VYBERTE SI REGION

Péče navíc za peníze? Prezidentští kandidáti většinou nejsou proti

Praha /INFOGRAFIKA/ – Budoucí český prezident, jehož si zvolíme přímo, může zákony vetovat. Do jejich tvorby mu ale zasahovat nepřísluší, stejně jako do politiky ministerstva zdravotnictví nebo činnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jeho silný názor na kvalitu a rozsah poskytované péče však ovlivňuje směřování a objem státem garantovaných služeb.

2.12.2012 13
SDÍLEJ:

Zleva Jiří Dienstbier, Miloš Zeman, Jan Fischer a Přemysl SobotkaFoto: Deník/Divíšek Martin

V příštích pěti letech se zdravotnictví v Česku zásadně promění, bude rapidně ubývat akutních lůžek, zruší se řada menších nemocnic, hlavním dirigentem se v tomto resortu stanou zdravotní pojišťovny. Jak do očekávaného vývoje zapadá plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zavedení zhruba 70 nadstandardních výkonů, které by si lidé platili? Co o této možnosti soudí uchazeči o Hrad? A jak jejich anonymní odpovědi podle vylosovaných čísel hodnotí onkolog Pavel Klener a odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál?

CO JE NADSTANDARD VE ZDRAVOTNÍ PÉČI

Zavedení nadstandardů umožnila novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která začala platit v prosinci 2011. Od 1. ledna 2012 si pacienti mohou připlatit za odlehčenou sádru, speciální oční čočky a některá očkování. Pojišťovna jim tedy uhradí sumu ve výši standardní varianty, pacient si doplatí zbytek. Od července si lze také za příplatek několika tisíc korun vybrat operatéra nebo gynekologa. Tuto možnost využívá minimum pacientů. Zatím je do nadstandardů zahrnuto zhruba 20 položek, další by mohly přibýt za rok. Odborné lékařské společnosti se ale k formulaci nadstandardních výkonů stavějí vlažně, proto zveřejnění seznamu vázne. Kritici nadstandardů tvrdí, že nejschůdnější cestou je definice zdravotní péče, na niž mají ze zákona nárok všichni, a následné zavedení komerčního připojištění na luxusnější, čili nikoli nezbytnou léčbu.

Prezidenti

Jste pro široké uplatnění nadstandardů ve zdravotní péči?

Číslo 1 – Miloš Zeman
Jsem přesvědčen o tom, že žena, která si chce nechat odsát tuk z břicha, nebo muž, který chce zlaté zuby, by v každém případě měli platit nadstandard.

Číslo 2 – Zuzana Roithová
Vždy jsem prosazovala platby za nadstandardní péči jako volbu jen za podmínky, že existuje alternativa plně hrazené péče a že je pacient poučen a může se svobodně rozhodnout. Je to cesta, jak odstraňovat klientelismus a šedou ekonomiku ve zdravotnictví.

Číslo 3 – Jana Bobošíková* vyřazena
Příliš tomuto pojmu nefandím. Za klíčovou považuji individualizaci vztahu pacienta a lékaře. Každý občan by měl mít přehled, kolik do zdravotnictví vkládá peněz, a spolurozhodovat o tom, na co budou vynaloženy.

Číslo 4 – Karel Schwarzenberg
Pokud nám na to stačí peníze, pak ano.

Číslo 5 – Tomio Okanuta* vyřazen
Co myslíte nadstandardem? Pokud někdo chce mít v pokoji mažoretky nebo vodní postel, tak ať si za to připlatí. Máme-li ale na mysli nejlepší dostupnou péči v daném okamžiku, tak tohle skutečně považuji za standard, na který bychom měli mít všichni právo. Za nadstandard nepovažuji ani nejrůznější upřednostňování u operací – v praxi by to znamenalo, že ti, co mají peníze, by byli operováni přednostně, ale ta řada je nekonečná, takže ti, co by si nepřiplatili, by se nemuseli nikdy dočkat. Ve veřejném zdravotnictví ovšem nějaké luxusní nadstandardy nemají moc co dělat – vytvářejí dva druhy pacientů – ty lepší a ty horší – a to není dobré pro nikoho. Bohatí lidé, co chtějí nadstandard už dnes, mají na výběr spoustu soukromých zdravotnických zařízení, kde si zcela legálně mohou připlácet k péči hrazené z pojištění.

Číslo 6 – Jiří Dientsbier
Prosazuji rovný přístup k veřejným službám, včetně školství a zdravotnictví. Jsem proti rozlišování lidí na ty, co mají na nadstandardní péči, a na ty, co na ni nemají. Všichni, co si platí zdravotní pojištění, mají nárok na stejně kvalitní péči. Šetření státu na úkor pacientů považuji za sprosťárnu.

Číslo 7 – Vladimír Franz
Jde o to, co se pod pojmem nadstandard rozumí. Rozhodně odmítám, aby se zdravotní péče dělila na tu pro bohaté a pro chudé a tím se lišila i její kvalita. Zároveň vím, že špičková zdravotní péče stojí hodně peněz, a těch se nedostává. Je však otázkou proč. Je nutné se ptát, proč například některé nemocnice nakupují už tak drahé diagnostické přístroje za předražené ceny?

Číslo 8 – Přemysl Sobotka
Ano. Nadstandardy vlastně vždycky, i za komunistů, existovaly. Nyní se koaliční vláda pokouší o jejich legalizaci, zakotvení
v daňovém systému a zrovnoprávnění. Jde o to, dát šanci připlatit si a mít záruky nadstandardních výkonů a služeb všem. I těm, co nechtějí uplácet.

Číslo 9 – Vladimír Dlouhý* vyřazen
Ano, pokud bude kvalitní zdravotnictví dostupné pro všechny. Potom jsem pro nadstandard, třeba i vysoký, ale ať si příslušný pacient připlatí. Nemocnice na tom ještě vydělá.

Číslo 10 – Táňa Fischerová
Ne, to by zamezilo přístupu širokých vrstev ke zdravotní péči. Také je důležité, jak bude nastaven standard.

Číslo 11 – Jan Fischer
Jsem pro široké uplatnění kvalitní a všem dostupné péče v rámci řádně definovaného a státem garantovaného standardu. Existence nadstandardů nesmí být záminkou k omezování léčby hrazené z veřejného pojištění. Při splnění těchto podmínek jsem pak pro to, aby se poskytování nadstandardní péče řídilo vztahem nabídky a poptávky.

Pavel Klener

Profesor Pavel Klener: Péči za poplatek není třeba zamítat

Pročetl jsem si odpovědi kandidátů na prezidenta označených anonymně čísly 1–11 a moje stanovisko se velmi podobá odpovědi kandidátů uvedených pod č. 2, 9. a 11. Jinými slovy, při státem garantovaném standardu zajišťujícím širokou dostupnost kvalitní zdravotní péče pro všechny občany není třeba zamítat možnost nadstandardní péče za poplatek. I v jiných oblastech nadstandard bez problémů funguje, například v dopravě – příplatek za komfort 1. třídy.

ODHALENÍ: Onkolog, první polistopadový ministr zdravotnictví ČR a čerstvý držitel ocenění Česká hlava Pavel Klener by volil ZUZANU ROITHOVOU, VLADIMÍRA DLOUHÉHO či JANA FISCHERA.

Expert na zdravotní právo Ondřej Dostál: Prezident by měl mít aspoň základní představu o nároku na bezplatnou péči

Jako občané máme právo očekávat, že za povinně odvedené a ne zrovna nízké pojistné (takřka 30 000 korun ročně na osobu včetně kojenců) dostaneme balík bezplatné zdravotní péče, na kterou si v případě nemoci nebudeme muset ještě podruhé připlácet z vlastní kapsy. Toto právo by měl budoucí prezident znát, respektovat a v mezích svých pravomocí hájit. Hodnotím proto, zda prezidentští kandidáti v odpovědích projevili alespoň základní představu o tom, co je onen bezplatný „standard" či „nárok", že je již nyní nějak v zákoně definován a že pouze nad jeho rámec se připlácí na nadstandard.

Ondřej Dostál

Odpověď kandidáta č. 4 z tohoto pohledu považuji za nedostatečnou. Též kandidát č. 1 se problému vyhnul – tedy pokud ví, že estetické operace i velkou část „luxusní zubařiny" již platný zákon z nároku vylučuje a není tedy sporu, že si za tyto zákroky pacienti platí.

Kandidáti č. 3, 5, 8, 9 a 10 testem prošli, ovšem s výhradami. Číslo 8 ukázalo dobrý přehled, ale zde musím přiznat podjatost – jsem alergický na argument „za komunistů se kradlo, dnes se taky krade, vymáhat zákon neumíme, proto ho přizpůsobme realitě". Od prezidenta jako zástupce státu očekávám důraz na dodržování práva a na garance, že dostanu zadarmo to, co už jsem si zaplatil svými daněmi.

U kandidáta č. 5 oceňuji apel na kvalitní péči pro všechny, poslední věta však obsahuje omyl. Pro čerpání „péče zadarmo" není rozhodující, zda je zdravotnické zařízení soukromé, ale zda má smlouvu s pojišťovnou daného pacienta.

Kandidát č. 6 doplňuje garanci rovnosti všech pojištěnců v dostupnosti standardní péče. Zde už lze dát dobré hodnocení.

Nejlépe hodnotím odpovědi č. 2 za trvání na alternativě hrazené péče a současně za zmínku o problému korupce, č. 7 za trefu do vážného problému plýtvání v nákupech předražených technologií a konečně č. 11 za přesnost v mezích třech stručných vět, které však problém dobře vymezují a vytesat je do kamene by nebylo plýtvání kamenem.

ODHALENÍ: Právník Ondřej Dostál by volil JIŘÍHO DIENSTBIERA, ZUZANU ROITHOVOU, VLADIMÍRA FRANZE ČI JANA FISCHERA.

*Kandidáti, které ministerstvo vnitra vyřadilo kvůli nedostatku platných podpisů pod peticí. Všichni se odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu, který o jejich stížnosti rozhodne do 13. prosince.

Autor: Kateřina Perknerová

2.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Britové poprvé utratili více za vinyly než za stažené desky

Londýn - Příjmy z prodeje vinylových desek v Británii minulý týden poprvé předstihly příjmy ze stahování nahrávek, oznámilo britské sdružení maloobchodníků v zábavním průmyslu (ERA). Za vinylové desky lidé podle ERA utratili 2,4 milionu liber (asi 76 milionů Kč), zatímco za stahování 2,1 milionu liber (zhruba 66,5 milionu Kč). Loni ve stejném období přitom tento poměr činil 1,2 milionu liber za vinyly ku 4,4 milionu liber za digitální hudbu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies