Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý vojenský pozorovatel: Paříž byla jen zkouška spolupráce spících buněk

Krhanice – Při sérii teroristických útoků v hlavním městě Francie, ke kterým se oficiálně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, zemřelo v osudný den nejméně 129 lidí. Někteří v koncertní síni v centru Paříže, jiní v restauraci, další u fotbalového stadionu či v obchodním centru. Nabízí se otázka, nejen proč umírali nevinní lidé, kteří se šli bavit, dobře se najíst, nebo třeba už nakupovat dárky pod vánoční stromeček, ale i zda se jednalo pouze o jednu „akci" či jestli budou následovat další.

19.11.2015 19
SDÍLEJ:

Při sérii teroristických útoků v hlavním městě Francie, ke kterým se oficiálně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, zemřelo v osudný den nejméně 129 lidí.Foto: ČTK/News Pictures/Franck Castel

Všichni bychom si přáli odpovědět na druhou otázku, že šlo pouze o jednorázovou akci. Bohužel tomu tak ale s největší Podplukovník Vladimír Ditrich se 11. listopadu zúčastnil spolu s kapitánem  Alenou  Ditrichovou a podplukovníky Miroslavem Markem a Stanislavem Švídkem setkání válečných veteránů, které se konalo u příležitosti celosvětového dne válečných veteránů.pravděpodobností nebude. Alespoň tak to vidí Vladimír Ditrich, bývalý voják z povolání, který v letech 1992 až 1999 působil pod hlavičkou UNPROFOR nejprve coby vojenský policista v mírových misích OSN v Jugoslávii a poté v Makedonii jako vojenský pozorovatel.

Co vy si jako bývalý vojenský pozorovatel myslíte o nedávné sérii teroristických útoků v Paříži?
Pokud bych to měl vyjádřit jednou větou, tak je to něco otřesného, co zaskočilo snad úplně každého.

A kdybyste se měl vyjádřit více větami?
Tak je to podle mého názoru jen ukázka toho, co nás čeká. Bude to krutý boj, jehož přímými účastníky nebudou jen vojáci, ale i obyčejní lidé. A tahle moje domněnka vychází z mých zkušeností v Makedonii, kde jsem působil jako vojenský pozorovatel. Viděl jsem tam soužití křesťanské části obyvatel s tou muslimskou. Protože v Makedonii, v době, kdy já jsem tam byl, bylo už třicet procent muslimského obyvatelstva. Tedy přesněji řečeno lidí z Albánie. A oni měli zvláštní metodu upevnění své pozice, a to přemnožením.

Přemnožením? Jak tomu mám rozumět?
To je velice jednoduché. Na začátku 20. století nebylo v Makedonii muslimů ani pět procent z celkového počtu obyvatelstva. Takže v té době, pokud neměl Albánec šest dětí, zatímco Makedonci mají jedno nebo dvě, ostatní chlapi ho v džamiji (mohamedánská modlitebna) nebrali jako rovnocenného. Nesměl se mezi ně postavit. Takže tím postupně docházelo k tomu, že z pěti procent bylo najednou třicet. Za necelé století! A v některých oblastech, jako třeba Tetovo to bylo dokonce devadesát procent.

Co z toho tedy vyplývá?
Že to je jeden ze dvou způsobů, kterým se snaží ovládat. Buď, že vás přečíslí, a pak se vás zeptají: „Kdo je tu menšina?" To jsou ti mírní, kteří už mají nějaké majetky, tudíž se jim do války moc nechce, protože by o to všechno přišli. A druhá, ta horší část, která je samozřejmě radikálnější, nás bere jako nevěřící, tedy ďábly, takže mohou proti nám cokoliv použít. A bohužel v té džamiji, je ten jejich duchovní k tomu vede. Všechno je dovoleno.

Válka na spadnutí

Můžeme v tom hledat nějakou souvislost s tím, co se stalo ve Francii?
To s tím souvisí. To jsou totiž jejich způsoby, jak se dostat k moci. Buď změnit poměr víry ve svůj prospěch, nebo ozbrojeným násilím. Ještě se vrátím k té Makedonii. Za tu dobu, co jsem tam byl, jsem měl možnost setkat se s různými lidmi. Ona to byla i moje povinnost, coby vojenského pozorovatele. Takže jsem mluvil od obyčejných lidí přes studenty, po politiky, vojáky, důstojníky až po pašeráky zbraní, a bylo mi jasné, že ti lidé do toho konfliktu půjdou i za cenu, že budou umírat civilisté. A od té doby mám jedno znamení. Jakmile se u silnic začnou objevovat prostřílené značky, je válka na spadnutí. To značí, nejen že jsou mezi lidmi zbraně, ale že se nebojí s nimi střílet na veřejnosti.

Ale abychom se vrátili k Paříži.
Vědělo se, že po celé Evropě existují takzvané spící buňky. Také se vědělo, že mají, zatím problém se organizovat mezi sebou. Každá měla svůj úkol, ten splnila, a tím to končilo. Tak to fungovalo doposud. Ale Paříž je nóvum. Tady je vidět spolupráce několika těchto buněk. Neboli jejich propojení. V té Francii si vyzkoušely způsob, jak to bude fungovat, jak na to reagují bezpečnostní složky, a jak tedy dál. To nejsou žádní pasáci koz, ale vzdělaní lidé se spoustou zkušeností. V tuto chvíli se dostali na další stupeň. Z jednotlivců na společné akce. A teď se to bude jen rozšiřovat. Buď na větší akce, nebo na kaskády akcí za sebou. Tohle byla jen zkouška.

V televizi jsem slyšela, že se vojska zaměří na likvidaci školících středisek těchto teroristů a smetou je ze zemského povrchu. Co vy si o tom myslíte? Je možné je vymýtit?
Ano. Tam je možné je zlikvidovat. Ale ten exodus (hromadný odchod), který je směrem sem, kdo to zkontroluje? Říká se, že mezi uprchlíky je pět až sedm tisíc těch, co jsou proškoleni a mají zkušenosti zaútočit. V těch střediscích nad nimi mají převahu. Letecky, pozemními silami je tam zadupou do země. Ale válka ve městech se vede jinak. Tam nikdo nepoužije letadlo, tank. Copak poznáte, kdo je kdo? A pokud dojde k boji, odskáčou to obyčejní lidé. Dá se nebezpečí částečně eliminovat, ale neexistuje stoprocentní ochrana.

Takže si myslíte, že Paříž byla jen taková zkouška vzájemné spolupráce těch buněk?
Určitě. Já nejsem jejich členem, tak nevím. Ale myslím si, že odpozorovali, co a jak a zaútočí znovu. Možná jinde, možná jinak, ale tohle byla jen příprava.

Dočasný klid

Může se tedy stát i něco u nás?
My stále říkáme, že „naši" muslimové jsou v pohodě. A já tomu i věřím. Ale teď přijde to velké ale. Tahle naše buňka může mít za úkol si tady udělat jasno. Najít lidi, kteří by byli ochotni s nimi sympatizovat, koho mohou ke spolupráci přinutit, a za jakých podmínek. Takže zatím jsme v pohodě. Otázkou zůstává, jak dlouho. Tak jak většina lidí nadává na naši vládu, tak jsme měli docela kliku. Já vím, že nám to všichni vyčítají a podobně, ale naštěstí se jich k nám nemohlo moc dostat, tudíž když tady nejsou, nemůže k ničemu dojít. Nebo je to riziko alespoň o poznání menší. Bavíme se ovšem o současnosti.

Myslíte si, že současné návaly uprchlíků do Evropy byly cílené?
Neřekl bych, že to bylo cílené, v každém případě toho teroristé využili. A určitě ti, co sem za tímto účelem šli, měli papíry v naprostém pořádku. Na rozdíl od těch ostatních. Neboli ti určitě nepůjdou zpět. Vždyť to bylo vidět. Na syrské papíry se sem dostal Bůh ví kdo. To už prosáklo. Oni nás znají lépe než my je. Oni mají na přípravu čas. Nemusí se vyrušovat prací. Jsou finančně podporováni,…

Říkal jste, že to je specifikum Evropy. V Americe by to bylo jiné. Co tím konkrétně myslíte?
Amerika je země přistěhovalců. Tam se lidé stěhovali s tím, že tam budou makat a vezmou každou práci. Protože když nebudou pracovat, nebudou mít peníze, a budou muset jít, odkud přišli. Tam není taková sociální politika jako v Německu, ve Švédsku. Kolik je už v Německu Turků? Sem milionů? Nedojde za padesát, sedmdesát let k přečíslení? Nebudou v Německu převládat muslimové? Protože pokud nemusí makat a jenom rodí, může to jít docela snadno. A nedávno nabídla Saúdská Arábie Německu „pomoc", že jim postaví dvě stě mešit pro uprchlíky ze Sýrie, které ona sama odmítá přijímat. Takže další cesta, jak šířit islám. Ale jaký? Kde je kontrola, co jim tam říkají?

Autor: Martina Křečková

19.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Barcelona, teroristický útok
AKTUALIZOVÁNO
1 22

Islamisté na videu oslavují katalánské útoky a hrozí Španělsku dalším terorem

Ilustrační foto.
4 10

Ženám s rakovinou chybí lék prodlužující život, v Česku už není hrazený

Humor vydělává. Hvězdy populárních seriálů berou desítky milionů dolarů

/VIDEO/ Hvězdy Teorie velkého třesku berou téměř milion dolarů za každou epizodu. Jsou jasnými králi mezi komediálními herci. Mezi dramaty překvapivě nevládnou herci ze Hry o trůny, ale jeden slavný herec, který se navíc v seriálu ještě ani neobjevil. Který?

STAN slibuje učitelům navýšení platu, občanům vysokorychlostní železnice

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zahájilo v Praze jednodenní programovou konferenci, na které řeší finální podobu svého volebního programu.

SLEDUJEME ON-LINE

Reorganizace, nebo konkurz? Věřitelé rozhodnou o budoucnosti OKD

Bude se těžit dál, nebo je konec? Odpověď na tuto otázku by měli dnes svým hlasováním dát ve známost věřitelé společnosti OKD, kteří se hned ráno sešli u Krajského soudu v Ostravě.

Dvě třetiny školáků budou mít v dospělosti problémy s kostmi

/INFOGRAFIKA/ Vyžeňte děti na sluníčko a servírujte jim ryby, vyzývají lékaři české rodiče. Přišli totiž na alarmující věc: jen třetina českých školáků má dostatek vitaminu D. Ten se přitom do těla dostává právě ze slunečního svitu, ryb a mléka. Pokud ho děti nemají dostatek, hrozí jim v budoucnu závažné choroby. Například problémy s imunitou či špatný vývoj kostí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení