Počasí opět láme rekordy, v Hradci bylo i 36,2 stupňů
ČR - Tropické počasí opět v Česku láme rekordy. Meteorologická stanice v Hradci Králové naměřila 36,2 stupně Celsia, padl tři roky starý rekord.
ČTK
Diskutovat (3) 16.7.2010 17:30
Rekordní teploty zaznamenali meteorologové také v Jevíčku, Ostravě-Mošnově a Jičíně. Rtuť teploměrů by se navíc měla vpodvečer vyšplhat ještě výš. O víkendu přejde přes republiku zvlněná studená fronta, která s sebou přinese bouřky, krupobití a silný vítr, informoval Český hydrometeorologický ústav.
Kde padaly rekordy?
Stanice v Hradci Králové zaznamenává teploty už od roku 1921. Dnes změřená teplota překonala rekord z roku 2007, který činil 35,9 stupně Celsia. Stejně starý rekord padl i na stanici v Jičíně, která má téměř padesátiletou tradici měření.
Teploměry ukázaly 34,8 stupně, před třemi lety tu byla teplota o dvě desetiny stupně nižší. Rekordní teplotu naměřily přístroje i v Jevíčku, 33,8 stupně a Ostravě-Mošnově 34,2 stupně. Všechny stanice mají poměrně dlouhou historii měření, podle meteorologů tudíž jde o významnější rekordy.
Přijdou přeháňky a bouřky z horka
Na nejstarší a nejvýznamnější české stanici v pražském Klementinu, které má pravidelnou řadu měření od roku 1752, dnes zatím rekordy nepadly. Poslední rekord ale v Klementinu zaznamenali ve středu, teplota 35,4 stupně Celsia byla nejvyšší za posledních 178 let.
Dnes odpoledne by se podle předpovědí měly především v Čechách objevit bouřky nebo přeháňky z horka. Výrazně silnější a intenzivnější bouřková aktivita přijde v sobotu od západu země, na Moravě se blesky objeví až později odpoledne. V neděli už bude srážek méně, doznívat budou zejména na severu a severovýchodě Česka. Současně se ochladí na 21 až 25 stupňů Celsia. Do té doby ovšem musejí lidé počítat s teplotami mezi 31 až 35 stupni Celsia.
Bouře se už ve čtvrtek přehnaly přes Moravu, Slezsko, Vysočinu a jižní Čechy. Nejvíc vody spadlo na Jindřichohradecku a také v Jeseníkách, kde na Anenském vrchu napršelo 68 milimetrů.





















