Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroubek: Šetřit musí manažeři státních podniků

Praha /EXKLUZIVNĚ PRO DENÍK/- Sociálním demokratům se nelíbí vysoké odměny vedení státních firem. Lídr ČSSD Jiří Paroubek Deníku řekl, že pokud ve svých postech budou chtít zůstat i po volbách, budou se muset uskromnit.

30.4.2009 45
SDÍLEJ:

Jiří Paroubek.Foto: DENÍK/Karel Pech

Za týden se ujme vlády premiér Fischer. Je už personální složení kabinetu domluvené?
Na 80 procent. Dolaďují se poslední jména. K našim kandidátům nebyly žádné vážnější připomínky.

Místopředsedy se mají stát za ČSSD Jan Kohout a za ODS Martin Barták. Nevadí vám Bartákova nominace vzhledem k posledním odhalením o působení českých vojáků v Afghánistánu?
Není to koaliční vláda. Návrhy druhé strany neprocházejí schvalováním druhé strany. Mně tam vadí několik jmen. Pan Barták k nim patří. Armáda není dlouhodobě v dobrém stavu. Ukazuje se, že jsme měli pravdu, když jsme říkali, že do misí nemáme dost kvalitních lidí. Teď došlo k tragikomické události, kdy se jedna jednotka sebrala a odešla z boje. My na ministerstvo obrany nebudeme na oněch šest měsíců vysílat ani náměstka. Ten resort se musí změnit od základu, ale to bude až povolební úkol. Otazníky vzbuzují i další jména.

Která?
Ministryně spravedlnosti Kovářová, ale také ministryně zdravotnictví Jurásková – pokud bude ve vleku náměstka Šnajdra. Výhodou těchto dam je, že nejsou moc známé. To, jak se prezentovala kandidátka na ministerstvo spravedlnosti, je poněkud netradiční.

Máte snad něco proti sexu před jídlem a jídle po sexu? O tom totiž paní Kovářová jako autorka sci-fi knížek pod pseudonymem Ida Sebastiani hovořila jako o svém koníčku.
V liberální české společnosti to asi lidé ocení, ale podle mne by si člověk měl některé věci nechávat pro sebe.

Jak to dopadne s kandidáty zelených na školství a kulturu?
S ohledem na to, že z dohody vyskočili lidovci a na ministerstvo kultury nikoho nenavrhnou, předložím panu Fischerovi za ČSSD nominaci na ministra kultury, kterým by měl být pan Václav Riedlbauch. Myslím, že to je vynikající jméno, člověk, který v rámci české kultury požívá velké prestiže.

A školství získá pan Dürr za zelené nebo paní Kopicová za ODS?
Vypadá to na paní Kopicovou, ale tady panu Fischerovi nezávidím, protože jde o výběr mezi špatným a ještě horším.

Ani vaši kandidáti se ale nevyhnuli kritice. Nejvíc ho dopadlo na hlavu Martina Peciny, který nemá s vnitrem žádné zkušenosti a navíc se hlavně stará o to, jak zajistit svůj návrat do čela antimonopolního úřadu.
Pan Pecina vyčká právního rozboru a pokud souběh obou funkcí nebude možný, pak se postu předsedy ÚOHS vzdá. Nechápu ale, proč se dostal právě on do hledáčku médií. Vždyť v podobné pozici je asi dvanáct členů vlády, včetně pana premiéra Fischera. Podle mne není správné těmto vrcholovým úředníkům bránit v návratu do současných funkcí, pokud nedojde k zákonem nepovolenému střetu zájmů.

Ministerská zkušenost ale může být i start k delší vládní kariéře.
Nevylučuji to. Nemyslím ale, že by to byl masový jev. Stínoví ministři za ČSSD, třeba Luboš Zaorálek na zahraničí nebo Milan Urban na průmyslu, se nemusejí o své posty bát. S nimi nadále počítám. Jan Kohout může plnit roli prvního náměstka. Záleží pochopitelně na jeho výkonu ve vládě.

Odstupující ministr vnitra Ivan Langer uvedl, že noví minis-tři by si měli ponechat stávající náměstky. Zůstanou tedy i na vnitru?
Představa, že by si pan Pecina na ministerstvo přivedl jednu sekretářku a resort by dál po telefonu řídil pan Langer, je nepřijatelná. Netvrdím, že dojde k zemětřesení, ale nikdo nemůže počítat, že tam zůstane kompletní vedení, v něž máme absolutní nedůvěru. My chceme, aby předvolební kampaň proběhla férově. Žádné další Kubiceho zprávy a další lumpárny, které můžeme od pana Langera očekávat.

Budeme chtít mluvit o velvyslancích

Budete chtít ovlivnit i výměny na postech velvyslanců? Současný ambasador v Izraeli Michael Žantovský má přejít na post do Londýna. Do Tel Avivu má namířeno náměstek Tomáš Pojar. Washingtonský velvyslanec Petr Kolář se má přesunout do Moskvy a v Paříži má Česko reprezentovat Kateřina Lukešová.
Tyto návrhy jsou dělány horkou jehlou, jejich autorem je spíš než pan Schwarzenberg nějaká samozvaná samospráva velvyslanců. Například jeden z nejslabších velvyslanců Žantovský nemá v Británii co dělat. Tam by se hodil člověk formátu Petra Koláře. Ten ale zase nemá co dělat v Moskvě, protože to není jeho specializace a Rusko by jeho příchod nemuselo vnímat zcela pozitivně. Každý by měl jít na místo, které mu přísluší. Pokud jde o velvyslance v Paříži, mělo by jít o frankofilsky orientovaného člověka. Například paní Marie Chatardová, která byla velvyslankyní ve Švédsku, je odborníkem takového typu. Vláda, již by vedla sociální demokracie, chce zkrátka dělat svou zahraniční politiku. A jistě není v jejím zájmu, abychom měli slabého velvyslance ve Velké Británii. Ty věci je třeba začít dělat jinak. Ne jak se to komu hodí, ale jak je to rozumné.

Fischerova vláda podle vás není koaliční, ale všichni ji berou jako prodlouženou ruku ODS a ČSSD. Nebo jde o mylný pohled?
Bude to autonomní vláda, která bude své kroky konzultovat jak s ODS, tak s námi. My hned na začátku řekneme, co jsou naše priority, tedy kvalitní dokončení předsednictví, zreálnění rozpočtu na tento rok a příprava na ten příští. A samozřejmě neustálá práce na protikrizových opatřeních. V tom je potřeba postupovat ve shodě.

A odvolání nejvyšší státní zástupkyně Vesecké?
Bylo by ideální, kdyby k němu přistoupila Fischerova vláda, ale pokud na to nedojde, udělá to vláda ČSSD.

Hlavním mottem kampaně bude ekonomická situace. ODS tvrdí, že rozhážete, co ona naspořila. Budete šetřit, nebo skutečně přidáte všem hodně, ale na dluh?
Z některých našich představ samozřejmě budeme muset slevit. Propad státních příjmů bude kolem sto miliard, nárůst výdajů až 70 miliard. Tomu musíme přizpůsobit svou politiku. Naším hlavním zájmem je zmírnit dopady krize na životní úroveň lidí. Řada z bodů našeho sociálního programu se tak může posunout až do dalšího volebního období. Teď jde o to zachránit ze sociálního státu co nejvíc, pomáhat vytvářet pracovní příležitosti, protože nejdůležitější je, aby lidé měli práci a podniky zakázky.

Takže chcete šetřit. Co řeknete manažerům Lesů ČR, tedy státního podniku, kteří si pořídili luxusní audi za osm milionů?
Jednotlivé excesy se asi objeví vždycky. Osobně mě to mrzí, protože o novém generálním řediteli Lesů ČR mám velmi dobré mínění. Nicméně tohle je ohromná chyba. Pokud existuje cesta k vrácení těch aut, bylo by to správné. Jezdit by měli poněkud skromnějšími vozidly. Šetřit by měli především ti, kdo jsou nahoře. Špičkoví manažeři by si sami měli snížit platy až o polovinu. A rozhodně by jejich výši měli zveřejnit. My také po případném volebním vítězství budeme o jejich dalším působení na těchto postech uvažovat i podle toho, jak se k tomuto problému postaví, a to včetně snížení motivačních odměn.

ČSSD sází na chytré blondýny

Spor v ČSSD se objevil kolem kandidátek. V Ústeckém kraji by měla kandidovat herečka Kateřina Brožová. V Ústeckém kraji to ale vzbudilo velký odpor současných poslanců. Proč?
Paní Brožová je výborná herečka, která dlouhodobě s naší stranou spolupracuje a určitě by byla pro kandidátku přínosem. Do toho procesu ale nijak nezasahuji. Koneckonců musí ji navrhnout některá z okresních organizací a schválit ji krajská konference. Pokud se ohradili někteří současní poslanci ČSSD, pak se tomu usmívám. Ti, kteří pracovali a stojí za nimi místní občané, strach mít opravdu nemusí. Předpokládám, že většina dnešních zástupců strany ve sněmovně své posty obhájí. Nechápu ale třeba kritiku poslance Vlastlimila Aubrechta, který hovoří o jakémsi amatérismu. On přitom podporu z místa bydliště nemá. Na kandidátce do komunálních voleb propadl z předního umístění až hodně dozadu.

Se ženami vůbec máte jisté trable. Zvláště když jde o atraktivní blondýny. Proti kandidátce na místopředsedkyni Aleně Borůvkové se také vznesla vlna odporu.
Po neúspěšné volbě místopředsedkyně na sjezdu přišla jediná organizace, a to pražská, s konkrétním návrhem. Paní Borůvková je členkou strany, je to vzdělaná mladá dáma, která hovoří pěti jazyky a působila v Německu po boku svého manžela – diplomata. Odtud také Borůvkovy znám, ale je nesmysl, že bych já, nebo dokonce moje manželka, měl na její nominaci jakýsi vliv. Zapšklost některých funkcionářek ze Sociálnědemokratických žen, jejichž jméno pohříchu nikomu nic neřekne, je možná pochopitelná. Už méně, proč paní Borůvkovou nekritizovaly ve stranických orgánech, ale do médií.

Nechápu, proč by vaše žena nemohla upozornit na šikovnou ženu do vedení ČSSD, ale o to nejde. Spíš mě zaujalo, že paní Borůvková předem odmítla možnou povolební spolupráci ČSSD s KSČM. Přitom první místopředseda Sobotka v podpoře menšinové vlády komunisty nic špatného nevidí.
My se budeme snažit o získání nadpoloviční většiny ve sněmovně, což by nám umožnilo plně realizovat náš program. I v tom případě bychom ale zřejmě nabídli koaliční spolupráci třeba lidovcům, pokud se do sněmovny dostanou. O Zelených nemluvím, protože ti už zřejmě definitivně skončili. Hlas pro komunisty je hlasem pro minulý neúspěch. A pro ODS hlasem pro neúspěch čerstvý. Topolánkova vláda totiž za dva a půl roku nic nepředvedla a voliče zklamala.

Takže co zbývá?
Pro nás je rozhodující plnění slibů, které voličům dáme. A pro to bychom eventuálně hledali podporu u dalších politických subjektů. V případě sociálních věcí u KSČM, v případě zahraničněpolitických a bezpečnostních u ODS.

Na základě nějaké formalizované dohody?
Dávám přednost ústní dohodě k jednotlivým zákonům.

Velkou koalici s ODS nepřipouštíte?
Pokud by došlo ke stejnému patu jako v roce 2006, bylo by to bolestné, ale asi nejčestnější řešení. Rozhodně vůči voličům férovější než kupování politických přeběhlíků. Nicméně předpokládám, že k tomu nedojde a velká koalice s ODS je pro mne momentálně téměř vyloučená.

Autor: Kateřina Perknerová

30.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 45
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
4

Domy jako ze sci-fi. Můžete je mít třeba už příští rok

Billboardy kolem D1 a D46.
7 10

Nelegální reklama zůstává, stát je pozadu

Legendární Jumbo Jet mizí z oblohy. Objednávky na nové nejsou

Letadlo, které změnilo byznys a umožnilo velký rozmach dálkových letů, pomalu míří do důchodu. Éra Boeingu 747, známého také jako Jumbo Jet, končí.

Povinné plavání. Některým školám dělají potíže peníze a musejí předělat rozvrh

/ANKETA/ Letošní školní rok přinesl žákům prvního stupně základních škol jednu novinku: povinný plavecký výcvik. I když plných 95 procent škol děti už dříve k vodě posílalo, příkaz zajistit školákům nejméně 40 hodin plaveckého výcviku přidělal nejednomu řediteli vrásky na čele. Na plavání totiž nemají peníze.

Houbaři, pozor! Nemocnice hlásí otravy z hub

/ANKETA/ „Interní ambulance nymburské nemocnice je každoročně mezi prvními, kdo zjistí, že houby konečně rostou.“ To říká s trochou nadsázky lékařka zmíněného oddělení Šárka Klimešová.

Rohovinu nosorožců spolykal oheň. Kupujeme život zvířat, řekl ochranář

/FOTOGALERIE/ Zoo Dvůr Králové po třech letech v úterý odpoledne spálila zásoby nosorožčí rohoviny. Demonstrativně tím upozornila na nelegální obchodování se surovinou, kvůli níž pytláci vyvražďují zvířata ve volné přírodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení