Prázdniny se rázem změní v peklo. A to každý rok hned několikrát. Děti se vydají k vodě, muži na ryby nebo si mladý pár pronajme pramici. A z vody se už nevynoří. Na Břeclavsku letos o život ve vodě přišli už tři lidé.

Podle záchranářů je většina neštěstí zcela zbytečná. „Hlavní roli při utonutích hraje alkohol. Dále pak neukázněnost a přecenění vlastních sil,“ uvedl velitel záchraných týmů z Novomlýnských nádrží Stanislav Hrdlička.

Také podle policejní mluvčí Kamily Haraštové alkohol v krvi utopených není žádnou výjimkou. „Loni jsme ho zaznamenali u rybáře v Pouzdřanech. Před dvěma lety zase u muže, který se šel vykoupat do mikulovského lomu. Ne u každého člověka se ale dělá soudní pitva. Myslím, že celkem může alkohol za polovinu případů utonutí,“ sdělila mluvčí.

Neukázněnost a frajeřina zase podle Hrdličky vede u dětí. „Hecují se, kdo skočí do vody z větší výšky, kdo zůstane déle pod vodou. Je to pro ně hra. Ale velmi nebezpečná,“ upozornil záchranář. Potvrzuje to nedávný případ z Břeclavi. Splav se rozhodl přeplavat třináctiletý chlapec. Nepřežil. Že je koupání pod břeclavským jezem nevyzpytatelné, místní dobře vědí. Ne nadarmo tu visí cedule koupání zakázáno. „Víc dělat nelze,“ míní břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Také jez na Moravě u Tvrdonic je neblaze proslulý. Na začátku prázdnin tu rybáři jen zázrakem vytáhli topícího se mladíka. „Splavu se nebojím. Už jsem se tam zase koupal,“ přiznal Karel Koliba pár dní po nehodě.


Záchranáři působící pod hlavičkou Českého červeného kříže na Novomlýnských nádržích vědí, kdy do vody raději nelézt. A také to lidem říkají. „Sportovci a jachtaři jsou zkušení. Umějí předvídat a respektují naše pokyny. Horší jsou ti, kteří si poprvé půjčí pramici a vyjedou, aniž by o vodě cokoli věděli,“ povzdechl si Hrdlička.