Domluvili se na tom dnes předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) a předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

"Dohodli jsme se na tom, že by to měli být odborníci, kteří znají tuhle problematiku, že by to neměla být politická komise," uvedl Vlček. Ve sněmovně budou podle něj každou z pěti stran reprezentovat dva poslanci, které nyní mají sněmovní kluby nominovat pro volbu na příští či přespříští schůzi dolní komory. Senát by podle Sobotky zřejmě zastupovali členové výborů hospodářského a pro životní prostředí.

Návrh na složení české části komise bude konzultován s rakouskou stranou. Komise by podle Sobotky mohla začít pracovat zhruba za jeden až dva měsíce, "jakákoli prodleva je zbytečná". Sněmovna se začala přípravou komise zabývat už předminulý týden. Místopředseda sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip tehdy uvedl, že Rakušané chtějí mít v komisi deset zástupců z dolní komory rakouského parlamentu. Podle stejného klíče by podle něj měla své reprezentanty nominovat i Česká republika.

Také podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) by české zastoupení v komisi mělo korespondovat s rakouským návrhem. Rakousko podle něj ale možná bude respektovat i takové složení komise, v němž by měli zastoupení i zástupci českého Senátu. Komise by podle Topolánka měla mimo jiné přispět k tomu, aby Rakousko ratifikovalo informační dohodu o Temelínu, a formálně tak uzavřelo spor o elektrárnu.

Sobotka a Vlček se dohodli také na tom, že zhruba do půl roku by měl být připraven zákon o pravidlech vzájemného jednání obou komor a jejich společných orgánů. Přijetí takzvaného stykového zákona předpokládá zatím marně ústava, a to už 14 let. Dosavadní snahy o jeho text byly neúspěšné. Senátní ústavní komise podle Sobotky nyní připravuje normu v nejzákladnější podobě, která by měla být předmětem nejbližšího jednání vedení obou komor.

Oba předsedové se domluvili rovněž na změnách zákonů o jednacích řádech sněmovny i Senátu, které předpokládají vznik Parlamentní stráže. Z finančních důvodů totiž chtějí, aby ochranu parlamentních sídel nadále zajišťovala Policie ČR.

Zřízení Parlamentní stráže včetně jejího zázemí by přišlo sněmovnu podle Vlčka na zhruba 35 milionů korun, Senát by to stálo kolem 30 milionů, uvedl Sobotka. "To jsou peníze, které nemusíme tímto způsobem pouštět pryč," dodal. Oba předsedové proto chtějí nyní návrh dojednat s policií, která by podle Vlčka mohla mít v Senátu stálou služebnu pro obě komory.