VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podpora pěstounské péče vyprázdní ústavy

Praha - Děti umístěné v pěstounské péči vyjdou státní kasu mnohem levněji než při jejich pobytu v dětských domovech. I přes to je pěstounských rodin stále málo, zatímco v počtu dětí v ústavech drží Česko evropské prvenství. Stát se nyní chystá to změnit.

9.3.2009 11
SDÍLEJ:

Děti umístěné v pěstounské péči vyjdou státní kasu mnohem levněji než při jejich pobytu v dětských domovech.Foto: DENÍK/ Petr Šimr

Návrh na transformaci celého systému péče o ohrožené děti již schválila vláda.

Dětským domovům by se změnou mohlo výrazně ulehčit. „V případě podpory pěstounských rodin očekáváme, že by se počet dětí mohl snížit až o polovinu,“ říká Alena Vávrová z občanského sdružení Náhradní rodinné péče. To by znamenalo přechod do rodinného prostředí přibližně pro přibližně čtyři tisíce dětí, které jsou dnes umístěny v diagnostických ústavech, dětských domovech či výchovných ústavech.

„Počet pěstounů se musí ale několikanásobně zvýšit, pokud nechceme, aby děti dál žily v ústavech,“ uvádí i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který chce do konce června předložit vládě ucelený plán na změnu ochrany ohrožených dětí. I v případě pěstounů se počítá s nutností jejich větší finanční podpory než dosud.

Čtyři dávky

Nyní mohou pěstouni počítat se čtyřmi dávkami. První z nich je příspěvek na úhradu potřeb dítěte, jehož výše se odvíjí od věku a zdraví dítěte. Pro představu: na zdravé dítě do šesti let pobírá pěstoun 3680 korun měsíčně, přičemž s věkem výše dávky narůstá.

Další dávka, tzv. odměna pěstouna, je výrazem společenského uznání a její výše může být až 18 756 korun v případě, kdy se pěstoun stará o čtyři děti. Právě v případě čtyř dětí v péči má pěstoun nárok také na příspěvek na pořízení motorového vozidla v maximální výši 100 tisíc korun. Čtvrtou dávkou je příspěvek při převzetí dítěte, který je v závislosti na věku vyplácen ve výši osm až deset tisíc korun.

S jakými motivy se vlastně lidé pro pěstounství rozhodují? „Jsou to určitě lidé, kteří opravdu chtějí pomoci. Berou si do péče i děti, které mají nějaké postižení. Často přitom nepřijmou jen jedno, ale třeba i čtyři děti,“ míní modelka Tereza Maxová, která se věnuje deset let charitativní práci a nyní připravuje projekty na podporu pěstounských rodin. Přitom málokdo je na pěstounskou roli předem skutečně připravený a přijetí dítěte je pro rodinu zpravidla tvrdý oříšek.

„Šli jsme do náhradní rodinné péče s elánem a nasazením. Přečetli jsme spoustu odborné literatury. Pěstounství je myšlenka moc pěkná, i když trochu naivní. Realita je jiná. Úplně vás semele. Myslíte si, že si vezmete dítě, dáte mu lásku a domov a že to bude fungovat. Přitom se potýkáte s tím, co si děti geneticky nesou v sobě. O to větší radost vám pak dělají jejich pokroky. A fakt, že vám přirostly k srdci,“ říkají manželé Zieglerovi z Litoměřic, kteří se starají o pět dětí.

Zieglerovi jsou v současnosti spoluzakladateli občanského sdružení Domov dětem, jež se v litoměřickém regionu zaměřuje na vybudování sítě služeb pro náhradní rodiny.

„Zakládáme půjčovnu sportovních pomůcek. Pěstounské rodiny v naší republice nejsou státem podporovány v takové míře, aby mohly dětem dopřát například lyžování. Často si nemohou dovolit koupit všem dětem ani vlastní kolo. Sháníme sponzory a dárce, kteří by měli dobrý pocit, že sportovní náčiní, které už jejich děti nepotřebují, ještě někomu posloužilo,“ říká Olga Zieglerová.

Přibude sociálních pracovníků?

„Je tu nedostatek organizací, které by doprovázely rodinu po převzetí dítěte. Nová rodina je totiž strašně ohrožená. Všichni do toho jdou s velkým očekáváním a ne vždy se to musí povést,“ říká Vávrová.

Uvítala by také větší počet sociálních pracovníků, kteří by s rodinami byli v pravidelném kontaktu. V současnosti jsou totiž sociální pracovníci zavaleni prací a jejich práce se zpravidla omezuje jen na vyřizování administrativních záležitostí.

I to by se však podle ministra Nečase mělo s novým systémem péče o ohrožené děti zásadně změnit.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Pěstouni
O dětech mohou pěstouni rozhodovat jenom omezeně

V ČR je pěstounských rodin málo. Přitom by při jejich vyšším počtu mohlo ubýt dětí v ústavech. V čem je problém? Málo peněz?

Není to otázka peněz. Pěstouni spíše naráží na řadu překážek.

O jaké překážky jde?

Pěstouni nemají oporu v zákonech. Mají možnost rozhodovat jen o věcech běžných. Zákonnými zástupci dítěte ale i po přechodu do pěstounské péče zůstávají biologičtí rodiče. Třeba u plánované operace se pěstoun bez jejich souhlasu neobejde. Když rodiče nejsou k dosažení, obrací se pěstoun na orgán sociálněprávní ochrany a žádá o ustanovení opatrovníka, který by ke konkrétnímu úkonu přivolil. Opatrovníka musí stanovit soud. Takže všechno se vleče. Totéž je i u vydání cestovního pasu dítěti.

A co když se dítě třeba zraní?
To je něco jiného. Jestliže jde o úraz, tak zdravotníci musí jednat. Ale pokud jde o něco plánovaného, tak ne.

Dítě prý často k pěstounům přilne jako k vlastní rodině.
Ano, pak nastávají problémy, když dítě je již v rodině usazené a touží mít příjmení pěstounů. K tomu opět musí přivolit zákonný zástupce. Když se ale pěstounská rodina obrátí s takovou žádostí na biologické rodiče, bývá zpravidla neúspěšná. Mají pocit, že když se jejich dítěti změní jméno, tak již jim ho někdo bere. Přitom málokdy využívají například práva své děti navštěvovat. Často jim stačí vědomí, že dítě někde mají a je o ně postaráno.

Jaká je tedy vaše představa o změnách, které by stát měl prosadit?
Pěstouni by měli mít více kompetencí ustanovených zákonem. Aby o řadě věcí, které přináší život – přihlásit dítě ke zdravotní pojišťovně, přihlásit je k nástupu do školy atd. – mohli rozhodovat a nebyli odkázáni na zákonného zástupce. Další věcí je pomoc při kontaktech s biologickými rodiči, kteří mají právo navštěvovat své děti. Pořád je málo sociálních pracovníků, kteří by dělali prostředníky. Je třeba, aby na to pěstouni nebyli sami a někdo je doprovázel, protože s některými rodiči je to složité.

Co ještě v pomoci pěstounům postrádáte?
Rozhodně chybí odlehčovací služby, tedy dočasné převzetí péče, aby pěstouni mohli nabrat nové síly. Například pro pěstounské rodiny s větším počtem dětí je někdy situace hodně náročná, zejména jsou-li děti zdravotně postižené nebo jsou-li s dětmi výchovné problémy. Myslím, že dosažitelnost takové sítě je zatím velmi malá.

Je takové odlehčení dostupné alespoň v každém kraji?
Zatím jsou zpravidla ve větších městech, kde se tím zabývají neziskové organizace. Třeba v Praze to není problém, ale v dalších místech je to daleko horší. Dále vnímáme jako problém to, co bude dál s dítětem, až bude z pěstounské péče odcházet. Tato péče totiž končí 18. rokem dítěte, pokud studuje, tak v jeho 26 letech. Každý rodič se navíc snaží, aby dítěti dal něco do začátku, případně mu sehnal nějaké bydlení. Na to už ovšem ze státem poskytovaných prostředků nevybývá. (šp)

9.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Irácká armáda; Mosul
11

Islámský stát drží v Mosulu desítky tisíc civilistů, varuje OSN

Předivka zhoubná napadla vegetaci podél cyklostezky Černovír - Hlušovice.
7

Jako z hororu: cyklostezku u Olomouce obklopily pavučiny housenek

ON-LINE: Pro zelené aktivisty vytvořme rezervaci, řekl Zeman na jihu Moravy

/ANKETA/ O půl jedenácté dopoledne oficiálně začala čtvrtá návštěva prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji. Nejdříve ho přivítá hejtman Bohumil Šimek na krajském úřadě, poté prezidenta čeká setkání s krajskými zastupiteli a zápis do pamětní knihy. „Přichystali jsme pro něj dar, ale co to bude, dopředu neprozradím," uvedla mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková.

DOTYK.CZ

Travolta daruje svůj Boeing australskému muzeu. A doletí s ním osobně

John Travolta daroval své "milované" letadlo Boeing 707, vyrobený v roce 1964, australskému leteckému muzeu. Chce být také součástí posádky, která letadlo doručí.

Starosta Mělníka řídil opilý. Auto "zaparkoval" do zdi radnice

Mělnický starosta Ctirad Mikeš sedl za volant v podnapilém stavu a při jízdě městem třikrát naboural, než zaparkoval rovnou do zdi budovy místní radnice. K incidentu došlo v sobotu večer.

Tripartita se nedohodla na růstu minimální mzdy. Rozhodne vláda

Tripartita se dnes neshodla na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. Souhlasila ale s tím, že by se měl připravit návrh modelu valorizace, podle něhož by nejnižší výdělek pak pravidelně rostl. Po projednání minimální mzdy to sdělil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies