Pěstoun, který pečuje o dítě, má nárok na odměnu pěstouna, která do 6 let věku dítěte činí 3 126 korun. Také má nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve výši 3 680 korun. Paní V. se ale už půl roku snaží, aby jí byly vyplacené pěstounské dávky zpětně, o což si požádala. Jde celkově o sumu sto sedmdesát tisíc korun.

Sloučení

Problém je ale v tom, že když v říjnu 2008 žádala o svěření starší holčičky do péče, jednalo se o svěření do péče třetí osobě. Spolu s manželem se chtěli stát pěstouny, ale tato věta u soudu nezazněla. Otázkou je, zda se nárok na dávky posuzuje od vydání předběžného opatření, kdy byly paní V. svěřené holčičky do péče nebo od vydání rozhodnutí o pěstounské péči.

Když manželé žádali o svěření do pěstounské péče u mladší holčičky, jednání u soudu v Liberci o svěření do pěstounské péče byla sloučena v jeden proces. Právníci, na které se paní V. obrátila, tvrdí, že dávky by jí měly být vyplácené od podání předběžného opatření.

Úředníci sami nevědí…

Úředníci Ministerstva práce a sociálních věcí ale říkají, že chyba není na jejich straně. „Naším případem se zabývají čtyři úřady. Zástupci pěstounů, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, ombudsman a Česká sociální správa. Teď čekáme na výsledek přezkumného řízení, které prošetří dávkový systém,“ uvedla pěstounka. „Smutné je, že kolikrát úředníci sami nevědí, jak mají náš problém řešit.

Dozvěděli jsme se, že na Liberecku je dalších pět pěstounských rodin, které mají taky problémy s vyplácením dávek,“ doplnila. Navíc mladší z holčiček má vrozenou vadu. Do dospělosti by se měla podrobit několika operacím v nemocnici v Hradci Králové a v nemocnici ve Vysokém nad Jizerou. Léčení děvčátka a následná rehabilitace bude stát pěstounku nemalé peníze.