Další pokus učinilo hlavní město v souboji s neonacisty o pochod ulicemi bývalého Židovského města. Podle rozhodnutí úřadu je nahlášení pochodu neplatné, neboť v době podání žádosti sdružení neexistovalo. Právníci argumentaci magistrátu hodnotí jako kličkování a nic neřešící odsouvání problému. Úřad již poslal organizátorům pochodu dopis, ve kterém jim své rozhodnutí sdělil.

Místo je zabrané

Pokud by chtěli pravicoví radikálové pochod uskutečnit, museli by podat nové oznámení, a to nejpozději pět dnů před konanou demonstrací či pochodem. Na výročí nacistického masakru Židů z roku 1938, známého jako Křišťálová noc, to ale už nebude možné. Na stejné místo si totiž 10. listopadu své shromáždění nahlásila Židovská liberální unie. Včera to ve vysílání České televize potvrdil náměstek primátora Rudolf Blažek.

Pražský magistrát se v pátek opět pokusil zakázat pochod neonacistů někdejší pražskou židovskou čtvrtí. Jenže právníci nad jeho kroky opět nevěřícně kroutí hlavou a varují, že rozhodnutí nic neřeší, neboť se týká formálního pochybení neonacistů, které může být rychle napraveno.

Postup magistrátu prý nic neřeší

„Magistrát projevil mimořádnou míru neschopnosti,“ říká advokátka Klára Veselá – Samková. „Již loni nebylo jeho právní oddělení schopné řádně odůvodnit svoje rozhodnutí a letos předvádí další nesmyslné kroky. Myslím, že město by mělo odvolat svoje právníky, protože i poslední krok s poukazem na neexistenci subjektu, který akci svolává, jen problém odsouvá,“ dodává Veselá. „Svolavatelé prostě požádají o povolení akce znovu a město bude muset znovu rozhodnout. Praha tím jen získá čas, problém samotný to ale nevyřeší,“ říká další advokátka Petra Koutná.

Magistrát zápasí s neonacisty již druhý rok. Loni jejich akci zakázal, jenže správní soud jeho rozhodnutí zrušil.

Kroky města stále neúčinné

Letos město opět zkusilo akci zastavit. Tentokrát ale špatně uvedlo, kdo je svolavatelem akce, a tak bylo celé odůvodnění městským soudem označeno za zmatečné. Podle rozsudku mělo město znovu rozhodnout. Podle právníků stačilo jen akci zakázat a správně zákaz odůvodnit. Místo toho ale město vrátilo celý proces rozhodování na úplný začátek. Kromě prohlášení o neplatnosti svolané akce přidal v pátek magistrát další úkon k zákazu pochodu neonacistů centrem metropole.

„Včera byla doručena kasační stížnost proti rozsudku, kterým Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí, jímž magistrát 4. října pochod ohlášený na 10. listopadu zakázal,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Nejvyšší správní soud rozhodne

O kasační stížnosti rozhodne Nejvyšší správní soud v Brně. Podle zjištění Deníku jsou ale lhůty pro projednání až půlroční. „Zaneprázdněnost soudů je taková, že půl roku pro projednání stížnosti je reálné,“ potvrdil advokát Jan Černý. Mluvčí Nejvyššího správního soudu ale přislíbila, že se soud bude záležitostí neprodleně zabývat.

Mladí národní demokraté magistrátu v srpnu nahlásili, že hodlají 10. listopadu uskutečnit ,,protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku“ formou pouličního průvodu v Praze 1.

Chtějí projít částí bývalého židovského města. Vybrali si trasu ulicemi Břehová, Maiselova, U Starého hřbitova, Široká, Žatecká, Platnéřská a náměstím Franze Kafky, a to v době od 14.00 hodin do 22.00 hodin.

Plánovaný pochod radikálů kritizuje řada židovských organizací i politiků, protesty se zvedly i v zahraničí. Pokud by se uskutečnil, odpůrci extremistů jsou rozhodnuti demonstrantům přehradit cestu.