VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plivat na minulý režim je nesmysl, míní zakladatel JZD Slušovice Čuba

Slušovice /ROZHOVOR/ - František Čuba má kancelář nedaleko kostela ve II. patře bývalého Agropodniku ve Slušovicích. „Dáme jí kávu?" prohodil směrem ke svému manažerovi Ivanu Adámkovi, když mě vedl do prostornější místnosti se sedačkou a křesly.

16.10.2012 64
SDÍLEJ:

František ČubaFoto: DENÍK/Jan Karásek

„Není potřeba," odvětila jsem s úsměvem a hned si pomyslela, že mě zřejmě čeká zajímavý rozhovor. Káva na stole přistála. „Přijela jsem po cestě, kterou jste z Vizovic do Slušovic vybudoval. Příjemná zkratka, než to celé objíždět," zahájila jsem jen tak mimochodem konverzaci s legendárním zakladatelem JZD Slušovice.

„Některé polní cesty u nás jsou na tom lépe než krajské silnice v jižních Čechách," podotkl František Čuba, který se má stát na přání voličů nově nejstarším krajským zastupitelem.

Je vám šestasedmdesát let. Necítíte se na politikaření trochu starý?
Cítím se na to starý! Mám nárok na zasloužený důchod. Víte, že jsem původně na kandidátku vůbec nechtěl, ale přemluvil mě Miloš Zeman?

A přestože na posledním místě, jste získal nejvíc preferencí ze všech Zemanovců v kraji.
Nečekal jsem to. Spousta lidí mi volala nebo za mnou přišla a říkala: My tě chceme volit, ale jestli nás zklameš a do politiky nakonec nepůjdeš, považujeme to za zradu. To je jediný důvod, kvůli kterému jsem s členstvím v krajském zastupitelstvu souhlasil.

O čem podle vás vypovídají výsledky krajských voleb? Co lidé chtějí?
Lidé se chtějí mít dobře. A k tomu potřebují mít práci a neupadnout do chudoby.

Proto si myslíte, že volili dost levicově sociální demokraty, komunisty, Zemanovce?
Lidé se chtějí mít dlouhodobě dobře. Volí jistotu.

Sám jste byl za bolševika předsedou JZD Slušovice. Přesto, nemáte dojem, že lidé svými hlasy ukázali, jak rychle zapomínají na bývalý režim?
To bylo nefér vyjádření z vaší strany. Pokud já vím, spousta lidí pracovala v té době dobře, byla dobrá životní úroveň. Je nesmysl, brát to jen z jedné strany a říkat, že bylo v minulém období všechno špatné. Hlavně umělci tvrdí, že měli za bolševika zakázanou činnost, ale já jsem nikdy žádného bojovat neviděl.

Spisovatelé měli zakázáno publikovat, podobně na tom byli třeba zpěváci.
Ale mě písničky nezajímaly! Já jsem měl podnik. Každý nejdřív naplije na minulý režim a tím pak vytváří podmínky k neserióznosti. Nelze házet všechny do jednoho pytle.

Vraťme se tedy ke kraji. Jako radní byste měl rád v gesci zemědělství, předpokládám. Na co byste se vrhl jako první? Co podle vás takzvaně hoří?
Zatím mi nikdo nic neřekl, takže nemáme o čem diskutovat. Ani nevím, že budu krajským zastupitelem, jak říkáte. Na televizi se nedívám, noviny nečtu.

Tak vám to říkám já.
Pokud by to tak bylo, logicky bych chtěl mít na starost zemědělství.

A co tedy považujete za největší problém v této oblasti?
Zatím nepovažuji za problém nic. Nebudu vám nic vyprávět.

Ani zastavování orné půdy?
To ví přece každý, že je problém s likvidací orné půdy, že je stále více neobdělané půdy a také špatně obdělané půdy. Ale ptáte se mě na dotaz, který nevyřešíme jednou větou. Například nedávno jsme měli konferenci, na které jsme se zabývali tím, jak by mělo zemědělství fungovat, aby se dostalo na solidní úroveň. Za posledních dvacet let se výrazně propadlo. Kdysi se produkovaly výrobky za 108 milionů korun, teď jenom za 60.

V čem je problém?
Největší problém zemědělství je nedostatek financí. Je potřeba rozšiřovat výrobu a zvýšit produkci. Ve světě fungují tzv. globalizované firmy. U nás ne. A my si je musíme vytvořit. Ideální by bylo vytvořit koncern, který by budoval nové zemědělské podniky. Ty dnešní jsou totiž hodně za zenitem. Další prioritou by mělo být, vytvořit čtrnáct druhů služeb, které jsou pro fungování zemědělství důležité. Například mít vlastní poradenské služby, které zajišťují pojišťovnictví. Konkrétní podnik si totiž dnes můžete pojistit za 7, 10 nebo 14 milionů. Kilo živin můžete koupit za 8, ale i 27 korun.

To je v podstatě celorepubliková záležitost. S čím dalším jste vy osobně v kraji nespokojený? Co byste změnil?
Já nejsem nespokojený, zatím. Nemám na to názor.

Říká se, že nemít názor je horší než mít špatný názor.
Je to tak.

Jste obyvatel Zlínského kraje. Jezdíte po krajských silnicích, využíváte zdravotnických služeb, vaše vnoučata tu chodí do školy. Kde vidíte rezervy?
Nemám natolik dokonalé informace, abych mohl k čemukoliv poskytovat věrohodné komentáře. Nespokojený jsem zatím jenom s tím, že se propadá v regionu průmysl, který tady býval vysoce rozvinutý. Asi nemusím jmenovat. Svit padl, a kde jsou velké organizace a podniky ve Slavičíně, ve Vsetíně?

Aby se to třeba zlepšilo a žilo se obyvatelům Zlínského kraje dobře, které koalici jste nakloněný?
Nikomu nejsem nakloněný. Byl jsem jenom informován o tom, že jsem byl zvolen, zatím jsem o tom ani nepřemýšlel.

Teď mi ale lžete. Určitě přemýšlel, tak se podělte o své myšlenky.
(Smích). O nic se nepodělím.

Máte představu. Volební programy stran znáte, tváře také.
Věnoval jsem se jiným věcem.

Jak byste zhodnotil dosavadní vládu v čele se Stanislavem Mišákem z ČSSD?
Sociální demokraté získali nejvíce hlasů už podruhé, takže asi fungovala dobře. Nepřísluší mi hodnotit Stanislava Mišáka, vláda kraje není jen jeho záležitostí.

Co říkáte na to, že se tak vyhranil vůči lidovci Jiřímu Čunkovi, že jej nechce v radě?
Nevím o tom.

Už ano.
Je to jeho věc, aby si řekl, co chce, když vyhrál.

Jeho strana ano, ale nejvíce preferencí měl lidovec Čunek.
Nemám na to žádný názor, je mi to jedno, jak se rozhodnou. Vládnout není jednoduché, a když se na to někdo dá, neměl by sklízet jenom kritiku. Chcete po mně jednoduché odpovědi na své připravené otázky. Mám raději konkrétnější zpověď zaměřenou na určitou oblast. A vůbec ptáte se mě na oblasti, které jsou mi vzdálené jak vám formule 1.

To přece nemůžete srovnávat. Mně je sice formule 1 vzdálená dost, ale vám by kraj být neměl. Minimálně tady žijete.
Ale nezabývám se koalicemi. Zabývám se jinými tématy.

Tak mi řekněte jakými.
Máme Společnost pro moderní zemědělství, která směřuje k tomu, aby zemědělství vzkvétalo. Byla založená v 60. letech, poté pozastavila svou činnost a po roce 1990 znovu začala fungovat. Společnost chtěla koupit farmu v Kanadě a zřídit tam výcvikové středisko pro československé zemědělské manažery. K nám by plynuly informace.

Děkuji. O zemědělství hovoříte rád, ale náš rozhovor má být o něčem jiném. Jak podle vás ovlivní koalici v kraji II. kolo senátních voleb, když si můžete troufat tipovat už teď, jak dopadnou?
Nezamýšlel jsem se nad tím. Když přijdu domů, radši pročítám, co je nového ve světě. Samozřejmě v oblasti zemědělství, ale zajímám se třeba také o vývoj světové ekonomiky, která s tím souvisí.

Jak vlastně vypadá váš běžný pracovní den?
Vstávám ve 4, spát chodím po televizních novinách. Vnoučata vozím do školy a pak mám jednání. Když mám volno, zajímám se o nové trendy v zemědělství.

A co se týče rozvoje kraje, budete sdílnější, až budou oficiálně rozdané karty?
Uvidíme.

MARIE ŠIDLOVÁ

Autor: Redakce

16.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 64
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kontrola sanitky.
AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Pacienta vezl v sanitce po Praze opilý řidič

Ilustrační foto.
5

Státní zástupci prověří zakázku na software EET

Jawa letos nabídne dvě novinky. Prohlédněte si je

Český výrobce motocyklů Jawa letos přijde na trh s novou čtyřtaktní třistapadesátkou. Stroj, kterému za základ slouží čínský motocykl Shineray XY400, designově vychází z typu 634 vyráběného v 70. a 80. letech minulého století.

Od začátku roku odklízeli strážníci tisíc mrtvých ptáků

Mnohem dramatičtěji, než by kdo tušil, zřejmě řádí ptačí chřipka ve volné přírodě. Nasvědčují tomu alespoň poznatky pražských strážníků, jejichž odchytová služba mimo jiné zajišťuje i odvoz kadaverů. Tedy těl uhynulých zvířat. A pokud jde o ptáky, od počátku ledna, kdy se ptačí chřipka objevila, zaznamenává dramatický nárůst. Ve srovnání s loňskem je rozdíl ve stovkách procent, řekl ve středu Deníku ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster. „Od začátku roku jsme už odváželi tisícovku mrtvých ptáků, přičemž asi u pěti stovek kusů šlo o labutě; následují volavky," konstatoval.

Jurečka podle Kalouska zákon o registru smluv vykastroval

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka s podporou komunistů, ČSSD a ODS dnes podle šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska zákon o registru smluv "zručně vykastroval". Zákon, který byl nejúčinnějším protikorupčním opatřením, je nyní cela zbytečný, řekl Kalousek novinářům.

AKTUALIZOVÁNO

Muž na Zlínsku skočil ze 7. patra, pád nepřežil

Napajedla – Svědky otřesné události museli být obyvatelé sídliště v Napajedlích na Zlínsku. Na balkonovém zábradlí bytového domu tam stál v sedmém patře muž. V tričku a trenýrkách, přešlapoval po něm po špičkách a k tomu občas naklonil hlavu k policejnímu vyjednavači, který se jej snažil přesvědčit, aby svůj záměr skočit z výšky dvaceti metrů na betonový chodník neuskutečnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies