Jeden z hlavních podezřelých pracoval v severních Čechách v minulosti jako zbrojíř městské policie. Pavel Hanták z ÚOOZ potvrdil, že zbrojíř byl zaměstnán u jedné z městských policií na Teplicku.

Deník již začátkem března přinesl snímky ze zásahu policejního komanda v Alejní ulici ve středu Teplic, kde odpoledne poblíž gymnázia na parkovišti komando policejních zakuklenců zadrželo muže a v poutech je odvezly.

Hanták k fotografiím Deníku uvedl, že k zátahu detektivů ÚOOZ společně s Útvarem rychlého nasazení došlo 9. března 2011. K zadržení pětice hlavních podezřelých vyrazili ve chvíli, kdy na parkovišti v centu Teplic prodávali větší množství zbraní.

Jednalo se o deset samopalů vzor 61 Škorpion s tlumiči, jedna pistole české výroby (ČZ vzor 50) s tlumičem, a dokonce i kulomet vzor 59. Všechny zbraně jsou české výroby. Potom bylo v rámci ČR zadrženo dalších deset osob, které měly podle detektivů se skupinou prodejců zbraní obchodovat.

Garážový čaroděj

Důležitou roli v obchodování měly severní Čechy. Tam byla v garáži rodinného domu jednoho z obviněných nalezena dílna. V ní z nefunkčních zbraní zbrojíř vyčaroval střelbyschopné automatické zbraně.

„V dílně byly znehodnocené zbraně podle požadavků odběratelů upravovány do střelbyschopného stavu. O profesionálním vybavení dílny svědčily například i komorové výstružníky, upravené na různé tvary nábojových komor pro samopaly i pistole. Bez těchto nástrojů není možné funkční zbraň vyrobit. Skupina, do které patřil i zbrojíř, se podle našich poznatků specializovala na úpravu původně znehodnocených, zejména vojenských, střelných zbraní. Po jejich uvedení do střelbyschopného stavu zbraně prodávali zájemcům. Protože těžiště případu je na Teplicku, vyšetřování dozoruje Okresní státní zastupitelství v Teplicích,“ uvedl Hanták

Dodal, že na případu pracovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od května loňského roku. Informace získali svou operativní činností v kriminálním prostředí. Měli tedy informace od svých informátorů, lze předpokládat, že poté byly nasazeny i odposlechy podezřelých osob. Zjištěné údaje ukazovaly, že se detektivům podařilo narazit na organizovanou skupinu, která se měla zabývat úpravou znehodnocených zbraní a jejich nelegálním prodejem.

Hanták k případu dále uvedl, že vyšetřování případu přivedlo detektivy nejprve k pětici mužů ve věku od 45 do 55 let ze severních Čech. Jednalo se o tři Čechy a dva Albánce, z nichž jeden Albánec se na našem území zdržoval nelegálně.

Obchodní partneři

Detektivové postupně zmapovali i osoby, které měly zájem o jednotlivé komponenty, doplňky, součásti ke zbraním, a střelivo. Není vyloučeno, že od této skupiny nakupovaly i kompletní zbraně. Deset „obchodních partnerů“ bylo při zátahu v severozápadních Čechách a na jižní Moravě rovněž zadrženo.

Pětice hlavních podezřelých byla obviněna z nedovoleného ozbrojování a účasti na organizované zločinecké skupině. Při prokázání viny jim hrozí až 10 let vězení. Jsou zatím ve vazbě.

Zbylých 10 osob ve věku od 30 do 60 let je stíháno na svobodě. Jsou obviněny z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí dva roky za mřížemi.

Domovní prohlídky

Detektivové byli spokojeni, protože při domovních prohlídkách zajistili desítky krátkých a dlouhých palných zbraní jako jsou samopaly vzor 58, samopaly vzor 61 Škorpión, pistole různých značek a ráží, velké množství zakázané munice, také zakázané doplňky ke zbraním jako jsou tlumiče a hlavní části zbraní – hlavně, rámy a závěry.

Podle předběžného vyjádření experta z odvětví balistiky, jsou zajištěné zbraně československé výroby velmi profesionálně upraveny. V případě samopalů se například jednalo o původně znehodnocené vojenské zbraně. V garážové dílně byly znovu zprovozněné do plně funkčního režimu střelby jednotlivými ranami i dávkou.

K finanční stránce utajeného obchodu se zbraněmi Hanták uvedl, že jenom za poslední rok si skupina přišla na statisíce až miliony korun.

Cena jednoho znehodnoceného samopalu Škorpión se pohybuje řádově v rozmezí od jednoho do dvou tisíc korun. Funkční zbraň je naopak možné na černém trhu prodat až za třicet tisíc korun. Výhodou samopalu Škorpión jsou malé rozměry. Proto je dobře přenosný. O dalších zhruba osm tisíc korun zvedne konečnou cenu Škorpiónu tlumič.

Hodnotu zajištěných zbraní a jejich komponentů na černém trhu odhadují detektivové ÚOOZ na více než půl milionu korun.