Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda není z morálního hlediska oprávněna vést tuto zemi, říká Paroubek

ROZHOVOR - Sociální demokraté o víkendu zvolí nové vedení a vúterý chtějí svrhnout kabinet. "Chceme svrhnout vládu, protože nelze tolerovat věci, které vyšly na povrch," říká pro Deník předseda ČSSD Jiří Paroubek

20.3.2009 72
SDÍLEJ:

"Chceme svrhnout vládu, protože nelze tolerovat věci, které vyšly na povrch," říká předseda ČSSD Jiří ParoubekFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Příští týden se pokusíte vyslovit nedůvěru vládě. Uspějete?
Bylo to vážné rozhodnutí. Poté, co vpondělí Česká televize zveřejnila zásadní informace ohledně kauzy Topolánek, Dalík, Wolf jsme došli kzávěru, že tahle vláda opravdu není zmorálního hlediska oprávněna vést tuto zemi.

Vadí vám nejvíc podezření ze zneužití státní dotace, premiérovo angažmá nebo Dalíkova snaha nevysílat onu reportáž?
Všechny ty věci jsou nepřijatelné. Víte, my jsme nepočítali stím, že během předsednictví budeme vyvolávat hlasování o nedůvěře, zavírali jsme oči nad pochybeními vlády. To, co vyplavalo na povrch, ale tolerovat nelze. Přidal bych ještě jeden aspekt. Policie, která prověřuje kauzu zneužití významných částek zveřejných zdrojů Wolfovou firmou, už byla před uzavřením případu. Státní zastupitelství, jež věc dozoruje, vše zdržuje a prodlužuje, jakoby na politickou objednávku.

Takže kauza Čunek číslo dvě?
Ano. Vládní garnitura se vysmívá běžnému občanovi. Dává najevo, že pokud je tu někdo, od jehož hlasu se odvíjí existence vlády, dostává se mu jiného zacházení ze strany orgánů činných vtrestním řízení než obyčejnému člověku.

Ombudsman Otakar Motejl pravil, že je to hrůza.
Pan Motejl ztoho omdlévá, když jsem ho viděl vtelevizi, měl jsem o jeho zdraví vysloveně starost. Pro člověka správním uvažováním a morálním kreditem jeho typu je to děsivé. Bude-li někdy sociální demokracie sestavovat vládu a já na to budu mít vliv, tak nikdy touto cestou nepůjdu – i kvůli těmto hrůzným zkušenostem.

Na svržení vlády ale nemáte dost hlasů. Jednáte snezařazenými poslanci?
Jednání probíhají ve všech částech politického spektra, hovoříme skomunisty i nezařazenými. Myslím, že je na svědomí každého poslance, zda je možné nechat lidi jako je Dalík či ministr vnitra Langer dál vládnout této zemi.

Lidoveckému rebelovi Ludvíku Hovorkovi vadí, že vláda chce privatizovat Letiště Praha. Je za jeho obavou nevhodná doba pro prodej nebo strach zneprůhlednosti?
Vrozhovoru pana redaktora Bártka sMarkem Dalíkem zaznělo, že je třeba ještě dodělat věci za miliardy. Obávám se, že to je podstata celého problému. Očekávané privatizační výnosy mohou být důvodem, proč se vláda za každou cenu drží svých funkcí a bojuje za ně tak neférovým způsobem. Každému rozumnému člověku přece musí být zřejmé, že pokud by se letiště mělo prodávat, pak rozhodně ne vtéto době.

Na sjezdu ČSSD poprvé vystoupí i prezident Václav Klaus, donedávna čestný člen a zakladatel ODS. Co vám přijde sdělit? Naznačí třeba to, koho by pověřil vládnutím po vyslovení nedůvěry Topolánkově kabinetu?
Prezident se určitě bude chovat přísně ústavně. Vláda může do evropských voleb vládnout vdemisi. Pak by měla nastoupit úřednická vláda odborníků, na jejímž složení by se musely politické strany dohodnout. Ta by měla zemi dovést kpředčasným volbám ke konci letošního nebo na jaře příštího roku.

Takový užší tým nestranických odborníků by možná zemi, která bude čelit dopadům ekonomické krize, výrazně prospěl.
Určitě by to bylo jisté východisko. Vláda Mirka Topolánka se svými reformami neuspěla, veřejnost je odmítla. Pro úřednickou vládu jsou typické kompromisy, což by byl pokrok oproti stavu, kdy Topolánek spřevahou jednoho Melčáka či Wolfa silou prosazuje svá řešení a sopozicí vůbec nediskutuje.

Premiér tvrdí, že vyděračské a zákulisní manýry jsou ale vlastní právě vám. Má prý důkazy, že jste zmanipulovali loňskou prezidentskou volbu.
Nevím, o čem mluví vsituaci, kdy ta volba byla veřejná.

Právě o tom, že jste zařídili, aby neprobíhala tajně.
To, že všichni museli ukázat, jak hlasují, považuji za přednost. Pro občany to bylo mnohem přehlednější.

Mirek Topolánek říká, že za vším stojí váš poradce Petr Dimun. Ptal jste se ho na to?
Petr Dimun nastoupil jako šéf sekce marketinku vLidovém domě letos vlednu, tedy rok po volbě prezidenta.

Pro ČSSD ale pracoval už tehdy.
Byl jejím členem, ČSSD ho neplatila a já samozřejmě nevím, co dělal ve volném čase.

Neúkoloval jste ho?
Ne. Byl jedním zmnoha aktivistů, snimiž se stýkám. Pan Dimun je velice schopný člověk. Celá ta kauza se objevila ve chvíli, kdy vláda potřebovala vypustit kouřovou clonu, Zpravodajské služby se do vypracování té zprávy pustily až poté, co se Petr Dimun stal zaměstnancem ČSSD.

Chcete říct, že takhle znělo premiérovo zadání?
Zadání pro zpravodajskou službu musí projít vládou. Rád bych se zeptal pana premiéra, zda má na takový úkol usnesení vlády, když o panu Dimunovi mluvil jako o Pošťákovi. To je zřejmě krycí jméno Petra Dimuna zoperativních spisů. Jenže premiér do nich nemůže nahlížet. Pokud postupuje jinak, než že prostřednictvím vlády zadá úkol a čerpá až zvýsledné zprávy, pak zneužívá Bezpečnostní informační službu. Už to samo o sobě by byl důvod kjeho odvolání.

Přes to všechno se Topolánkově ODS daří dohánět vpreferencích sociální demokracii. Poslední výzkumy STEM a CVVM hovoří o osmi, respektive čtyřech procentech rozdílu. Kde děláte chyby?
Vždy jsem mírnil přílišnou euforii zloňského prosince, kdy vrcholila krize vODS a my jsme byli po vítězných krajských volbách. Je jasné, že 44 procent preferencí jsme si udržet nemohli. Pokud jsme dnes těsně pod hranicí 40 procent, jsou to velmi slušná čísla.

Jenže ODS vám už dýchá na záda.
Šla nahoru, což je především dáno předsednictvím EU. Tento efekt nastává vkaždé zemi. Náš očekávatelný výsledek je mezi 35 a 40 procenty. Pro vládní koalici je vážné, že ODS zřejmě luxuje hlasy příznivců lidovců a zelených. Obě tyto menší strany se tak pohybují na hranici volitelnosti. Podle posledního modelu STEM by sociální demokracie měla 92 a tři koaliční strany 83 mandátů.

Proč by to ale mělo být vážné pro ODS? Jestli volby vyhrajete, vy se budete muset rozhodnout pro velkou koalici sODS nebo menšinovou vládu spodporou KSČM.
Menšinová vláda se dá udělat sjakoukoli průřezovou podporou. Velkou koalici sODS vyloučit nemohu, ale je to pro mne naprosto krajní řešení. Vcivilizovaných zemích je to poměrně běžné východisko. Preferoval jsem ho i po minulých volbách, kdy ve sněmovně došlo kpatu. Rozhodně by bylo slušnější než cesta politické korupce dvou poslanců zvolených za ČSSD. Reformy, které udělala Topolánkova vláda, by vtom případě měly daleko přijatelnější podobu.

Tuhle variantu nabídnete sjezdu ČSSD?
Naprosto ne. Jde o nejzazší možnost. Já dávám přednost spojenectví s menšími středovými stranami. Je teď na nich, aby se diferencovaly, odpoutaly od ODS a získaly potřebné hlasy pro vstup do sněmovny.

Na sjezdu budete volit nový tým, který má ČSSD dovést kvítězství ve volbách do sněmovny. Má vaše strana takové lidi?
Vposledních týdnech jsem o tom hodně uvažoval. Vpříštím roce a půl nás čekají tři volební kampaně pro čtyři typy voleb. Naší ambicí je vyhrát volby do sněmovny, Evropského parlamentu, uspět vkomunálních volbách a mít výrazně lepší výsledek vsenátních doplňovacích volbách. To bude klást ohromné nároky na lidi ve vedení sociální demokracie. Musí to být lidé, kteří chtějí a umějí vítězit.
Votázce modernizace strany už se nám hodně podařilo, ale ten projekt by podle mne měl postupovat rychleji. Zcela nepochybně i na něm bude záviset, jaký výsledek ČSSD bude mít ve volbách do sněmovny.

Uhlídáte si, kdo se za vaši stranu do sněmovny dostane? Nebo se zase záhy dočkáme přeběhlíků?
Přeběhlictví je určitá nemoc.Všechny politické strany by měly uvažovat, jak ji překonat. Po zkušenostech, které jsme získali vtomto volebním období, budou kraje a okresy uvažovat trochu jinak. Budou chápat, že každý hlas může rozhodovat o osudu milionů lidí. Prosazení některých zdravotních nebo sociálních zákonů spomocí pánů Melčáka, Pohanky, Wolfa či Snítilého poškodily statisíce lidí. Odpovědnost za to nesou tito pánové, ale také organizace, které je do těch funkcí vyslaly. Na druhou stranu je třeba se zdržet různých paranoidních představ.

Takže nebudete prosazovat Rathův model, kdy každý zastupitel musel podepsat slib, že vpřípadě porušení programu či přeběhlictví zaplatí straně čtyři miliony korun?
Takový model nepreferuji. Budu ale žádat od našich okresních a krajských organizací určité záruky, že za své kandidáty berou odpovědnost.

Autor: Kateřina Perknerová

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 72
SDÍLEJ:
Stanislav Šulc.
9 14

Komentář Stanislava Šulce: Politiky zbavená kauza Čapí hnízdo

Jiří Kajínek hraje fotbal v Třemošnici
1 15

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko. Několik tisícovek domácností v jižních Čechách je stále bez elektřiny. Mimo provoz také stále zůstávají některé železniční tratě.

Smršť zranění kosí hvězdy. Jsou tenisté přepracovaní?

Na kurtech připomínají nezničitelné superhrdiny. Roger Federer, Novak Djokovič, Andy Murray ti všichni umějí s tenisovou raketou v ruce věci, nad kterými se méně talentovaným jedincům tají dech. Přesto to ale jsou normální lidé, ne nezničitelné stroje na úspěchy. Poslední týdny to dokazují víc než kdy jindy.

AUTOMIX.CZ

Sen chalupářů. Nadšenec si z VW postavil pojízdnou chatku, jezdí až 160 km/h

Proč jezdit na chatu, když můžete jezdit přímo s chatou? Tohle sice nebyla záminka pro stavbu tohoto kuriózního vozidla, ale na pojízdné chatce si najde výhody snad každý. Je dílem britského mechanika a trochu překvapivě opravdu může i na silnici.

Odcházející stratég Washingtonu: Trumpovo prezidenství je u konce

Kontroverzní Trumpův poradce a bývalý šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News Steve Bannon končí. Výpověď podal údajně už na začátku srpna, tedy před svými nejnovějšími skandálními výroky na adresu pravicových radikálů v Charlottesville. Po odchodu z Bílého domu prohlásil, že Trumpovo prezidentství, za které od počátku bojoval, skončilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení