VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolínská: Nejmocnější úředníky je potřeba vyměnit

Praha - Jedna z nejvýraznějších opozičních tváří pražského magistrátu a věcná kritička megalomanských dopravních a developerských projektů doufá, že v říjnových volbách Pražané podpoří zelenou politiku. „Tady je to jiné než na celostátní úrovni. Věřím v zisk deset a více procent,“ řekla mimo jiné v rozhovoru pro Deník kandidátka strany Zelených na pražskou primátorku Petra Kolínská.

19.8.2010 11
SDÍLEJ:

Petra Kolínská - kandidátka na pražskou primátorkuFoto: Deník/Martin Divíšek

Můžete v krátkosti zhodnotit čtyři uplynulé roky v opoziční lavici? Jak se vám pracovalo v převážně „modrém“ zastupitelstvu?

Byla to napínavá a náročná práce. Nemohu srovnávat s jinými volebními obdobími, ale od kolegů vím, že vzhledem k drtivé většině ODS v zastupitelstvu byla atmosféra jiná než v předchozích volebních obdobích.

Byla ta atmosféra nepříjemná?

To se říct nedá. Na každém jednání zastupitelstva bylo vidět že ODS se odmítá seriózně bavit o návrzích opozice a diskutovat o svých návrzích. To, že máte jako nejsilnější strana z vůle voličů poslední slovo je v pořádku. Jiná věc je, jak k rozhodnutí dojdete. Ve výborech jsem pouze tu a tam měla pocit, že ODS zajímá co si myslí opozice. Na jednání zastupitelstva ten zájem vidět většinou nebyl.

Měla vůbec při tomto rozložení sil opozice šanci cokoliv prosadit?

Pár věcí se povedlo. Například v období, kdy měli Zelení v radě svého zástupce Petra Štěpánka, který se zabýval životním prostředím. Díky němu se schválili věci, které by jinak neprošly. Má zásluhu na vzniku nových lesních ploch. Například projekt, kterým se dnes chlubí ODS, tedy lesopark v Letňanech. Zasadil se o rozvoj cyklostezek nebo o to, že Pražské služby používají na svoz odpadu mnohem tišší a ekologičtější vozy na plyn.

Proč Zelení opustili radu?

Bylo to vyvrcholení krize kolem projektu opencard. ODS už nebyla ochotna nechat si mluvit do věcí přímo v radě. Oba radní bez členství v ODS byli vyhozeni. Pokud by se tak nestalo, Petr Štěpánek by odešel sám.

Můžete vyjmenovat tři nejzásadnější věci, které se straně Zelených podařilo za uplynulé čtyři roky v zastupitelstvu prosadit?

Opozici se podařilo zabránit desítkám věcí, které by město poškodily a to jen proto, že na ně hlasitě upozornila. Příkladem je pokus o schválení smlouvy o dalším rozvoji opencard. Veškeré podrobnosti měly být utajeny. Radní Richter nakonec uznal naše argumenty a stáhl záležitost z jednání. Ale konkrétně. Za tři největší úspěchy bych považovala výkup pozemků pro vznik zelených ploch, rozvoj cyklostezek, dokončení instalace inteligentních technologií v malešické spalovně. Také kauza kolem projektu opencard dospěla do současné fáze odhalení jenom díky opozici. Mě a kolegu Petra Hulínského (ČSSD) to stálo půl roku tvrdé práce na finančním výboru.

Jaká tři rozhodnutí ODS, kterým jste nedokázali zabránit vás nejvíce trápí?

Největším hříchem bylo zahájení stavby tunelu Blanka. Projekt, který ODS připravovala deset let, spolyká třicet miliard, které budou chybět jinde. S tím souvisí i způsob jak je zacházeno s dopravním podnikem, kde narůstá vnitřní dluh a kde jsme svědky úpadku služeb v podobě prodloužených intervalů tramvají, metra či nedostatku nízkopodlažních vozů. Polovina stanic metra má omezený přístup pro vozíčkáře a staré lidi. Musím zmínit i netransparentní způsob územního plánování. Spousta zelených ploch bude zničena. V této oblasti ODS nepřipouštěla téměř žádnou diskusi.

Můžete konkretizovat zelené plochy, které budou zničeny?

Spíš bych připomněla dva případy, kde je naděje, že ještě dojde ke zvratu. Je to kauza Klánovického lesa, kde si ODS přeje golfové hřiště. Přestože si všichni rozumní Pražané bez ohledu na svou politickou orientaci myslí, že by měl být les zachován. Dalším případem je Trojmezí. Je to plocha v mnoha směrech nekultivovaná, ale kvůli tomu tam nelze postavit předimenzované domy. Zcela jistě se bude stavět na území parku mezi hotelem Diplomat a Kulatým náměstím. Zlikvidovány budou i některé zahrádkářské kolonie. Jenom kvůli tunelu Blanka bylo pokáceno tisíce stromů.

V této fázi ale jste pro urychlenou dostavbu tunelu Blanka?

Teď už není rozumné snažit se stavbu zastavit. Je třeba Blanku rychle dokončit, zahrabat a věnovat se tomu, jak bude vypadat parter na povrchu, který projektanti nezvládli. Nutná bude také diskuse o pokračování dostavby městského okruhu. Schvalovací řízení zatím probíhají v tichosti. Zejména v severovýchodní části okruhu je řada kolizních míst a tam by se měly upřít zraky odborníků a veřejnosti.

Jak se dělá politika ve vaší městské části, tedy v Praze 6 kde jste zastupitelkou? Můžete ji srovnat s prací s politikou celopražskou?

Atmosféra na zastupitelstvu a v komisích Prahy 6 ukazuje, že i když má nějaká strana nadpoloviční většinu, dá se politika dělat kultivovaně. ODS tu nikdy nezkoušela triky typu nepustíme vás ke slovu, je nám jedno co říkáte a podobně. V komisích je to jiné. Často máme pocit že je všechno předem domluveno a komise to má pouze odklepnout.

Měla by být Praha 6 vzorem pro ostatní obvody?

Tak ideální to není, ale když slyším co zažívají kolegové v zastupitelstvech Prahy 3, 1 nebo 5 tak to by se v Praze 6 stát nemohlo. Jmenované obvody by se od Prahy 6 mohly učit jak zacházet s opozicí. Tam kde se ODS necítí pevná v kramflecích a ví že má máslo na hlavě, tam rozděluje obvod na kousky a stěžuje svým konkurentům úspěch ve volbách. Tam, kde se nebojí pustit se do férového boje, tedy v Praze 2, 6 či 7, zůstává jeden volební obvod.

Neobáváte se, že strana Zelených utrpí tvrdou porážku podobnou té z nedávných parlamentních voleb?

V Praze se o stranu Zelených nebojím. Máme dost témat aktuálních pro velkoměsto. I lidé, kteří na celostátní úrovni Zelené nevolí tak cítí, že na úrovni města máme co nabídnout. V uplynulém volebním období jsme na magistrátu i v městských částech aktivně pomáhali veřejnosti a věřím, že se to ve volebním výsledku odrazí. Doufám v deset a více procent. V jednotlivých městských částech se to může lišit.

Šla by jste po volbách do koalice s ODS?

Pražská ODS se neskládá jenom z Jančíku, Dvořáků, Richterů či Hrdličků. Jsou tam i lidé rozumní, takže nechci říkat, že s ODS nikdy. Na druhou stranu je ODS na celopražské úrovni v tak těžké krizi, je nedůvěryhodná jako celek. Koalici s ODS si za daných okolností neumím představit.

Proč koalice s SNK-ED? Jde o pragmatismus, nebo o větší programovou shodu?

Čtyři roky jsme společně v zastupitelstvu v devětadevadesáti procentech věcí vystupovali ve shodě. Přijde mi to jako přirozené pokračování spolupráce. Zelení mají blízko k evropským hodnotám, evropští demokraté souhlasí s našimi zelenými prioritami. Díky koalici máme odborně pokryté všechny důležité oblasti, včetně hospodaření. Spojujeme i voličský potenciál.

Ekologická politika je součástí téměř všech stran. Čím je strana Zelených nezastupitelná?

Má zcela výjimečné know how například v péči o zeleň, v dopravní politice, či v otázce urbanistického rozvoje města. Fakt, že zelený program přejímají i konkurenční strany je sice z hlediska předvolebního boje nepříjemné, pro věc samou je to ovšem ideální. Například před čtyřmi roky jsme jako jediní přišli s plánem zapojit do dopravy hlavního města železnici. Praha ten potenciál má a nevyužívá ho. Přitom náklady by byly v porovnání s výstavbou metra nesrovnatelně nižší. Čtyři roky uběhly a ODS se v pražských Listech chlubí nabídkou nových linek městské železnice. Zdá se, že se podaří zakomponovat nové trasy do územního plánu. To samé se odehrálo s cyklostezkami v rámci kampaně primátora Pavla Béma, který je pravda autentickým zastáncem cyklostezek. Dělal to ale i proto, aby ubral voliče Zeleným. Věci veřejné zase okopírovali náš program v oblasti dopravy. Může mi to připadat nevkus
né. Spíš si ale říkám; co lepšího se může politické straně stát, než když její myšlenky přejímají její konkurenti. Voliči myslím dobře poznají, kdo pouze papouškuje nějaký názor a kdo opravdu podrobní ví, jak ho nakonec realizovat.

Co by jste udělala jako první v křesle primátorky?

Zelení pravděpodobně nebudou stavět primátora. Novému primátoru bych doporučila, aby první den ve funkci vyhlásil výběrová řízení na všechny důležité vedoucí odborů na magistrátu. Média i voliči totiž mohou propadnout falešné naději, že stačí vyměnit politickou garnituru. Nestačí. V tomto městě mají obrovskou moc magistrátní úředníci. Někteří na svých židlích sedí hodně dlouho, byli hodně blízko mnoha lumpáren. Měli by je nahradit lidé odolní vůči prvoplánovým přáním politiků. Představa, že s panem Ďuricou, či panem Tomanem děláte novou politiku města, není úplně reálná.

Autor: Jakub Krupka

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka během rozhovoru Deníku.
26 10

Vláda projedná sloučení tarifů, někteří lidé by se dočkali zvýšení platu

Prezident Miloš Zeman.
19 16

Zemanova návštěva USA se odkládá. Kvůli krizi s KLDR, řekl Kmoníček

Chtěl být prezidentem, teď má na krku mezinárodní zatykač

Co je moc, to je moc. Krajskému soudu v Ostravě došla trpělivost s někdejším kandidátem na prezidenta republiky a kanadským podnikatelem českého původu Jiřím Včelařem Kotasem (64 let). Ten jako obžalovaný figuruje v kauze padělaných obrazů světoznámých malířů.

AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda na D1: zemřel řidič dodávky, za tragédii může stojící kolona

Brno /FOTOGALERIE/ – Zraněním podlehl padesátiletý muž, kterého vyprostili hasiči z havarované dodávky v hromadné havárii na dálnici D1. V úterý kolem půl dvanácté se na 202. dálničním kilometru srazily čtyři nákladní auta a dodávka. Kvůli nehodě u Brna museli z dálnice sjet řidiči mířící na Vyškov a Ostravu. Dopravu se podařilo uvolnit až krátce před půl sedmou večer. „Kolony se začínají pomalu rozjíždět," informovala mluvčí jihomoravských policistů Štěpánka Komárová.

Kejval podepsal přihlášku na OH do Pchjongčchangu. Úspěch popřál i Zeman

Povinná formalita je splněna. Přesně 289 dnů před zahájením zimních olympijských her v Pchjongčchangu podepsali prezident Miloš Zeman a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval oficiální přihlášku českého týmu. Ta i podpis k průvodnímu dopisu, který obdrží šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, jsou podmínkou k účasti sportovců v Jižní Koreji.

Seznam významných dnů se zřejmě rozšíří. O dva týkající se světové války

Nově by měl být 18. červen Dnem hrdinů druhého odboje, kteří se postavili nacismu. Druhý má připomenout vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince v noci na 9. března 1944. Doplnění zákona o státních svátcích dnes schválila Sněmovna už v prvním kole projednávání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies