VYBERTE SI REGION

Paroubek: Fišera je jen trpaslík, co mi okopává kotníky

Ústí nad Labem /ROZHOVOR, VIDEO/ - Chystá se být Jiří Paroubek prezidentem? Prý ne. Ovšem hejtmanem Ústeckého kraje by být mohl, tuto variantu nevyloučil a naopak uvedl, že se chystá na překvapivý tah.

26.4.2011 8
SDÍLEJ:
Fotogalerie
2 fotografie
Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek.Foto: DENÍK/Vladimír Mayer

Mohu si vás nahrávat?
Určitě, ale to jste mi připomněl příhodu, když jsem se dnes sešel s panem poslancem Jaroslavem Škárkou a sedli jsme si a on dal na stůl přede mne mobil a vyjmul z něj baterii. Tak jsme se hned smáli.

Máte strach z odposlechů? Co si o těchto praktikách myslíte?
Tohle jsem nikdy neřešil. Kdybych si myslel, že mí partneři používají takovéto praktiky při jednání, tak bych s nimi nemluvil. Nejsem paranoidní.

Proč si myslíte, že se to nyní takto rozmohlo?
Velký podíl na tom má bývalý ministr vnitra Ivan Langer a nyní to dovedl pan Vít Bárta k dokonalosti. On takto pracoval ve své firmě a to mu přineslo úspěch, tak si myslí, že mu to úspěch přinese i v politice.

Jak se díváte na jeho poslední kauzu? Myslíte si, že šel do politiky, aby ji ovládl skrz svou firmu ABL?
Možná před třemi roky to asi ještě úplně ani sám nebral vážně. Ale to, že se do vysoké politiky dostal a začal ovlivňovat rozdělování veřejných zakázek a rozestrkával své lidi do různých funkcí na ministerstvech, je nyní už zcela zřejmé.

Jaká je vlastně situace kolem trestního oznámení, které jste na pana Bártu podal?
Podal jsem na něj trestní oznámení kvůli několika věcem. Jedna věc je možné krácení daně v jeho firmě. Nejde mi do hlavy, jak firma s obratem 700 milionů ročně, má jen 2 miliony čistého zisku. To je podivné. Kromě toho je tu i svědectví tří poslanců z VV, kteří ho obvinili z toho, že je uplácel a dával jim takzvané „držhubné“ za jejich loajalitu. To se musí taky prošetřit. Paradoxní je, že nejzávažnější svědectví Kristýny Kočí, že od něj dostala půl milionu korun, se v jejich straně smetlo jedním tahem. Přitom ona je momentálně lidsky, společensky i politicky odepsaná. Takové metody, jaké zvolil V. Bárta k její eliminaci volila kdysi jen StB.

Karikatura: Jiří Paroubek.


Padne tato vláda?
Vidím to tak padesát na padesát a když ne teď, tak za pár měsíců. Vládní představitelé pochopili, že když budou takto pokračovat dál, tak se otevírá cesta k předčasným volbám. Vláda má dva velké problémy. První je premiér Nečas. Je to premiér, který se neumí rozhodnout. Není schopen vést. Každý den se asi s těžkým srdcem rozhoduje, jestli si dá k snídani chleba, nebo rohlík. Takový člověk nemůže dělat úspěšně premiéra. Druhým problémem jsou Věci veřejné. Tato strana vznikla na bázi hesel, ze 40 % levicových, které vůbec nedrží. I Věci veřejné se neumí odpreparovat od zájmů a praktik bezpečnostní agentury ABL. To, že mají kšefty ve veřejné správě, je už jasné. Ale to není vše.

Co vám ještě vadí?
Každý den se objevují nové věci. Například jejich poslanec Michal Babák říká, že on vezme peníze na splácení dluhu z prodeje akcií firmy Bene Factum, kde je prý podílníkem, tak je to podezřelé. Jsem ekonom a proto mě to zajímá. Já ho vůbec nenašel v obchodním rejstříku, že by byl podílníkem v té firmě. A hlavně, těch jeho 15 % za 35 milionů by znamenalo, že ta firma má hodnotu přes čtvrt miliardy korun. To by musel narazit na nějakou zlatou žílu třeba na Šumavě. Podle mě je to jen další lež.

Vy už jste jednu vládu položil v březnu 2009. Chtěl byste, aby padla i tato vláda?
Bylo by špatné, kdyby každý rok lidé chodili k volbám. Přesto by vláda padnout měla a mohla se zkusit sestavit jiná, klidně i na této trojkoalici, ale bez asociálních reforem. Sociální demokracie je lépe připravena na vládnutí nežli strany, které jsou součástí koalice.

Jak byste se stavěl k předčasným volbám? Komu by prospěly, komu by naopak ublížily?
To je velká neznámá. Je otázka, jestli nynější situace nepovede ke znechucení lidí politiky a politikou. A to by pak odnesli všichni politici bez rozdílu. Nejméně to odnesou strany s pevným voličským jádrem, jako jsou KSČM a ODS. Po volbách by pak mohl nastat ještě větší rébus, než je dnes.

Vy osobně byste kandidoval znovu?
Určitě.

Často se mluví o vaší možné kandidatuře na prezidenta. Jak to vnímáte vy osobně?
V tuhle chvíli mohou o kandidatuře přemýšlet jen ti, co mají podporu u silné politické strany. Já podporu sociální demokracie nemám a mít nebudu, takže o pozici prezidenta neuvažuji. Přemýšlím jen o svém působení v Poslanecké sněmovně a možná o nějakých překvapivých tazích v blízké budoucnosti. Chci pracovat pro občany Ústeckého kraje co nejlépe.

Nebude tím překvapivým tahem vaše kandidatura za dva roky na post hejtmana Ústeckého kraje?
Uvidíme. Vše je otevřené.

Myslíte si, že by v předčasných volbách byla strana VV odepsaná?
To není jasné. Například, když byl nedávno v televizním pořadu Hydepark pan Bárta, tak dostal asi 77 % kladných hlasů. To se mi zdá jako nesmysl. Je známo, že VV najímají mladé lidi tak, aby tato hlasování ovlivnili. Tento příklad jasně dokládá, jak se Bárta ze zákulisí pokouší ovlivňovat veřejné mínění. Myslím, že se lidé podruhé oblafnout nedají.

Nemrzí vás nyní s odstupem času odstoupení z funkce předsedy ČSSD těsně po volbách?
Když bych to vzal z hlediska, co dělají politici z dnešní vlády, kdy neodstupují ani po skandálech, tak ano. Já odstoupil po vyhraných volbách, ale nebylo to vítězství dostatečné, proto jsem odstoupil. Je otázka, jestli to přinese potřebný úspěch při příštích volbách. Zatím to v průzkumech vypadá dobře, ale to mě pár dní před volbami ujišťovali také. Místo avizovaných 30 procent ale bylo 22%.

Jak jste viděl následně volbu nového předsedy ČSSD?
Já jsem v poslední chvíli pana Bohuslava Sobotku mírně podpořil a to byl asi rozhodující moment, který při tom těsném poměru sil převážil misky vah na jeho stranu.

V jakém smyslu jste ho podpořil?
Napsal jsem projev pro sjezd, kde jsem uvedl, co by měla ČSSD dál dělat. Ukázal jsem i na lidi, o kterých si myslím, že jsou lenoši a nemají ve vedení strany co dělat. Ostatně denní tisk můj projev zveřejnil celý.

Nemyslíte si, že po vás nemá v čele sociální demokracie silnou osobnost?
Uvidíme. Každý politik potřebuje nějaký čas, aby se s novou pozicí sžil. Možná dnes ani není potřeba mít v čele zas až tak brilantní osobnost. Tato vláda se ničí sama.

Bohuslav Sobotka hlásal, že chce volby bez billboardů. Myslíte si, že to vůbec je reálné?
Všechno je možné, ale byla by chyba opticky vyklidit prostranství měst a vesnic. Nemyslel to asi doslova.

Jak často využíváte ještě váš byt v Teplicích?
Jezdím tam často a byt si držím. Předpokládám, že tam budu jezdit dál.

Sledujete situaci v Ústí? Jak znáte například pana primátora Víta Mandíka z vaší strany?
Pana primátora osobně neznám, ale v krátké době to napravím. Myslím si, že potřebuje nějaký čas na rozjezd ve funkci, ale jsem připraven mu pomoci. Pokud ovšem bude mít zájem.

On se rozhodl, že nebude mluvit s občany skrz Deník. Vy máte podobnou zkušenost, když jste nemluvil před volbami s některými novinami. Myslíte si, že to je dobrý tah?
Přechodně asi ano. Prezident Obama také nějakou dobu s některými novinami nemluvil, ale jen po určitou dobu, až se vztahy zase uspořádaly. Já jsem nemluvil několik dní se třemi novinami, protože jsem si myslel, že jsou vůči ČSSD neobjektivní. Jen tak mimochodem, vašich novin se to netýkalo (smích).

V kraji vládne ČSSD, po Petru Bendovi nově Arno Fišera. Jaký vy s ním máte vlastně vztah a co si o něm myslíte? Co jsem vyčetl, nemáte se moc v lásce.
Pan Fišera v životě ještě nic nedokázal, kromě toho, že se po mých zádech vyvezl v krajských volbách nahoru, stejně jako stovky jiných lidí. Jak je známo, v roce 2008 ČSSD zde v kraji jasně zvítězila v krajských volbách. Vzpomínám na poslední výsledek krajských voleb, před mým příchodem na Ústecko a předtím než se stal předsedou ČSSD v kraji Petr Benda. V roce 2004 pod vedením pana Foldyny dosáhla ČSSD jen 15 %, komunisté měli 25% a ODS 40 %. Za mé éry jsme tu téměř všechno vyhrávali. Pan Fišera by se měl chovat slušně, hlavně ke starším lidem a k lidem, co mají výsledky. Tedy i ke mně. Měl by zůstat v klidu a slibuji mu, že z tohoto kraje neodejdu a budu tu působit dál. Z jeho strany to je okopávání kotníků ze strany trpaslíka.

Jak myslíte, že dopadla revolta lékařů. Kdo vyhrál?
Konkrétně tady v kraji se vedení Krajské zdravotní a potažmo předsedovi představenstva Petru Bendovi podařilo ty věci uklidnit. Výpovědí v nemocnicích v kraji nakonec nebylo tolik. Dnes v důsledku ministerstva a VZP dochází ke krácení financí a kdyby Krajská zdravotní hospodařila jako loni, tak by se dostala do ztráty 200 milionů korun. Podstata je v tom, že mají zkrátit o 5 % - 6% výkony oproti roku 2009.

Když už jsme mluvili o plánech, zaslechl jsem, že se chystáte vydávat i své noviny. Co je na tom pravdy?
Již půl roku pracujeme se serverem Vaše věc, do deseti dnů dostane nový kabát a svou strukturou by se server měl podobat běžnému časopisu, týdeníku. Dnes máme asi 6000 stabilních čtenářů denně a až se dostaneme na 15 000, tak by to mělo smysl uvažovat o vydávání tištěného levostředového časopisu.
Nyní ještě dopisuji dvě knihy. Jedna o zahraniční politice by měla být vydána začátkem června. Do konce června chci také dokončit knihu o mých letech ve vysoké politice.

V pondělí jsou Velikonoce, jak se na ně chystáte?
Holčičce je teprve rok a půl a nevím, jestli z toho bude mít letos velký pojem. Pomlázku i něco hezkého jí samozřejmě dáme. Ona by ale nejraději dostala želvu, pejska už doma má.
Paroubek: Kamera a běh do schodů

Poprvé jsem dělal rozhovor s Jiřím Paroubkem do Otázek šéfredaktora na konci března 2010. Nyní jsem si poprvé pozval svého hosta na rozhovor ještě jednou. Proč? Protože se za ten rok v jeho životě hodně změnilo.

Před rokem bylo před volbami a on mluvil suverénně o vítězství s jasným náskokem a o vládě ČSSD. Jenže volby dopadly trochu jinak a Paroubek po nich hned odstoupil z čela České sociálnědemokratické strany.
„Možná toho trochu dnes lituji,“ říká.

Sice ztratil výsadní postavení ve své straně, ale stránky novin plní stále. A nejen je. Například na náš rozhovor přijel s televizním štábem. „To jsou studenti a natáčejí o mně dokument,“ vysvětlil.

Když přišel do mé kanceláře v Deníku, hned si ho odchytl kameraman, jestli by mohl ještě jednou vyběhnout schody, jako že pospíchá na rozhovor. „Zkuste vystřelit jako šíp,“ radil mu kameraman.

Bývalý předseda české vlády neodmlouval a hned vyšlápl svižným tempem schody ještě jednou.
Pak si studenti ještě natočili část našeho rozhovoru a odešli. Snad dokument někdy uvidíme.

Také jsem zvědavý, na jaký post se Jiří Paroubek připravuje. Přijde mi zvláštní, že by chtěl být jen poslancem, zvláště když je stále tak aktivní. Třeba opravdu bude za dva roky hejtmanem Ústeckého kraje.

Autor: Vladimír Mayer

26.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Britská premiérka Theresa Mayová.
1 22

Mayová bude jednat s Trumpem. Chce hájit dohodu s Íránem

Situace v hotelu po pádu laviny.
25

Nová naděje. Z trosek italského hotelu po pěti dnech zachránili tři štěňata

Fašistický převrat měl začít v Brně. Cíl? Totalitní stát podobný Itálii

Brno - Čtyřiaosmdesát let uplynulo v neděli od neúspěšného pokusu o fašistický převrat v brněnských Židenicích. Událost si na místě připomenou lidé v prvorepublikových uniformách.

Desátek už nestačí. Církvi mají pomoci vyšší příspěvky od farníků

Církvím v Česku sice začal stát v posledních letech vracet majetek, který jim od padesátých let minulého století zestátňoval komunistický režim, ale na druhou stranu nyní církvím postupně klesají státní příspěvky určené na jejich chod a dále budou klesat až k nule.

Český agrární diplomat kvůli Trumpovi možná do USA nezamíří

Praha - Nový český agrární diplomat, který měl letos nastoupit do Spojených států amerických, možná do zámoří nezamíří. Ministerstva se rozhodnou těsně před jeho jmenováním. Bude záviset i na tom, zda bude nová americká administrativa v čele s prezidentem Donaldem Trumpem zavádět dovozová cla. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). ČR má v zahraničí čtyři agrární diplomaty, další tři měli letos nastoupit. Kromě USA by měli zamířit do Japonska a Libanonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies