VYBERTE SI REGION

V Žatci po pietním aktu za mrtvého muže zasahovali těžkooděnci

Žatec /FOTOGALERIE/ - V centru Žatce se konal velký pietní akt za mladého muže, který před týdnem zemřel v místní pizzerii. U podniku došlo ke střetu účastníků s jejich odpůrci.

27.10.2016 4 AKTUALIZOVÁNO 27.10.2016
SDÍLEJ:

U pizzerie na Kruhovém náměstí v Žatci čekal na účastníky pietního aktu asi dvousethlavý dav odpůrců. Po krátké strkanici větším šarvátkám zabránili těžkooděnciFoto: Deník/Karel Pech

Centrum města Žatec se dnes, ve čtvrtek 27. října, odpoledne stalo dějištěm velkého pietního setkání k uctění památky 27letého muže, který minulé úterý zemřel v tamní Pizzerii Panamera na Kruhovém náměstí. V uplynulých dnech se do značné míry vystupňovalo napětí mezi romskou komunitou, do které zemřelý mladík patřil, a další částí veřejnosti. Zaznívají z mnoha stran vážné výhrůžky, slova o pomstě, situace budí velké emoce.

Čtěte také: Smrt mladíka v Žatci: pieta, ale i napětí a vyhrožování

Do města dnes dorazily stovky lidí, aby uctili památku a sdíleli smutek nad ztrátou mladého života. Plánovaný průvod z náměstí Svobody, kde setkání začalo, k nedaleké pizzerii, byl oficiálně zrušen. Spontánně k němu však přece jen došlo. U podniku čekalo asi dvě stě lidí, při následném konfliktu museli zasáhnout policejní těžkooděnci.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ:

17.13 - Na Kruhovém náměstí už zbývají poslední desítky lidí. Oba tábory se už bez konfliktů rozešly. Policisté zůstávají, dá se očekávat, že dění budou monitorovat až do večerních hodin. Akce v Žatci končí, stejně tak náš aktuální přenos. Přejeme klidný večer.

17.05 - Další a další lidé pomalu z místa střetu odcházejí, policie zůstává a kontroluje situaci.

16.55 - Na Kruhovém náměstí se opět objevila žatecká starostka Zdeňka Hamousová. Hovoří s lidmi a snaží se přispět ke zmírnění emocí. 

Situaci na Kruhovém náměstí museli řešit policejní těžkooděnci16.47 - Situace se pomalu uklidňuje. Někteří z lidí, mířících z pietního aktu na náměstí, vyzývají přátele, aby se rozešli v pokoji domů. To se také pomalu děje. Těžkooděnci stále drží oba tábory desítky metrů od sebe.

16.37 - "Čechy Čechům!" zaznívalo malou chvíli z tábora, který rozhodně nepřišel Romy podpořit. Atmosféra je vypjatá, mírní ji silná policejní přítomnost. Ještě teď občas prolétne vzduchem PET lahev. Kdo chce, může zapálit svíčku za zemřelého mladého muže před Pizzerií Panamera.

16.24 - Řady těžkooděnců, kterých jsou desítky, zabraňují střetu obou skupin. Alespoň si dál nadávají. 

16.18 - Vzápětí je ale vše jinak! Pokřikování přešlo do strkanice, vzduchem létají plné PET lahve. Do akce vyrazili policejní těžkooděnci, kteří oba tábory rozdělují od sebe.

U pizzerie na Kruhovém náměstí v Žatci čekal na účastníky pietního aktu asi dvousethlavý dav odpůrců. Po krátké strkanici větším šarvátkám zabránili těžkooděnci

Na účastníky pietního aktu čekalo na Kruhovém náměstí asi dvě stě odpůrců. Oba tábory oddělily desítky policejních těžkooděnců.

16.15 - Situace se trochu dramatizuje. Truchlící se na Kruhovém náměstí setkali s čekající skupinou lidí. Zjevně jde o jejich odpůrce! "Prozatím na sebe různě pokřikují, k násilí nedochází," informuje redaktor Dlouhý.

16.12 - Dav dorazil k restauraci, kde už čekají zhruba dvě stovky dalších lidí. Ti však k romské komunitě zřejmě nepatří.

16:04 - Zazněla společná píseň, několik výroků o tom, že Češi se vůči Romům chovají rasisticky, a setkání pomalu končí. Alespoň ta oficiální část. "Nakonec se tady na náměstí sešlo zhruba pět set lidí. Akce oficiálně skončila, teď se ale lidé vydávají přímo k pizzerii, kde k tragédii došlo," informuje redaktor Deníku.

15.57 - "Žatecká rasistická policie…" I toto označení zaznělo před několika okamžiky od jednoho z mluvčích u mikrofonu. Požadoval přesunutí vyšetřování na policii v jiném městě. Ta místní podle něj není nezávislá. Další řečník hovoří smířlivěji a vyzývá k toleranci. Konstatuje, že všude jsou lidé dobří a lidé zlí. "Naučme se spolu žít," apeluje.

15.54 - Vzpomínka na zemřelého muže z Loun pokračuje dalšími proslovy. Do krabičky se také vybírají příspěvky pro jeho rodinu. Měl po sobě zanechat dvě děti.

15.50 - Přesto jsou emoce na místě velmi silné. Před dav předstoupila žatecká starostka a senátorka Zdeňka Hamousová. Snažila se přítomné uklidnit a vyzvala, aby vyčkali na oficiální závěry policejního vyšetřování. "Lidé ji ale často přerušovali různými výkřiky. Opět hlavně v tom duchu, že vše bude zameteno pod koberec," viděl redaktor Hynek Dlouhý. Starostka vyjádřila pozůstalým upřímnou soustrast. 

Žatecká starostka Zdeňka Hamousová se snažila přítomné uklidnit. Mnoho výkřiků z davu ji ale téměř nenechalo domluvit

Žatecká starostka Zdeňka Hamousová se snažila přítomné uklidnit. Mnoho výkřiků z davu ji ale téměř nenechalo domluvit.

15.49 - Zatím se zdá, že nikdo dnes na náměstí Svobody nepřišel s úmyslem pietní shromáždění nějak narušit.

15.25 - "Od mikrofonu zní prohlášení, kterých jsme byli v posledních dnech svědky mnohokrát. Kromě jiného, že policie nevyšetřuje a ani nechce, že se případ, jak se říká, snaží zamést pod koberec. Že policie dovolila mlácení toho muže i když už byl spoutaný," informuje redaktor Deníku z místa. Jeden z mluvčích klade sešlosti řečnickou otázku, jestli také bude zabit, když do podniku zavítá. Jsou cítit zlost a bezmoc, akce ale zatím probíhá v naprostém klidu.

Pietní setkání na náměstí Svobody v Žatci 27. října 2016 15.14 - Lidé zapálili smuteční svíčky. Za rodinu zesnulého promluvila ke shromáždění teta. Poděkovala za uspořádání pietního aktu a řekla, že doufá, že pravda vyjde najevo. Je tak jasné, že přinejmenším rodina nevěří dosavadním výsledkům policejního vyšetřování, byť ještě zdaleka neskončilo.

15.09 - Přítomní drželi minutu ticha a za zemřelého se společně pomodlili. "Vše probíhá naprosto v klidu. Někteří lidé nejsou přímo na místě, ale postávají také opodál v dalších částech náměstí," informuje přímo z místa redaktor Hynek Dlouhý.

15.03 - Setkání začalo. Na místě jsou odhadem dvě stovky lidí, kteří poslouchají první proslovy organizátorů. V nich už rovnou zaznívají žádosti o potrestání viníků tragédie, o nové prošetření.

14.59 - Zejména na internetu se v posledních dnech objevila doslova záplava všech možných spekulací proč k nešťastné události došlo, co jí předcházelo a jaký měla průběh. Jasné svědectví někoho, kdo incident skutečně viděl, ale chybí. 

14.45 - V tuto chvíli je na náměstí Svobody odhadem sedm desítek lidí v několika hloučcích. Zatím je klid, staví se aparatura. Někteří obchodníci zřejmě očekávají nepokoje a své krámky předčasně zavřeli.

Shromáždění před pizzerií.14.42 - Přímí svědci události hovoří v podstatě o tom, že muž vešel do podniku, velmi výrazně obtěžoval personál a hosty, zejména ženy. Měl se jevit jako silně pod vlivem drog. Přítomní muži a následně i policisté ho zpacifikovali. Během toho ovšem muž, už znehybněn na zemi, zkolaboval. Okamžitě zahájená resuscitace byla marná. Jiná verze, která víří silné emoce, je však trochu jiná. Část romské komunity hovoří o vraždě, byť odborná zpráva lékaře to vyloučila. Žádají nové prošetření. Podle některých tvrzení hledal v pizzerii muž pomoc a byl napaden, měl být zkopán a surově zbit. Podle Deníkem oslovených přímých svědků incidentu byl ale prý zákrok policie i hostů adekvátní agresivitě útočníka, k žádnému zkopání či „bezhlavému" mlácení prý nedošlo. Také kamerové záznamy prý vyvrátily verzi o příliš hrubém zákroku, nasvědčují tomu i závěry pitvy, která vyloučila cizí zavinění. Policie dál případ intenzivně prošetřuje.

14.41 - Tragická událost vyvolala silnou vlnu emocí. Lidé živě diskutují ve městě samotném a především na sociálních sítích. Situace je dosti vyhrocená. A to kvůli samotné příčině náhlé smrti mladíka. Někteří lidé jsou totiž přesvědčeni, že vinu nese někdo jiný. Nic na tom nezměnil ani závěr pitvy, která vyloučila cizí zavinění. Na výsledky podrobnějších testů, zejména toxikologických, se stále čeká. Ty by přitom mohly být klíčové - řada svědků hovoří o tom, že byl pod vlivem drog. Je tak možné, že za nešťastným úmrtím táty od rodiny je selhání organismu.

14.40 - Dobré odpoledne. Redaktoři Žateckého a lounského Deníku jsou přímo na místě, na náměstí Svobody v Žatci, kde má dnes proběhnout velké pietní setkání. 

Autor: Hynek Dlouhý, Zdeněk Plachý

27.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.

Z izraelského nákupu ponorek prý bude profitovat i Írán

Tel Aviv - Aféra kolem nákupu dalších tří ponorek pro izraelskou armádu nabrala nové obrátky. Objevily se totiž informace, že v německé společnosti ThyssenKrupp, která je měla dodat, má podíl i úhlavní nepřítel židovského státu Írán. Informovala o tom agentura AFP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies