VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Péče navíc za peníze? Prezidentští kandidáti většinou nejsou proti

Praha /INFOGRAFIKA/ – Budoucí český prezident, jehož si zvolíme přímo, může zákony vetovat. Do jejich tvorby mu ale zasahovat nepřísluší, stejně jako do politiky ministerstva zdravotnictví nebo činnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jeho silný názor na kvalitu a rozsah poskytované péče však ovlivňuje směřování a objem státem garantovaných služeb.

2.12.2012 13
SDÍLEJ:

Zleva Jiří Dienstbier, Miloš Zeman, Jan Fischer a Přemysl SobotkaFoto: Deník/Divíšek Martin

V příštích pěti letech se zdravotnictví v Česku zásadně promění, bude rapidně ubývat akutních lůžek, zruší se řada menších nemocnic, hlavním dirigentem se v tomto resortu stanou zdravotní pojišťovny. Jak do očekávaného vývoje zapadá plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zavedení zhruba 70 nadstandardních výkonů, které by si lidé platili? Co o této možnosti soudí uchazeči o Hrad? A jak jejich anonymní odpovědi podle vylosovaných čísel hodnotí onkolog Pavel Klener a odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál?

CO JE NADSTANDARD VE ZDRAVOTNÍ PÉČI

Zavedení nadstandardů umožnila novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která začala platit v prosinci 2011. Od 1. ledna 2012 si pacienti mohou připlatit za odlehčenou sádru, speciální oční čočky a některá očkování. Pojišťovna jim tedy uhradí sumu ve výši standardní varianty, pacient si doplatí zbytek. Od července si lze také za příplatek několika tisíc korun vybrat operatéra nebo gynekologa. Tuto možnost využívá minimum pacientů. Zatím je do nadstandardů zahrnuto zhruba 20 položek, další by mohly přibýt za rok. Odborné lékařské společnosti se ale k formulaci nadstandardních výkonů stavějí vlažně, proto zveřejnění seznamu vázne. Kritici nadstandardů tvrdí, že nejschůdnější cestou je definice zdravotní péče, na niž mají ze zákona nárok všichni, a následné zavedení komerčního připojištění na luxusnější, čili nikoli nezbytnou léčbu.

Prezidenti

Jste pro široké uplatnění nadstandardů ve zdravotní péči?

Číslo 1 – Miloš Zeman
Jsem přesvědčen o tom, že žena, která si chce nechat odsát tuk z břicha, nebo muž, který chce zlaté zuby, by v každém případě měli platit nadstandard.

Číslo 2 – Zuzana Roithová
Vždy jsem prosazovala platby za nadstandardní péči jako volbu jen za podmínky, že existuje alternativa plně hrazené péče a že je pacient poučen a může se svobodně rozhodnout. Je to cesta, jak odstraňovat klientelismus a šedou ekonomiku ve zdravotnictví.

Číslo 3 – Jana Bobošíková* vyřazena
Příliš tomuto pojmu nefandím. Za klíčovou považuji individualizaci vztahu pacienta a lékaře. Každý občan by měl mít přehled, kolik do zdravotnictví vkládá peněz, a spolurozhodovat o tom, na co budou vynaloženy.

Číslo 4 – Karel Schwarzenberg
Pokud nám na to stačí peníze, pak ano.

Číslo 5 – Tomio Okanuta* vyřazen
Co myslíte nadstandardem? Pokud někdo chce mít v pokoji mažoretky nebo vodní postel, tak ať si za to připlatí. Máme-li ale na mysli nejlepší dostupnou péči v daném okamžiku, tak tohle skutečně považuji za standard, na který bychom měli mít všichni právo. Za nadstandard nepovažuji ani nejrůznější upřednostňování u operací – v praxi by to znamenalo, že ti, co mají peníze, by byli operováni přednostně, ale ta řada je nekonečná, takže ti, co by si nepřiplatili, by se nemuseli nikdy dočkat. Ve veřejném zdravotnictví ovšem nějaké luxusní nadstandardy nemají moc co dělat – vytvářejí dva druhy pacientů – ty lepší a ty horší – a to není dobré pro nikoho. Bohatí lidé, co chtějí nadstandard už dnes, mají na výběr spoustu soukromých zdravotnických zařízení, kde si zcela legálně mohou připlácet k péči hrazené z pojištění.

Číslo 6 – Jiří Dientsbier
Prosazuji rovný přístup k veřejným službám, včetně školství a zdravotnictví. Jsem proti rozlišování lidí na ty, co mají na nadstandardní péči, a na ty, co na ni nemají. Všichni, co si platí zdravotní pojištění, mají nárok na stejně kvalitní péči. Šetření státu na úkor pacientů považuji za sprosťárnu.

Číslo 7 – Vladimír Franz
Jde o to, co se pod pojmem nadstandard rozumí. Rozhodně odmítám, aby se zdravotní péče dělila na tu pro bohaté a pro chudé a tím se lišila i její kvalita. Zároveň vím, že špičková zdravotní péče stojí hodně peněz, a těch se nedostává. Je však otázkou proč. Je nutné se ptát, proč například některé nemocnice nakupují už tak drahé diagnostické přístroje za předražené ceny?

Číslo 8 – Přemysl Sobotka
Ano. Nadstandardy vlastně vždycky, i za komunistů, existovaly. Nyní se koaliční vláda pokouší o jejich legalizaci, zakotvení
v daňovém systému a zrovnoprávnění. Jde o to, dát šanci připlatit si a mít záruky nadstandardních výkonů a služeb všem. I těm, co nechtějí uplácet.

Číslo 9 – Vladimír Dlouhý* vyřazen
Ano, pokud bude kvalitní zdravotnictví dostupné pro všechny. Potom jsem pro nadstandard, třeba i vysoký, ale ať si příslušný pacient připlatí. Nemocnice na tom ještě vydělá.

Číslo 10 – Táňa Fischerová
Ne, to by zamezilo přístupu širokých vrstev ke zdravotní péči. Také je důležité, jak bude nastaven standard.

Číslo 11 – Jan Fischer
Jsem pro široké uplatnění kvalitní a všem dostupné péče v rámci řádně definovaného a státem garantovaného standardu. Existence nadstandardů nesmí být záminkou k omezování léčby hrazené z veřejného pojištění. Při splnění těchto podmínek jsem pak pro to, aby se poskytování nadstandardní péče řídilo vztahem nabídky a poptávky.

Pavel Klener

Profesor Pavel Klener: Péči za poplatek není třeba zamítat

Pročetl jsem si odpovědi kandidátů na prezidenta označených anonymně čísly 1–11 a moje stanovisko se velmi podobá odpovědi kandidátů uvedených pod č. 2, 9. a 11. Jinými slovy, při státem garantovaném standardu zajišťujícím širokou dostupnost kvalitní zdravotní péče pro všechny občany není třeba zamítat možnost nadstandardní péče za poplatek. I v jiných oblastech nadstandard bez problémů funguje, například v dopravě – příplatek za komfort 1. třídy.

ODHALENÍ: Onkolog, první polistopadový ministr zdravotnictví ČR a čerstvý držitel ocenění Česká hlava Pavel Klener by volil ZUZANU ROITHOVOU, VLADIMÍRA DLOUHÉHO či JANA FISCHERA.

Expert na zdravotní právo Ondřej Dostál: Prezident by měl mít aspoň základní představu o nároku na bezplatnou péči

Jako občané máme právo očekávat, že za povinně odvedené a ne zrovna nízké pojistné (takřka 30 000 korun ročně na osobu včetně kojenců) dostaneme balík bezplatné zdravotní péče, na kterou si v případě nemoci nebudeme muset ještě podruhé připlácet z vlastní kapsy. Toto právo by měl budoucí prezident znát, respektovat a v mezích svých pravomocí hájit. Hodnotím proto, zda prezidentští kandidáti v odpovědích projevili alespoň základní představu o tom, co je onen bezplatný „standard" či „nárok", že je již nyní nějak v zákoně definován a že pouze nad jeho rámec se připlácí na nadstandard.

Ondřej Dostál

Odpověď kandidáta č. 4 z tohoto pohledu považuji za nedostatečnou. Též kandidát č. 1 se problému vyhnul – tedy pokud ví, že estetické operace i velkou část „luxusní zubařiny" již platný zákon z nároku vylučuje a není tedy sporu, že si za tyto zákroky pacienti platí.

Kandidáti č. 3, 5, 8, 9 a 10 testem prošli, ovšem s výhradami. Číslo 8 ukázalo dobrý přehled, ale zde musím přiznat podjatost – jsem alergický na argument „za komunistů se kradlo, dnes se taky krade, vymáhat zákon neumíme, proto ho přizpůsobme realitě". Od prezidenta jako zástupce státu očekávám důraz na dodržování práva a na garance, že dostanu zadarmo to, co už jsem si zaplatil svými daněmi.

U kandidáta č. 5 oceňuji apel na kvalitní péči pro všechny, poslední věta však obsahuje omyl. Pro čerpání „péče zadarmo" není rozhodující, zda je zdravotnické zařízení soukromé, ale zda má smlouvu s pojišťovnou daného pacienta.

Kandidát č. 6 doplňuje garanci rovnosti všech pojištěnců v dostupnosti standardní péče. Zde už lze dát dobré hodnocení.

Nejlépe hodnotím odpovědi č. 2 za trvání na alternativě hrazené péče a současně za zmínku o problému korupce, č. 7 za trefu do vážného problému plýtvání v nákupech předražených technologií a konečně č. 11 za přesnost v mezích třech stručných vět, které však problém dobře vymezují a vytesat je do kamene by nebylo plýtvání kamenem.

ODHALENÍ: Právník Ondřej Dostál by volil JIŘÍHO DIENSTBIERA, ZUZANU ROITHOVOU, VLADIMÍRA FRANZE ČI JANA FISCHERA.

*Kandidáti, které ministerstvo vnitra vyřadilo kvůli nedostatku platných podpisů pod peticí. Všichni se odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu, který o jejich stížnosti rozhodne do 13. prosince.

Autor: Kateřina Perknerová

2.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
11 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Zatímco v první vlně EET podnikatelům postačil často tablet a vhodný program, nyní by měly firmy vybírat pečlivěji. Je jich totiž mnohem více a s náročnějšími podmínkami podnikání.

Rakouskou star zabila sláva. Falco by oslavil šedesátku

Jako první německy zpívající interpret dobyl Ameriku. Liboval si v extrémech a měl sklon k přehánění. Jeho sláva byla vrtkavá a zářil krátce, přesto se stal jedním z největších umělců rakouské hudební scény 80. a 90. let.V neděli by Falco, občanským jménem Johann Hölzel, oslavil 60. narozeniny. Zemřel po autonehodě, která byla možná sebevraždou. Řidič autobusu byl odsouzen, Falco měl v sobě koktejl drog a alkoholu. Dožil se pouhých 40 let.

Zemřel Václav Hanf, který patřil k dětem z vyhlazených Lidic

Po dlouhé nemoci zemřel ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic za druhé světové války. Dožil se 82 let. Informaci České televize (ČT) v neděli potvrdil Památník Lidice. Z takzvaných lidických dětí zůstává naživu 12 lidí, uvedla ČT.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies