Podle nejnovějších údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které zveřejnila ČTK, byl v hlavním městě na konci minulého roku průměrný starobní důchod téměř o tisícikorunu vyšší než například na Vysočině či v Olomouckém kraji.

Průměrná mzda rozhoduje

Nadprůměrný důchod mají i penzisté ze Středočeského a Moravskoslezského kraje. Podobné rozdíly jsou podle zjištění Deníku i u dalších typů důchodů, například invalidních.

Důvod je jednoduchý. Výše starobního důchodu totiž závisí na předchozích příjmech. A průměrná mzda je v Praze a Středočeském kraji vyšší než v jiných částech země. Dnes se v Praze pohybuje průměrný hrubý plat v soukromém sektoru okolo 37 700, zatímco na Vysočině je to 22 500 korun. V Moravskoslezském kraji se průměrné příjmy sice pohybují o něco níže, ovšem dříve celorepublikový průměr kvůli mzdám horníků převyšovaly. „Z toho pak vyplývá i vyšší průměrný starobní důchod,“ říká Štěpánka Filipová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Pražanům není co závidět

Přes vyšší průměrné důchody si ovšem ani penzisté v Praze nežijí moc dobře. Může za to především výše nájmů. Deregulace se Prahy dotkla daleko citelněji než jiných míst republiky. Zatímco za byt o rozloze 68 metrů čtverečních zaplatí člověk třeba v Pardubicích 3454 a v Brně 5239 korun, v Praze je to přes sedm tisíc.

Své o tom ví například Marie Novotná z Klimentské ulice v Praze 1. Spolu s poplatky se jí náklady na bydlení vyšplhají k deseti tisícům korun. „Jako vdova si nemůžu dovolit takovou sumu platit. Chtěla bych menší byt, ale v Praze 1 nemám šanci ho dostat. Podle radnice mají přednost na získání malometrážního bytu policisté, učitelé a další, více potřební lidé, než jsem já,“ postěžovala si nedávno reportérovi Deníku.

Důchody na konci roku 2009

Přivydělat si lze, ale jen najít práci

Průměrný důchod však ani zdaleka nevypovídá o tom, kolik lidé ve skutečnosti dostanou od České správy sociálního zabezpečení. Mnozí jej mají daleko nižší. Nezbývá jim tedy, než si přivydělat. V současnosti tak činí desetitisíce z nich. Podle údajů Českého statistického úřadu totiž pracuje okolo 260 tisíc lidí starších šedesáti let, z toho přes 85 tisíc žen.

Ti všichni využívají možnosti bez omezení si vydělat. „Určitou výjimku v tomto tvoří předčasný starobní důchodce,“ říká Kamil Vařeka z České správy sociálního zabezpečení. Ten může pracovat na základě dohody o provedení práce, z úvazku v běžném pracovním poměru nesmí příjem přesáhnout dva tisíce měsíčně. To vše si ale penzisté mohou dovolit, jen když seženou zaměstnání. A to není snadné, protože volných míst ubývá. Práci často nenajdou ani lidé v takzvaně produktivním věku. Těch je totiž v současnosti bez místa okolo 540 tisíc.

ANKETA: Kolik vám měsíčně zbude po zaplacení nutných nákladů?

František Marek (79)
Mladá Boleslav
Po odečtení všech plateb za telefon, nájem či elektřinu, což je zhruba 850 korun, nám z jednoho důchodu zbudou 2500 až tři tisíce. Na měsíc nám to stačí, moc neutratíme. Kupujeme za to hlavně jídlo a pití. Manželka je také v důchodu, ale ještě si přivydělává. Pracuje v obchodě s módou, kde má třicet korun na hodinu. Je to sice málo, ale nám to stačí.

Anna Janderová (66)
Severní Terasa
Mám důchod 11 500 korun. Za nájem a všechny další poplatky zaplatím čtyři tisíce korun. Je pravda, že musím počítat, ale se sedmi tisíci vyjdu. Něco málo i ušetřím.

Miroslava Vomelová (68)
Vysoké Studnice
S penězi je to horší. Dostávám důchod něco málo přes devět tisíc. Z toho musím zaplatit inkaso, to je dobrých pět tisíc, a ještě další věci. Takže mi zbudou tak tři tisíce, ale dělíme se s manželem. Holt se musí šetřit, situace pro důchodce není moc dobrá.

Alena Valentová (65)
Ostrava
Když zaplatím všechny povinné platby, nezbude mi z mého důchodu vůbec nic. Musí mi pomáhat mé děti, které ale také nemají peněz na rozdávání. Je to těžké, beru jedenáct tisíc a devět mě stojí jen nájem.

Eva Flajšmanová (70)
Brno
Zatím s důchodem vycházíme, protože manžel si ještě k tomu přivydělává. Chce ale za půl roku skončit, tak uvidíme. Mám z toho trochu strach, protože i teď vyjdeme tak tak. Nejvíc peněz vydám za jídlo, to je čím dál dražší. Naštěstí máme byt v osobním vlastnictví, jinak by to bylo ještě složitější. Zatím to jde, ale budoucnost nevidím růžově.

Ladislav Jiránek (73)
Stříbro
To má přesně spočítané moje manželka. Vzhledem k tomu, že bydlíme v městském bytě postaveném ze státních dotací, máme nájem přiměřený. Po zaplacení všech nákladů na bydlení nám zbývá na jídlo, oblečení a další výdaje kolem deseti tisíc korun pro dva lidi. To je tak jeden důchod.