VYBERTE SI REGION

Ministr vnitra Pecina: Chci zakázat Dělnickou stranu

Praha – Ministr vnitra úřednické vlády chce zrušit prodej části majetku ministerstva. Podle Langera to ohrozí policejní reformu.

17.5.2009 64
SDÍLEJ:

Ministr vnitra Pecina bude usilovat o zrušení extremistické Dělnické strany.Foto: Deník/Jiří Sláma

Policisté i hasiči si mohou oddychnout. Nový ministr vnitra Martin Pecina jim včera slíbil, že plánované masivní škrty v rozpočtu ministerstva vnitra se ani jednoho resortu nedotknou. Pecinovi hrozí, že bude muset zkrátit rozpočet resortu o 10 % na příkaz ministra financí Eduarda Janoty. Policii ani hasičům však na peníze za žádných okolností nesáhne. Potvrdil to České televizi v nedělních otázkách Václava Moravce (OVM), ve kterých se střetl se svým ministerským předchůdcem Ivanem Langerem (ODS).

Uklidnil tak náměstka policejního prezidenta Jiřího Houbu, který tvrdí, že současný čtyřmiliardový rozpočet je pro policii nejúspornějším možným řešením. „Další snižování rozpočtu by ohrozilo fungování policie,“ varoval Houba před případnými škrty. S tím kromě Peciny souhlasil i Langer. „Plošné škrty by bezpečnostní sbory nepřežily,“ prohlásil.

S Langrovou koncepcí nesouhlasí

Prakticky v ničem jiném se však už Pecina s Langerem shodnout nedokázali a už podle jejich včerejšího střetu je jasné, že na vnitru by v budoucnu nemusel zůstat kámen na kameni. Pecina je totiž ve funkci pouhý týden a už například ne neurčito zastavil kontroverzní prodej majetku ministerstva. Právě na financích z ní je přitom podle Langera závislá celá policejní reforma. „Nemám nic proti prodeji majetku, který ministerstvo nepotřebuje, ale rekreační zařízení, lázně a další majetek, který policie bude využívat, prodávat nebudu,“ řekl důrazně Pecina.

Kromě tohoto „filosofického“ rozdílu mezi ním a Langerem současně Pecina odmítl další pilíř Langerovi resortní politiky. Tedy to, že náměstkem ministra by v žádném případě neměl být aktivní policista. „Tímto krokem by se ministerstvo veřejné služby opět změnilo v ministerstvo strachu,“ zkritizoval Pecinovu snahu jmenovat za svého 1. náměstka bývalého šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse. Ten by totiž musel nejprve znovu vstoupit k policii, aby se kvůli své předlistopadové minulosti vyhnul nutnosti získat velké lustrační osvědčení. „S touto koncepcí nesouhlasím,“ smetl Langerovy argumenty ze stolu Pecina.

Chci zakázat Dělnickou stranu

Langer s Pecinou se překvapivě neshodli ani ve snaze zakázat extremistickou Dělnickou stranu (DS). Zatímco současný ministr chce se za každou cenu pokusit u Nejvyššího správního soudu dosáhnout zákazu DS hned poté, co uplyne půlroční lhůta od neúspěšného Langerova pokusu stranu s vazbami na české neonacisty zakázat. Jeho předchůdce má k takovému postupu výhrady. „Stranu je třeba zakázat, ale ne za každou cenu,“ zareagoval Langer. Pecina však na druhém pokusu trvá i přesto, že si uvědomuje riziko neúspěchu. „Je to hašení požárů. Kromě toho je ale potřeba, aby policisté svým jednáním dodali lidem v problémových lokalitách pocit bezpeční, aby jim extremisté už nebyli sympatičtí,“ dodal Pecina, který v OVM odmítl, že by uvažoval o vstupu do ČSSD, nevyloučil však, že by přijal její nabídku pokračovat jako ministr vnitra i po volbách.

Autor: Jiří Korbel

17.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 64
SDÍLEJ:

Jiří Suchý zkolaboval během vystoupení v klatovském divadle

Klatovy - Vystoupení s kolegyní Jitkou Molavcovou nedokončil v pondělí večer v klatovském divadle Jiří Suchý.

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla

Praha - Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi dnes schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies