Ondra je už na první pohled roztomilý chlapec. Neposedný blonďáček s modrýma očima, který má teprve 3,5 let. O svůj život však musel hodně bojovat. Když onemocněl smrtelně nebezpečnou pneumokokovou meningitidou, neměl ani dva roky. Chlapce se podařilo zachránit, následek tohoto onemocnění si však ponese celý život. Ondra je hluchý. Jeho rodiče se rozhodli, že na základě svého životního příběhu budou usilovat o to, aby další děti zákeřnou pneumokokovou infekcí neonemocněly, nebo kvůli ní dokonce neumíraly. Rizika tohoto onemocnění se podle nich totiž stále podceňují. Před necelým rokem založili občanské sdružení Nahlas, které vyvíjí spoustu aktivit.

„Bojovali jsme nejen o život našeho Ondry, ale od začátku jsme se potýkali s nedostatkem informací. Jakmile se jeho stav stabilizoval, ocitli jsme se v bezvýchodné situaci. Prostě jsme nevěděli, jak synovi nejlépe pomoci, aby nezůstal zaostalý a dál se rozvíjel,“ řekl Ondřejův otec Rudolf Kalovský. U chlapce začaly první projevy nemoci „banálním“ zánětem středního ucha. Vzápětí však prodělal zánět mozkových blan, který mu způsobila právě pneumokoková infekce. Má za sebou několik operací a zaveden speciální přístroj, který mu umožňuje přijímat zvuky.

Chyběly informace

Mladí manželé chtěli své zkušenosti předat jiným rodinám, kterým onemocněly kvůli pneumokokovým bakteriím jejich děti. „Založili jsme internetové stránky, na které nám chodí stovky různých dotazů, které konzultujeme s lékaři. Naše stránky navštíví měsíčně okolo 5000 lidí,“ dodala matka tříapůlletého Ondřeje Kateřina Kalovská. Tuto mladou ženu spolu se synem mohou televizní diváci často spatřit na obrazovkách v reklamním spotu, který nabádá rodiče k tomu, aby své dítě nechali proti pneumokokovým bakteriím očkovat.

„Od září, kdy tato reklama běží na obrazovkách, podstoupilo očkování už kolem 100 tisíc dětí. To znamená 10 tisíc dětí měsíčně. Předtím to bylo pouhých asi 10 tisíc dětí ročně. Tato čísla nás utvrzují v tom, že založení našeho občanského sdružení mělo smysl,“ řekl Kalovský, který je podnikatelem v oblasti vydavatelství a nakladatelství.

Očkování

Občanské sdružení společně se svými sympatizanty, kterých má už kolem stovky, pomáhá také hledat sponzory a získávat peníze, které jsou určeny na prevenci před tímto onemocněním, ale i konkrétní pomoc rodinám, jejichž dítě onemocnělo pneumokokovou infekcí. Za největší úspěch lze považovat to, že se občanskému sdružení podařilo získat 4 miliony korun, za které budou zakoupeny očkovací látky proti pneumokokovým bakteriím. Vakcíny jsou určeny pro rodiny, které si je samy z finančních důvodů nemohou dovolit koupit.

„Očkování těmito „darovanými“ vakcíny už v těchto dnech probíhá v ordinacích lékařů,“ podotkla Kalovská. Ta také upozornila, že jediný a účinný způsob, jak před touto zákeřnou nemocí dítě ochránit, je právě očkování. Nepovinné očkování však není levnou záležitostí. Jedna očkovací dávka totiž přijde téměř na dva tisíce korun a aplikovaná musí být v několika dávkách. Některé pojišťovny na ni přispívají. Očkovat lze děti už od dvou měsíců do pěti let. „Vydali jsme několik letáčků a napsali spoustu dopisů lékařům o této jediné účinné prevenci s tím, aby se tato možnost dostala co nejvíce do povědomí rodičů. Intenzivně však usilujeme o to, aby tato vakcína byla zařazena do povinného očkovacího plánu, což funguje už v řadě evropských zemí. I u nás je to na dobré cestě. Věřím, že se nám to podaří prosadit,“ řekl Kalovský.

Podpora

Další záslužnou aktivitou, kterou sdružení Nahlas v těchto dnech vyvíjí, je snaha pomoci rodině dvouapůletého Alánka z Prahy. Ten onemocněl právě pneumokokovou infekcí a následkem této nemoci je jeho stav velmi vážný. „Podařilo se nám pro jeho maminku, které se ocitla v nelehké životní situaci, zajistit a zaplatit pečovatelskou službu,“ vysvětlil Rudolf Kalovský. Navíc sdružení oslovilo všechny školy v republice, aby Alánkovi posílaly obrázky, jak strávily Dětský den.

„Už teď nám chodí spousta nádherných obrázků i s přáními, aby se Alánek uzdravil. V souvislosti s tím bychom chtěli navázat spolupráci s Nadací Chantal Poulain, která se zabývá výzdobou dětských nemocničních zařízení. Tyto obrázky bychom jí chtěli nabídnout a nejlepší výtvarné práce chceme také ocenit. I když by si to určitě zasloužily všechny,“ řekli manželé Kalovští. Ti plánují, že v říjnu uspořádají také benefiční koncert, jehož výtěžek by šel na nákup dalších očkovacích látek a část by putoval i na léčbu Alánka. „Svitla totiž naděje, že by chlapeček mohl podstoupit léčbu, která by mu mohla pomoci. Musel by však vycestovat až do Indie,“ vysvětlila Kateřina Kalovská.