Celkem 25 milionů korun žádá po ústecké Masarykově nemocnici Miloš Kádner. Před sedmi lety totiž po banální operaci přišel o nohu. Předešlá soudní jednání prohrál, proto se obrátil na Nejvyšší soud. Nemocnice ale veškerá obvinění odmítá.

„První stání ještě Nejvyšší soud nenařídil. Co jsem neoficiálně slyšel, prý se se mnou chtěli třikrát dohodnout, ale já už o mimosoudní vyrovnání   nestojím," řekl o tom Miloš Kádner. Případ začal v květnu roku 2007, kdy podstoupil operaci prostaty. Po ní ale začaly komplikace s levou nohou. Prý jej trápily velké bolesti, na což měl několikrát upozornit personál, ale ten podle Kádnerových slov nereagoval.

Série operací

Následovala série dalších tří operací. Lékaři mu pak oznámili, že má ucpanou žílu v tříslech a levá noha pomalu odumírá. Během zákroku při čtvrté operaci se mu prý do otevřených ran dostala infekce a nezbylo, než nohu nad kolenem amputovat. Lékaři se tehdy bránili tím, že pacient porušil léčebný režim a kouří.

Jiří Vondra, mluvčí nemocnice, argumentuje rozhodnutím krajského soudu z loňského roku o tom, že v nemocnici své povinnosti nezanedbali.

„Jakékoli pochybení, stejně jako řadu nejrůznějších tvrzení  Miloše Kádnera, jsme odmítali od samého počátku. I přes agresivní kampaň proti nemocnici," sdělil Vondra.

Za tehdejším rozhodnutím lékařů a přístupu zdravotnického personálu stojí i Josef Liehne, náměstek pro zdravotní péči Masarykovy nemocnice. „Miloš Kádner tehdy porušil léčebný režim. Žádný náš lékař rozhodně nepochybil a tento názor podporuje i rozhodnutí soudu," komentoval to Liehne.

Příliš dlouho

Luboš Olejár, prezident svazu pacientů, zároveň poukázal na dobu, po kterou se případ táhne. „Šest let, to je u těchto záležitostí nestandardně dlouhá doba.  Bylo by třeba, aby ministerstvo vytvořilo metodiku, jak v těchto případech postupovat. Považuji to za vážnou chybu soudů," reagoval Olejár.

Zároveň si myslí, že pokud Miloš Kádner dostal infekci v nemocnici, pak by ta měla přijmout odpovědnost. „Samozřejmě, výše odpovídající náhrady je jiná otázka," pokračoval Luboš Olejár.

Sám Kádner je dnes již ve starobním důchodu. Po amputaci nohy musel odejít do důchodu invalidního. „Kvalita mého života před operací a po ní, to nelze srovnávat. Pokud neuspěji, obrátím se i na mezinárodní soud," dodal.