Trpíte častými průjmy?
8. Nastal u vás přechod před 45. rokem věku?
9. Přestala jste někdy menstruovat na dobu delší než 12 měsíců z jiného důvodu než je těhotenství nebo menopauza?
10. Jste drobná či hodně štíhlá?

Pokud jste na nějakou z otázek odpověděla „ano“, neznamená to, že máte osteoporózu, ale je dobré se poradit s lékařem.

Podrobnosti o osteoporóze a test rizika osteoporózy na www.osteoporoza . cz nebo na www.osteo-forum.cz

Autor: Daniela Tauberová

5.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hotel Diplomat v pražských Dejvicích.

Thajci kupují pražský hotel Diplomat a plzeňský Angelo

Ivan Bican.
2 6

Ivan Bican o stadionu: Prostor k jednání je mezi řády statisíců a milionů

Silný vítr povalil skleněnou stěnu na dálnici u Bezděčína

Silný vítr v noci na pátek zasáhl také Mladoboleslavsko. Podle Jaroslava Gabriela, mluvčího středočeských hasičů, vyjížděly jednotky k celkem dvanácti mimořádným událostem. Vše se obešlo bez zranění lidí.

DOTYK.CZ

Izraelci spočítali židy v okolí Trumpa. Na výročí šoa

Ministr financí Steven Mnuchin, šéf Národní ekonomické rady Gary Cohn, zvláštní zmocněnec pro mezinárodní vyjednávání Jason Greenblatt, hlavní politický poradce Stephen Miller či poradce pro Blízký východ Jared Kushner. Tito a dalších šest vysoce postavených spolupracovníků amerického prezidenta Donalda Trumpa má židovskou národnost a/nebo vyznání. Upozornil na to přední izraelský deník Jerusalem Post (JP). A učinil tak v článku z 27. ledna, který se celosvětově připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Co by se stalo, kdyby totéž udělal český antisemita Adam B. Bartoš?

AKTUALIZUJEME

Kolem strojíren bude zakázaná zóna. Munice létala i mimo areál

Policie se v Poličce chystá na scénář "Vrbětice". Okolí strojíren může zůstat uzavřeno několik týdnů.

Opočno je po čtvrtstoletí tahanic státu

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové v letitém sporu o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies