VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za smrt parašutistů asi může výrobní vada padáku

Mladá Boleslav /AKTUALIZOVÁNO, EXKLUZIVNÍ ROZHOVORY/ - Výrobní závada padáku může podle prvních výsledků šetření za nedělní tragédii na letišti v Mladé Boleslavi, kde se při tandemovém seskoku z více než tříkilometrové výšky zabil zkušený dvaačtyřicetiletý instruktor se svou o osm let mladší svěřenkyní.

22.6.2009 80
SDÍLEJ:

Při tandemovém seskoku zemřel instruktor i jeho žačka. Foto: DENÍK/Pavel Svačina

Mezi parašutisty v Mladé Boleslavi vládne smutek. Jsou zdrcení z nedělní tragédie, o které jsme vás informovali. V neděli po třinácté hodině zahynuli velmi zkušený instruktor tandemových skoků Josef Ebr z Hořovic na Berounsku a jeho mladší žákyně, když ve vysoké rychlosti dopadli na pozemek asi kilometr od letiště v Mladé Boleslavi.

Instruktor udělal vše, co se dalo

Podle svědeckých výpovědí se jim zamotal hlavní padák. To by ale ještě neznamenalo neštěstí, kdyby fungovalo automatické otevření záložního padáku při odhození hlavního padáku.

Nefungovalo.

To, že instruktor udělal vše možné pro záchranu života svého i své klientky, dosvědčuje i svědecká výpověď Josefa Jegra, jenž bydlí nedaleko místa neštěstí v příměstské části Chrást. Jeho syn celou tragédii viděl. „Část padáku se oddělila a letěla směrem k letišti, oni padali směrem na Chrást,“ potvrzuje. Je tedy zřejmé, že Josef Ebr hlavní padák odhodil.

„Vím, že udělal vše pro záchranu obou životů,“ potvrzuje zdroj obeznámený s případem. Parašutisté jsou zdrceni také proto, že něco takového vůbec nikdo ani nemohl čekat. Tandemové skoky padákem jsou totiž naprosto nejbezpečnější. Podobná nehoda nemá obdoby.

„Tandemové skoky byly a jsou naprosto bezpečné. Nikdy se nestala jediná závada či nehoda, natož nějaký úraz. Je to unikátní nejen tady v Česku, ale snad i v celé Evropě,“ řekl našemu Deníku zkušený parašutista Václav Volf z Mladoboleslavska.

Tandemové skoky byly každopádně v Mladé Boleslavi do odvolání zastaveny. Daný typ padáku, s kterým se dvojice v neděli zřítila, se navíc zatím nesmí používat. „Je to předběžné, preventivní opatření, aby se zabránilo spekulacím. V letectví to považujeme za běžnou praxi,“ uvedl vedoucí letového oddělení Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Stanislav Suchý.

Asi chyba výrobce

Výrobní závada padáku může tedy podle prvních výsledků šetření za nedělní tragédii na letišti v Mladé Boleslavi, kde se při tandemovém seskoku z více než tříkilometrové výšky zabil zkušený dvaačtyřicetiletý instruktor se svou o osm let mladší svěřenkyní. V pondělí to uvedl prezident Aeroklubu ČR Vlastimil Dvořák.

Z jeho vyjádření vyplynulo, že zkušený pilot padáku pro tandemový seskok, který patřil k nejlepším v republice, neudělal žádnou chybu. „Kdyby si ten padák vzal kolega, vyšlo by to na něj,“ konstatoval Dvořák, že smrtící vybavení nedávalo svým uživatelům šanci přežít. Místo toho, aby se rozevřel vrchlík, se padák zamotal – a navíc se ho ani nepodařilo odhodit, aby mohl být aktivován záložní padák.

„Zastavili jsme seskoky na těchto padácích, dokud výrobce chybu neodstraní,“ konstatoval Dvořák.

Policie zatím mlčí

Podstatně zdrženlivěji se ale k tragédii staví policisté. Prozatím nikdo neobvinili z žádného trestného činu – a zatím se k tomu ani nechystají. Vyšetřovatelé dosud ani nedostali jakékoli oficiální vyjádření k příčině tragédie.

„Ani od letecké inspekce, ani od pana Dvořáka za aeroklub,“ řekl Deníku policista obeznámený s vývojem kauzy. A jak připomněl, to, že bude možno ukázat prstem na viníka, rozhodně nelze očekávat ani v nejbližších dnech. „První závěry by mohly být k dispozici tak měsíc po události,“ zdůraznil policista, že jeho kolegové nechtějí a nebudou dělat předčasné závěry.

Z pohledu policie je tedy případ stále ve stejném stadiu jako bezprostředně po nedělním neštěstí: probíhá prošetřování a prověřuje se, proč místo standardního seskoku došlo k nekontrolovanému pádu s následnou smrtí dvou osob asi kilometr od letiště.

Šéf firmy provozující skoky: „Padák prověří expert z Ameriky!“

Proč k neštěstí došlo? Kde je hlavní příčina, zeptali jsme se Jindřicha Kantora, majitele společnosti Tandemy Kantor z Prahy, u kterého si osudný skok dívka objednala.

Je možné, že by při seskoku došlo k chybě instruktora?

V žádném případě to nebyla chyba instruktora. Ten dělal do poslední chvíle, co měl pro záchranu svojí a své pasažérky.

Je tedy možné, že se jednalo o závadu padáku?

Používáme americké padáky Strong a závada, která se na tomto padáku při tomto seskoku stala, je asi tak pravděpodobná, jako byste třikrát za sebou vyhrál ve sportce, což je samozřejmě nesmysl. Nevíme, co to bylo, ale je na cestě expert z Ameriky, který posoudí, co se s padákem stalo.

Boleslavský parašutista Volf: „Taková nehoda je nepravděpodobná jako výhra ve Sportce!"

Tandemové seskoky byly a jsou naprosto bezpečné, říká mladoboleslavský parašutista Václav Volf, jenž v Mladé Boleslavi skákal padákem ze stejného letadla a přibližně ve stejném okamžiku, jako dvojice, která skok nepřežila.

Je na Mladoboleslavsku zájem o tandemové seskoky padákem a myslíte, že bude dál po nedělní tragédii?

Do Mladé Boleslavi jezdí skákat lidé ze všech koutů České republiky. Otázkou je, jestli lidé kvůli této nehodě nepodlehnou panice a nebudou se bát skákat. Je přitom paradoxní, že když se stana nehoda na silnici, tak lidé také nepřestanou jezdit auty.

Jste zkušený parašutista, dokážete říci, jestli se někdy podobná nehoda při tandemu stala?

My tady v Mladé Boleslavi skáčeme asi tři roky a za celou tu dobu nebyla jediná závada, natož nějaký úraz. Nikdy se nic nestalo. Je to unikátní jak tady v České republice, tak i v celé Evropě. Tento sport – tandemové seskoky – byly a dál zůstávají naprosto bezpečné. Spíš člověk vyhraje třikrát za sebou první cenu ve Sportce, než aby se tato situace stala znovu.

Vy jste byl v osudný okamžik, když Josef Ebr s klientkou vyskočili, v jednom letadle. Viděl jste něco shora. Viděl jste, co se odehrálo?

Já jsem neviděl vůbec nic, protože jsem se věnoval svému pasažérovi a dozvěděl jsem se to až na zemi. Normálně jsem vyskočil, všechno probíhalo v pořádku, můj let byl také v pořádku. Nic jsem netušil, zjistil jsem to až dole.

Jak dobře jste se s Josefem Ebrem znali?

Samozřejmě jsme se znali. Byl to letitý tandempilot a dovolím si říci, že byl nejlepší z nás tady i v celé republice. Jsem si na sto procent jistý, že to nebyla jeho chyba a věřím tomu, že se prokáže, že nepochybil a udělal maximum pro to, aby zachránil nejen sebe ale hlavně i svoji pasažérku.

Je podle vás tandemové skákání bezpečnější, než to klasické sólové?

Je to skutečně maximálně bezpečné a přístroji zajištěné skákání. Za celé tři roky tady u nás nebyl žádný problém. Spíše se výjimečně stal úraz při sólových skocích, kde ti lidé jsou méně opatrní a více si dovolí. Jsme maximálně obezřetní, ale špičková musí být právě i ta technika.

Profil parašutisty - instruktora Josefa Ebra, který zahynul v Mladé Boleslavi

Čtyřicetiletý parašutista, jenž zahynul v neděli poblíž letiště v Mladé Boleslavi, pochází z Hořovic na Berounsku.

Byl držitelem českého rekordu * 55 seskoků za 12 hodin

Tandem pilotem byl od roku 1999

Parašutistickému sportu se věnoval od roku 1984

Sportovní úspěchy – 1. místo v Českém poháru (rok 1999)

Celkový počet seskoků: přes 4 tisíce

Tandemové seskoky: přes 2 tisíce

Kvalifikace: Inspektor parašutismu, Parašutistický instruktor, Řídící seskoků, Tandempilot

Zajímavosti o lidech, kteří s ním skákali:

Nejstarší pasažér: 85 let

Nejmladší pasažér: 8 let

Nejtěžší pasažér: 130 kg netto

Celebrity: Petr Novotný, Tina Pletánková, Štěpánka a Anežka Ebrovy, kameraman Šemík

Držitel českého rekordu: 55 seskoků za 12 hodin

Přečtěte si související článek:
Dívce a muži se zamotal padák

O víkendu se nejednalo o jedinou nehodu ve vzduchu. Tragický osud potkal v sobotu sedmašedesátiletého pilota, který se zřítil se svým letadlem z kilometrové výšky na travnatou plochu chrudimského letiště. Fotografie a více informací najdete ZDE!

Autor: Milan Holakovský

22.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 80
SDÍLEJ:
Ondřej Němec.
10

Němec se z reprezentace omluvil. Necítím se fit, říká po nedávném otřesu mozku

Koruna, ilustrační foto
1 7

Co s korunou po intervencích? Zavedení eura je v kurzu

Migranti živoří v koncentrácích, varuje papež František

Zadržovací střediska pro migranty jsou přeplněná. Papež František, který je opakovaně navštívil, je přirovnal ke koncentračním táborům. Vyzval evropské vlády, aby běžence přesunuly do lidštějších podmínek.

Roman Prymula: Češi mají nižší práh bolestivosti než Číňané

Jaký je rozdíl mezi poslancem a lékařem? Lékař svojí operaci dokončí. Pokud to nezvládne, práci za něj dokončí hned jiný tým. Poslanec to má jinak: pacienta klidně v polovině operace zašije a odejde. Pak se počká na nový tým, který celou operaci provede znovu, říká nový náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V úřadu bojoval za univerzitní nemocnice, tradiční čínskou medicínu a očkování. 

Inkluze není nepřítel, dojímá příběh chlapce s vzácným syndromem

/ROZHOVOR, VIDEO/ Nechci pro své dítě nic speciálního, chci jen, aby měl stejnou šanci, jako ostatní.  Tato slova napsala Hana Kubíková z Liberce. Maminka kluka se vzácným Wiliamsovým syndromem. Už několik let se snaží své okolí přesvědčit, že inkluze nemusí být strašákem. „Člověk může hodně dokázat, pokud to aspoň zkusí," říká.

AKTUALIZOVÁNO

Bude to o prsa. Francie žije prezidentskými volbami. Rozhodnou nerozhodnutí?

Jen pár procent. Takový je rozdíl mezi kvartetem, který se pere o post prezidenta Francie. Bude to centrista Emanuel Macron, pravicový François Fillon, extrémistická Marine Le Penová, nebo ultralevicový Jean-Luc Mélenchon?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies