Zákon sice pálení odpadu zakazuje, jenže lidé ho často nedodržují. „Obce můžou maximálně vydat obecně závaznou vyhlášku, jenže i taková vyhláška se dá snadno obejít a je právně napadnutelná. A tak moc možností bohužel nemáme, záleží to prostě na přístupu lidí,“ povzdechl si například starosta Ježkovic Josef Pořízek. Dodal, že Ježkovice navíc leží v jakémsi trychtýři, takže kouř se v obci neustále drží.

Na problémy s pálením odpadu a hlavně spadaného listí ze zahrádek myslí také v Habrovanech. „Žádnou vyhlášku nemáme, spoléháme hlavně na zdravý rozum lidí. Do zpravodaje jsme dali výzvu, aby k sobě byli sousedé ohleduplní a neobtěžovali okolí dýmem, tak snad to zabere,“ doufá habrovanský starosta Radoslav Dvořáček.

Podle něj se vždy najde někdo, kdo nebude brát ohled na nic a štiplavý kouř do vzduchu klidně vypustí. „To už bohužel neovlivníme. Ale chceme počet takových lidí omezovat jinak než vyhláškou. Podali jsme si žádost o dotaci na malou kompostárnu, pozemek už máme, takže pokud se to povede, budeme odpad ze zahrádek zpracovávat tam,“ představil plány obce starosta.

Bez kontroly

Pokud pálí odpad firmy a továrny, můžou je kontrolovat pracovníci České inspekce životního prostředí. „Ke kontrole domácností však kompetence nemáme, to je čistě v rukou obcí,“ upozornila vedoucí oddělení odpadového hospodářství brněnské pobočky Jana Antonínová.

Kouř z nepovoleného spalování různých odpadů přitom obsahuje jedovaté látky a jeho dlouhodobé vdechování může vést k vážným zdravotním problémům. „Nejhorší je asi spalování plastů a to zejména PVC, který je založený na chlorové bázi. Jeho spalování unikají do ovzduší toxiny, které narušují jednak strukturu komínů, jednak škodí lidskému zdraví,“ upozornil Ivo Kropáček z ekologické organizace Hnutí Duha.

Mezi toxiny, které lidé často lehkomyslně vypouštějí do vzduchu právě spalováním odpadu, patří i dioxiny. „Hned po radioaktivním odpadu jsou to nejtoxičtější látky na světě, lidem je nebezpečné jen naprosto nepatrné množství a velmi snadno z nich můžou vznikat nádorová onemocnění,“ zdůraznil Kropáček.

Ani spalování přírodního odpadu však není tak neškodné, jak se může zdát. „Listí a biologický odpad ze zahrádek je sice přírodní, ale lidé ho spalují při nízkých teplotách a v takovém případě se pak z něj uvolňuje další toxický plyn, oxid uhelnatý. Ve vzduchu sice člověka nezabije, ale způsobuje kašlání a dýchací problémy. Přírodní odpad patří jednoznačně na kompost,“ dodal Kropáček.