Letní horka, která panovala v minulých dnech, by ale podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) neměla vydržet dlouho. Po svátku svatého Medarda, který připadá na středu a váže se na něj pranostika Medardova kápě, 40 dní kape, už se odpolední teploty vyšplhají nejvýše na 22 stupňů. I nadále se budou vyskytovat odpolední přeháňky a bouřky.

„Letošní květen s průměrnou teplotou 16,7 stupně Celsia se řadí na 31. až 33. místo v 236leté klementinské teplotní řadě, spolu s roky 1990 a 1969,“ uvedl meteorolog Pavel Jůza. Zatím nejteplejší byl máj roku 1811, kdy na nejstarší české stanici naměřili průměrně téměř 20 stupňů. Naopak rok 1876 přinesl průměrnou teplotu pouhých 10,5 stupně Celsia.

Teplé počasí předpovídají meteorologové i v červnu, oproti minulým dnům, kdy odpoledne rtuť teploměru šplhala k 29 stupňům, se ale tento týden mírně ochladí. Nejvyšší denní teploty nepřekročí 22 stupňů, v noci bude mezi deseti a 15 stupni.

„Rovněž očekáváme tvorbu mohutné kupovité oblačnosti a postupně četné přeháňky a bouřky. Mohou se vyskytnout i kroupy a přívalové srážky,“ varoval mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Bouřky z tepla provázené lijáky přitom potrápily Česko už v uplynulých dnech, v noci na dnešek zvedly hladiny horních toků Labe a Jizery. Na Labské boudě dokonce naměřili meteorologové 88 litrů srážek na metr čtvereční, což o několik litrů převyšuje průměrný úhrn v ČR za celý červen. Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně byl pak podle údajů Povodí Labe kolem půlnoci dosažen I. stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost.

Kompletní předpověď počasí naleznete i ZDE