Nejde přitom o náhodný jev. Rozdíl mezi průměrnou výší důchodů mužů a žen je dlouhodobou záležitostí. Ženy pobírají na penzích zhruba o pětinu méně než jejich protějšky.

Považujete nižší důchody žen za diskriminaci? Diskutujte pod článkem.

Potvrzují to aktuální údaje z České správy sociálního zabezpečení. Zatímco podle statistik pobíral důchodce na konci letošního pololetí v průměru 10 522 korun, důchodkyně měla 8586 korun.

Realita žen: Nižší plat, nižší důchod

Proč jsou na tom ženy na stáří téměř o dvě tisícovky hůře? Zejména proto, že pobírají během života nižší mzdy za stejnou práci než muži. Právě výše příjmů se ale promítá do výše pobíraného důchodu na stáří.

„České ženy mají zhruba o pětinu nižší průměrnou hodinovou mzdu než muži, rozdíl činí 18 procent,“ upozorňuje ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Ženy se kvůli mateřství věnují kratší dobu budování kariéry a nedosahují tak často špičkových postů ani platů. Navíc v tradičně ženských profesích jako je školství nebo zdravotnictví jsou platy obecně nižší.

„Ženy jsou svým způsobem trestány za to, že odvádí velký kus práce v domácnosti,“ říká Stehlíková, podle níž by měla další chystaná etapa důchodové reformy zavést pro ženy s dětmi zvláštní bonusy, které by zvýšily jejich šance na lepší důchody. Ministryně má za to, že lepšímu postavení žen již pomohla i reforma veřejných financí, která platí od začátku letošního ledna. Výhodné je podle ní zejména snížení daňové zátěže pro pracující, kteří zároveň vychovávají děti. „Daňové osvobození se promítne do vyššího příjmu a tím pádem i do výše důchodů,“ říká Stehlíková s tím, že to pomůže k vyšším penzím i ženám-samoživitelkám.

Důchodci nejsou nejchudší

Organizace zaměřené na prosazování rovnosti mezi muži a ženami se obávají, že důchodkyně na reformu veřejných financí naopak doplatí, a penzistky začne ohrožovat chudoba. Aktivisté kritizují například zvýšení DPH z pěti na devět procent. „To bude mít dopad zejména na nízkopříjmové skupiny, v nichž výrazně převažují ženy. Důchodkyně budou reformou evidentně více ohroženy než důchodci,“ říká Petr Havlík z Fakulty humanitních studií UK.

Všichni penzisté ale budou od srpna pobírat o 470 korun vyšší důchody a další valorizace penzí – zhruba o 320 korun – je čeká v lednu.
Podle sociologů českým důchodcům chudoba výrazně nehrozí. „Chudobou jsou nejvíc ohroženy mladé rodiny s malými dětmi a jedním příjmem. Ještě hůře jsou na tom neprovdané mladé matky, samoživitelky s dětmi,“ uvádí socioložka Jiřina Šiklová, podle níž se důchodci především „cítí být těmi nejchudšími“.

Kolik korun berou na penzích muži a ženy